Povišan holesterol

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.634
6.450
113
Ker smo v podforumu Kulinarika malce zašli s teme, sem kopiral svoje pisanje in odpiram novo temo o povišanem holesterolu. Vabljeni vsi, ki imate podobne težave, izkušnje, ali pa vas samo zanima.
Če ste imeli povišan holesterol in ste ga uspešno znižali, napišite svoje izkušnje, svetujte itd...

Pred leti sem šel na kontrolo preventivno in takrat so mi ga izmerili 7,3, kar je relativno visoko, saj pri 7,5 in več človek dobi tablete za zniževanje holesterola. Zaradi bednega rezultata sem se usral in sem 3 mesece res pazil kaj sem jedel. Nič jajc, masla, mastnega itd, itd... Pil sem samo zeleni čaj in nič alkohola. Po 3 mesecih sem šel ponovno na kontrolo in takrat sem ga imel 5,7, kar je bilo takrat na Bledu zgornja meja. Sem pa takrat shujšal cca. 10 kg.
V Ljubljani naj bi bilo že takrat zgornja meja 5,0. Ne vem zakaj je različno po občinah. Verjamem, da je vse skupaj en velik biznis, saj ima praktično vsak drugi Slovenec težave s povišanim holesterolom.
Pred lani sem šel zopet na kontrolo. Pazil sem nisem tako kot takrat in izmerili so mi ga 6,3, za kar sem bil pozitivno presenečen. Lani pa se nisem pazil popolnoma nič in ko sem šel po novem letu na zdravniški pregled, izvid 7,6
Spet sem se usral in pazil kaj jem. Po 3 mesecih sem prišel na 6,7.
Trenutno se ne držim nazaj in mislim, da sem ga spet nabil čez 7,0. Res je da ne jem pohanja, masla in ostalih rizičnih stvari, pa vseeno. Prevečkrat se pregrešim in vsak dan določam dan, kdaj bom potegnil črto in enkrat za vselej spremenil način prehrane. Sam mislim, da je pri meni problem ta, da sem večinoma na terenu in pač jem po gostilnah in raznih restavracijah (ne jem slabo in poceni). Gibam se pa praktično nič. Verjamem, če bi se začel malce rekreirati, da bi se zadeva v zelo kratkem času zelo popravila.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Gibanje. Nimaš kaj. Vsak dan že par let pojem slanino + 3 jajca za zajtrk. Kdaj še čez dan, ker mi zmanjka časa kaj drugega skuhat. Pa ni nič holesterola.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.634
6.450
113
Citat:
Uporabnik upiwaly pravi:
Gibanje. Nimaš kaj. Vsak dan že par let pojem slanino + 3 jajca za zajtrk. Kdaj še čez dan, ker mi zmanjka časa kaj drugega skuhat. Pa ni nič holesterola.

In se gibaš oziroma rekreiraš vsak dan? Kako?
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Tenis 1-2h. Če ni tenisa(dež), gozdni tek. Kolebnica, če mi kdaj ne znese za vsaj 1h ven, zvečer raznorazne sklece, drog.
Ziher pa je aktivnost vsaj 5x na teden.
 

B81

22. jul 2007
34.483
8.957
113
Fotru je pomagalo konopljino olje (verjetno), je tud imel tablete.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Kolk so pa drgač kej zašpehan?(če si v 3 mesecih res izgubil 10kg, potem že nisi glih suh-kakšna ironija da potem zajebavaš gatota)
Kaj gibanja bi znalo pomagati. Pa glede na to, da ob sredah na Bled vozijo zveže ribe, jih lahko vključiš v domačo prehrano
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.634
6.450
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Kolk so pa drgač kej zašpehan?(če si v 3 mesecih res izgubil 10kg, potem že nisi glih suh-kakšna ironija da potem zajebavaš gatota)
Kaj gibanja bi znalo pomagati. Pa glede na to, da ob sredah na Bled vozijo zveže ribe, jih lahko vključiš v domačo prehrano

Ja bravo. Zašpehan sem letom primerno, nisem pa debel. Nikoli pa nisem rekel da sem suh. To je Gatto bluzil. Ribe večkrat jem, tako da to ni problem. Kot sem omenil že prej, meni manjka predvsem gibanja. Pa seveda preveč rad dobro jem.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.634
6.450
113
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Fotru je pomagalo konopljino olje (verjetno), je tud imel tablete.

