Voda na balkon - kaj gre lahko narobe

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Brainstorming.

Imamo balkon z veliko zelenjave in večen problem,kdo bo nosil vodo za zalivanje. Razmišljam, da bi na balkon potegnil vodo iz kuhinje.
Kuhinja je skupaj z dnevno sobo ob balkonu, seveda je voda na drugi strani sobe. Ker je cela stena zasedena s pohištvom, bi cev položil kar na tla (cca 6m), na koncu prebil steno in na drugi strani pipo.
Če uporabim fleksibilno cev (vrtno) in je ne preščipnem, bi moral biti kar precej varen pred izlivi vode - razen na koncih. Kako bi naredil preboj za 13mm cev, še ne vem, ampak delajo tudi širše luknje.

Kaj je lahko narobe s to sliko?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Odvisno od velikosti balkona in obsega rastlinja... Jaz bicse vsekakor poskusal izognit navadnem slaufu pod konstantnim pritiskom.
A) kot si rekel, le da vodo zapiras vedno v kuhinji
B) postavis en-dva-tri stolitrske sode na balkonu, po potrebi, tolko da ti drzi en teden...

Aja... Pa ce je zelenjave precej, prvo kar jaz naredim je avtomatsko zalivanje, letos recimo, sem imel na balkonu zelisca in 10 paprik, zalivale so se iz 30l soda, ki je drzal ~dva tedna. Namakano lepo dvakrat na dan in basta
smile-1.gif
 
jaz pipe ne bi dajal, ampak daš priključek za podaljšek +še eno cev pa je mir.


jaz bi to rešil z gardena cevmi + priključki ..... ni cenovno najvolj prijazno, je pa garant da ti bo služilo

za lukno narest si po moje lahk bor mašino sposodiš tud v obiju, drugače pa kak vodovodar pa pl ure dela..en pirčk pa je


mogoče na zunanji strani montiraš kakšno "omarico" (npr kot so tiste za plinske pipe..nekako v takem stilu) in imaš notri cevi skupaj "povezane" (cev iz kuhinj do omarce, notri priključek + druga cev, katero rabiš za zalivat). Predvsem zaradi zime (lukna v steni) zna to biti pametna rešitev (kako boš drugače lunko zaprl?oz ti bo mrzel zrak uidval v prostor)?
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Ja, avtomatsko zalivanje...

Še tole cev bi skoraj na skrivaj vlekel, ker so gospodarica mojega srca jako konzervativni.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.399
9.141
113
Citat:
Uporabnik jekleni pravi:
Ja, avtomatsko zalivanje...

Še tole cev bi skoraj na skrivaj vlekel, ker so gospodarica mojega srca jako konzervativni.

pol pa naj konzeervativno nosi. Problem rešen, hvala in ni zakaj.
evil.gif
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Če bi rad pipo odpiral (samo) zunaj in cev lahko skriješ, bi jest potegnil alkaten cev in vrtno pipo. S kakšnimi šlaufi jest ne bi tvegal poplave v kuhinji.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Evo da porocam kako je bilo pri meni letos na balkonu. Tri leta je moja nosila plasticne flase, puscala polne flase cel dan da se je voda ogrela in zvecer zalivala. Letos iz dolocenih razlogov je pripadla meni odgovornost za zalivanje balkona. Ker imamo relativno velik balkon (10m dolg) je moja itak vsak cm izkoristila in kot moski se mi ni dalo tri ure zalivati ali polniti flase, izguba casa in sem lepo se odlocil narediti zalivalni sistem iz pipe, ki na vrtu odlicno deluje. Rezultat porazen, voda je bila prehladna za zelenjavo v loncih, pol paradiznikov crknilo, paprika nobena uspela itn... pol sem zacel spet s flaskami pa se je resilo kar se je dalo.
 