Konopljino olje sem nazadnje pil nekaj mesecev, saj ga moj brat prideluje in prodaja. Ne bi rekel, da mi je kaj pomagalo pri zniževanju.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Bodi vesel da je tako, pač da si ga z prehrano lahko znižaš. Sodelovka je suhica, redno telovadi, pa ga ma med 7-8, ker holesterol je velikokrat povšan tud zaradi ostalih dejavnikov (strs itd...)
Jaz Imam vse tri (Chol, LDL, HDL iin trigliceride) vedno prenizke, sam za sedaj ne čutim kakih posledic. Jem pa svašta.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Sam praviš, da ti primanjkuje gibanja. To precej pripomore k povišanju holesterola, pa ne samo to, tudi druge težave se začnejo pojavljati, če se zapustiš. Od "zašpehanosti", ki ni nujno spremljevalec let, do težav s sklepi, zadihanost ob manjših naporih ipd...
Zato se pa moraš lotiti rekreacije, kolikor se le lahko-tudi, če se ti od začetka upira, se moraš pripraviti, da kakšne krajše poti opraviš peš ali kolesom, po službi greš na bližnji hrib..ipd. Skratka, čim več prostega časa preživeti na zraku.
S časom boš opazil, da ti taka rekreacija kar naenkrat ni več dosti, takrat pa zajahaš kolo za kakšno daljšo turo( ni nujno, da glih specialko pa na Franjo), ampak recimo z gorcem po Gorenjski, ali pa na krajšo turo po hribih. (recimo na Dobrčo in nazaj, pa imaš dovolj za en dan).

Če živiš tak način, po moje ne bo težav ne z holesterolom ali podobno, pa tudi kondicija se ti opazno dvigne. Seveda je tudi prehrana dejavnik, ampak ne odločilen( razen alkohol, ki se ga je treba izogibat, najboljše v celoti). Jaz osebno preferiram rekreacijo, opisano zgoraj (mogoče več), jem , kar mi paše-seveda brez pretiravanja in lahko rečem, da nimam nobenih zdravstvenih težav.
Aja, pa stres je tudi močan dejavnik- probaj se ga izogibat.
wink-1.gif
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.634
6.450
113
Sam imam zadnja leta umirjeno življenje. Leta nazaj pa sem imel precej stresna obdobja. V prešnji firmi, kjer sem delal, je bil šef-lastnik 140kg dedec. Tip je jedel od sladkega, mastnega do ogromno alkohola. Nobenega holesterola, zjjebala pa ga je putika.
Moja teta, suha ženska, holesterol precej visok. Ne vem pa kaj je. Lahko je človek suh, pa je nezdravo in posledično je povišan holesterol.
Drugače pa je to problem v družini. Foter in mama imata oba povišanega, tako da jesta tablete za zaniževanje. Starejši brat, pa je zadnja leta vegetarijanec in ga ima še premalo. Torej je le nekaj na prehrani.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Pozabi traparije o gibanju v povezavi s holesterolom. Ti bodo še stople v glavo in boš začel pretiravat, potem bodo pa res težave (stres zaradi fizičnega napora in s tem povezana štala telesu). Gibanje je seveda je seveda obvezno, pač telo je narejeno za gibanje. Ampak bog obvaruj pretiravat.
Holesterol boš spravil pod kontrolo (pa težo tudi) samo s prehrano. Darjan sicer v marsičem goni detajle do skrajnosti, ampak načeloma ima prav.
Torej plus minus paleo princip. Veliko sreče pri odpovedovanju cukru in žitom. Se pa tudi na ta način da (zelo) dobro jest
grims-1.gif
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
ksz

nasploh ste precej bedarij napisali v tej temi, bo treba prebrat kako zadevo, ki ni stara 30 let
bonk.gif
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Ubistvu je tko kot z recepti, najbolj, če iz vsakga izloščiš nekaj pametnega, ker se v vsaki najde kaj butastega in uporabnega
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Za začetek se kaj takega splača pogledat...

da potem uporabljaš LDL in HDL, ne pa samo holesterol imam :p

 
Nazadnje urejeno:

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.634
6.450
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Pozabi traparije o gibanju v povezavi s holesterolom. Ti bodo še stople v glavo in boš začel pretiravat, potem bodo pa res težave (stres zaradi fizičnega napora in s tem povezana štala telesu). Gibanje je seveda je seveda obvezno, pač telo je narejeno za gibanje. Ampak bog obvaruj pretiravat.
Holesterol boš spravil pod kontrolo (pa težo tudi) samo s prehrano. Darjan sicer v marsičem goni detajle do skrajnosti, ampak načeloma ima prav.
Torej plus minus paleo princip. Veliko sreče pri odpovedovanju cukru in žitom. Se pa tudi na ta način da (zelo) dobro jest
grims-1.gif

Sploh ne cukram. Že dalj časa si kavo, kadar jo pijem, sladkam z medom. Kruha imam pa rad.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.634
6.450
113
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Sam praviš, da ti primanjkuje gibanja. To precej pripomore k povišanju holesterola, pa ne samo to, tudi druge težave se začnejo pojavljati, če se zapustiš. Od "zašpehanosti", ki ni nujno spremljevalec let, do težav s sklepi, zadihanost ob manjših naporih ipd...
Zato se pa moraš lotiti rekreacije, kolikor se le lahko-tudi, če se ti od začetka upira, se moraš pripraviti, da kakšne krajše poti opraviš peš ali kolesom, po službi greš na bližnji hrib..ipd. Skratka, čim več prostega časa preživeti na zraku.
S časom boš opazil, da ti taka rekreacija kar naenkrat ni več dosti, takrat pa zajahaš kolo za kakšno daljšo turo( ni nujno, da glih specialko pa na Franjo), ampak recimo z gorcem po Gorenjski, ali pa na krajšo turo po hribih. (recimo na Dobrčo in nazaj, pa imaš dovolj za en dan).

Če živiš tak način, po moje ne bo težav ne z holesterolom ali podobno, pa tudi kondicija se ti opazno dvigne. Seveda je tudi prehrana dejavnik, ampak ne odločilen( razen alkohol, ki se ga je treba izogibat, najboljše v celoti). Jaz osebno preferiram rekreacijo, opisano zgoraj (mogoče več), jem , kar mi paše-seveda brez pretiravanja in lahko rečem, da nimam nobenih zdravstvenih težav.
Aja, pa stres je tudi močan dejavnik- probaj se ga izogibat.
wink-1.gif

Svaka čast za res dober komentar. Tega nisem bil vajen od tebe, zato sem prav vesel, saj vidim, da znaš biti tudi normalen.
zmaga.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Visok oz. vsaj povišan HDL in nizki trigliceridi pomenijo da si zdrav kot vol, vseeno kakšen je skupen holesterol ali LDL.
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.676
581
113
Fadil ne sekiraj se, Slovenci smo genetsko okvarjeni, dokazano z študijami, imamo okvaro pri nekem encimu, ki drži ravnotežje med LDL in HDL. Holesterol sam po sebi ni problematičen, lahko ti povem, da si največ sranja naredimo z extremi kot so vegetarjanstvo, veganstvo in stres. Dodamo še zdravo mero kavč športov in ne gibanja pa gre vse skupaj u 3PM.
Če uživaš vsega v merah normale ni problemov vendar moraš tudi fizične aktivnosti prilagoditi tako, da tudi kaj pokuriš ne samo nabijat. Predvsem jej naravno ne nekih kwazi prečiščenih sintetik od margarin, pa nemastnih z antibiotiki nafilanih meskov in zelenjavo, ki zemlje tudi videla ni.
Tolk cajta pa maš, da se. Kdaj pa kdaj spraviš na trg pa od branjevk kupiš zelenjavo. Jej naravno in polnomastno pa ni nobenih težav. Vse kar sem spremenil, je da si špogam malo boljše stvari za jest pa sem snel 20 kil v 9 mesecih pa holesterol ni zrasel. Pa če mi zapaše faj masten odojek pa čebula pa kruh to tud pojem. Če je treba kaj zelenjave vase spravt, je malo težje ampak gre, pšanc pa če ni domač pohan ocvrt na masti ga pa ne pogledam