Citat:
Uporabnik Scorp84 pravi:
Evo da porocam kako je bilo pri meni letos na balkonu. Tri leta je moja nosila plasticne flase, puscala polne flase cel dan da se je voda ogrela in zvecer zalivala. Letos iz dolocenih razlogov je pripadla meni odgovornost za zalivanje balkona. Ker imamo relativno velik balkon (10m dolg) je moja itak vsak cm izkoristila in kot moski se mi ni dalo tri ure zalivati ali polniti flase, izguba casa in sem lepo se odlocil narediti zalivalni sistem iz pipe, ki na vrtu odlicno deluje. Rezultat porazen, voda je bila prehladna za zelenjavo v loncih, pol paradiznikov crknilo, paprika nobena uspela itn... pol sem zacel spet s flaskami pa se je resilo kar se je dalo.

a je blo potem "fejst hudo" ali si jo odnesel brez posledic?
evil.gif
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Gre za stanovanje. Gospa je invalid in ne sme nositi vode, zato žica sina, ki vestno nosi - samo ponavadi dva-pet dni po naročilu.

Daisy imam, dva, samo ne bosta rešila problema vode.

Rojen v bloku, odrastel v bloku, živim v bloku ... kaj je razlika med šlaufom in alkaten cevjo?

Še o sodih na balkonu. V prejšnjem stanovanju smo imeli nekega križanca med balkonom in teraso (žal nisem imel časti, da bi spoznal arhitekta in bi ga povprašal, kaj točno je 20m dolg 0,9m širok element okoli stanovanja) in tam je bil sod z vodo (za napolniti smo provizorično potegnili šlauf iz kopalnice skozi okno) in je bilo ok...
... dokler se ni izkazalo, da so nad tem skladiščem vode navdušeni tudi komarji.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Citat:
Uporabnik Scorp84 pravi:
Evo da porocam kako je bilo pri meni letos na balkonu. Tri leta je moja nosila plasticne flase, puscala polne flase cel dan da se je voda ogrela in zvecer zalivala. Letos iz dolocenih razlogov je pripadla meni odgovornost za zalivanje balkona. Ker imamo relativno velik balkon (10m dolg) je moja itak vsak cm izkoristila in kot moski se mi ni dalo tri ure zalivati ali polniti flase, izguba casa in sem lepo se odlocil narediti zalivalni sistem iz pipe, ki na vrtu odlicno deluje. Rezultat porazen, voda je bila prehladna za zelenjavo v loncih, pol paradiznikov crknilo, paprika nobena uspela itn... pol sem zacel spet s flaskami pa se je resilo kar se je dalo.

Je res hladna voda tako velik problem? Saj zalivaš zvečer, ko je že hladno zunaj?
confused-1.gif
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.573
281
113
Citat:
Uporabnik jekleni pravi:
Gre za stanovanje. Gospa je invalid in ne sme nositi vode, zato žica sina, ki vestno nosi - samo ponavadi dva-pet dni po naročilu.

Daisy imam, dva, samo ne bosta rešila problema vode.

Rojen v bloku, odrastel v bloku, živim v bloku ... kaj je razlika med šlaufom in alkaten cevjo?

Še o sodih na balkonu. V prejšnjem stanovanju smo imeli nekega križanca med balkonom in teraso (žal nisem imel časti, da bi spoznal arhitekta in bi ga povprašal, kaj točno je 20m dolg 0,9m širok element okoli stanovanja) in tam je bil sod z vodo (za napolniti smo provizorično potegnili šlauf iz kopalnice skozi okno) in je bilo ok...
... dokler se ni izkazalo, da so nad tem skladiščem vode navdušeni tudi komarji.

šlauf je mehak, gumijast, alkaten cev je plasticna, trdna...

a drugega dovoda vode ni nikjer drugje okoli? ker imeti cev v vogalu dnevne res ne zgleda...

esit: vidim da je pohistvo po celi steni... ja jest bi poklical vodovodarja, da pod lijakom naredi en razdelilec, ena hitra spojka in drug dovod v kuhinjsko pipo... alkaten cev v omarico nekako, in na koncu pol metra slaufa, in spet hitra spojka, al pa direkt zvezat. naj bojo vsi ti deli kovinski, k res dihtajo, plastika je bl tko...

zunaj pa tko kot je en napisal, omarica, pa prikljucki notr...

za enga vodovodarja nekaj ur dela pa je...
 
Nazadnje urejeno:

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.317
950
113
Jaz bi dal recimo navadno cev (PVC), ki se polaga ob gradnji ali pa za talno recimo. Pa eno pipco notri in eno pipco zunaj, da recimo vodo zapreš že v kuhinji in imaš čez stanovanje cev brez tlaka.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik Scorp84 pravi:
Evo da porocam kako je bilo pri meni letos na balkonu. Tri leta je moja nosila plasticne flase, puscala polne flase cel dan da se je voda ogrela in zvecer zalivala. Letos iz dolocenih razlogov je pripadla meni odgovornost za zalivanje balkona. Ker imamo relativno velik balkon (10m dolg) je moja itak vsak cm izkoristila in kot moski se mi ni dalo tri ure zalivati ali polniti flase, izguba casa in sem lepo se odlocil narediti zalivalni sistem iz pipe, ki na vrtu odlicno deluje. Rezultat porazen, voda je bila prehladna za zelenjavo v loncih, pol paradiznikov crknilo, paprika nobena uspela itn... pol sem zacel spet s flaskami pa se je resilo kar se je dalo.

Je res hladna voda tako velik problem? Saj zalivaš zvečer, ko je že hladno zunaj?
confused-1.gif
Mrzlavoda sploh ni problematična. Zalivamo iz lastnega studenca, kjer je voda še par stopinjnižja od vodovodne ... bolj je problem, da balkon pač ni enako vrtu.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Citat:
Uporabnik Yogi pravi:
Jaz bi dal recimo navadno cev (PVC), ki se polaga ob gradnji ali pa za talno recimo. Pa eno pipco notri in eno pipco zunaj, da recimo vodo zapreš že v kuhinji in imaš čez stanovanje cev brez tlaka.

Točno tako bi naredil tudi sam.

V kuhinji zamenjaš kontni ventil z ventilom, ki ima dva izstopa (vsak da ima možnost zapiranja) in od tam potegneš navaden šlavf (ni treba vzet ravno najcenejšega) kje za omaricami. Na koncu šlavfa daš nastavek (npr. od Gardene) za pranje avta..preko katerega bo točilo posode.

Glede prebojev pa po potrebi..verjetno iz kuhinjske omarice ob strain, ter steno na balkon (ta je običajno tanjša..cca. 20 cm)...če pa so še kaka lesena okna pa nočeš vrtati v steno, poglej če bi zneslo naredit luknjo v okvir okna.

Aktualno je to ponavadi od maja do konca septembra...takrat se potegne šlaf, ob koncu pa pospravi do naslednjega leta.

Če se bo zapiralo vodo na kotnem ventilu je od prilike vseeno kak je šlavf.

Primer...

Kotni ventil:
ventil-kotni-kombinirani-blitz-187349-20.jpg


classic-cleaning-nozzle-6e16fe73.jpg


https://i.cdn.nrholding.net/21710222/235/240

https://i.cdn.nrholding.net/31359702/1000/1000

https://www.mojpaket.si/content/images/thumbs/005/0055743_beta-cev-za-vodo-3450met.jpeg

Proizvajalec ni važen..a to je cca. to kar rabiš.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A ni potem povsem vseeno, če za tiste pol ure dnevno X 9 mesecev max. odpreš okno pa cev, ki jo imaš drugače lepo zvito na kolutu sredi dnevne sobe odviješ ven, pa spet nazaj zviješ?
bonk.gif


Ko sem jaz moral pripeljat vodo iz kuhinje na teraso za pipo v novi hiši (ja investitor je na to "pozabil") sem dvignil kotno letvico pri parketu, še malo počistil estrih in noter dal aluplast, oz. kar je pač teh komercialnih imen. Letvico nazaj in noben več ne ugotovi kje je cev!
2486657-DSC04834.jpg
 

Priponke

  • 2486657-DSC04834.jpg
    2486657-DSC04834.jpg
    91,6 KB · Ogledi: 285

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Teli claber imajo 0-6 litrov to je cist prevec za kapljalnik ce ga uporabis kot bi ga sam torej bi moral max 2 litra vode na dan, se raje 1 liter za rastlino,nevem kako bi to izvedel. Ce potegnem tisti slauf ki ima luknjice notr nevem ce ga bom iz cisterne z ventilom lahko reguliral da bo iz vseh lukenj kapljalo minimalno, pa se malo naklona je torej ce zelis da se konci cevi napolnjejo moras spustiti vec vode da je povsod voda z zadostnim pritiskom za kapljanje.