Bomo plačevali za 'špekulante' pri stan. kreditih?

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Klik

Torej, ker se je sprostil tečaj franka, so se 'v težavah' znašli tisti kreditojemalci, katerih obrestna mera se plačuje glede na švicarski frank in ne na euro.

S tako obliko kredita lahko človek ali pridobi ali pa izgubi...nekateri so se očitno pač zakalkulirali, sedaj pa sledi veliko presenečenje...

''V ZPS pozivajo gospodarskega in finančnega ministra k hitri pripravi ukrepov za zaščito Slovencev s posojili v švicarskih frankih.''(citirano z vira, ki je v povezavi)...nekako imam občutek, da bi taki 'ukrepi' lahko pomenili, da bomo na koncu na tak ali drugačen način zaradi oseb, ki so vzele določeno vrsto kredita in si pri tem očitno obetale določene osebne koristi, tako ali drugače plačevali vsi???

Močno upam, da do česa takega ne pride, če nekdo pač 'špekulira' s kreditom in se mu 'špekulacija' ne izide, kdo mu je kriv???

Jaz že ne in ne želim, da se to kakkorkoli prevali na moja pleča. Kaj pa menite ostali?
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Vsak, ki je vzel kredit, vezan na švicarski frank, je to naredil z nekim namenom. Nikakor to ni bila edina možna oblika.
Ni mi jasno, zakaj bi vzel kredit, vezan na tujo valuto. Izgleda ima Švica še vedno nek bajen prizvok, ki omamlja.
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Dober post; tudi gledal. Not my fault, ko jih jebe. Bili so pametni, naj bodo še naprej.
LP
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kakšni ukrepi? Pač so riskirali, njihov problem, ne moj. Jaz imam puf v eurih, pufa se v domači valuti.
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Jaz sem za to, da pač naj sami požro zadevo.
Država lahko samo pomaga, da pač banke spodbudi, da konvertirajo kredite iz švicarjev v EUR brez dodatnih nadomestil. To, da so spušli 20+%, pa naj sami požro. V švicarjih so kredite itak vzeli zaradi špekulacij z nižjimi obrestnimi merami. Sedaj se jim pa pač maščuje.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
A če bi bilo pa obratno, pa vse tiho bi bilo. A bi dobili davkoplačevalci kaj od dobička. NOOOOOT
ne-ne-1.gif
 

Chief_Wiggum

Fizikalc
24. jul 2007
1.064
3
38
Itak da so si sami krivi. Ne vem na podlagi česa bi lahko breme obesili na državo tj. na vse nas. Saj ne gre za naravno nesrečo.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Klik

Torej, ker se je sprostil tečaj franka, so se 'v težavah' znašli tisti kreditojemalci, katerih obrestna mera se plačuje glede na švicarski frank in ne na euro.

S tako obliko kredita lahko človek ali pridobi ali pa izgubi...nekateri so se očitno pač zakalkulirali, sedaj pa sledi veliko presenečenje...

''V ZPS pozivajo gospodarskega in finančnega ministra k hitri pripravi ukrepov za zaščito Slovencev s posojili v švicarskih frankih.''(citirano z vira, ki je v povezavi)...nekako imam občutek, da bi taki 'ukrepi' lahko pomenili, da bomo na koncu na tak ali drugačen način zaradi oseb, ki so vzele določeno vrsto kredita in si pri tem očitno obetale določene osebne koristi, tako ali drugače plačevali vsi???

Močno upam, da do česa takega ne pride, če nekdo pač 'špekulira' s kreditom in se mu 'špekulacija' ne izide, kdo mu je kriv???

Jaz že ne in ne želim, da se to kakkorkoli prevali na moja pleča. Kaj pa menite ostali?

Če je polovici Slovenije Jazbinšek dal stanovanja, pol bomo tudi te krediteke jim odplačali.

Saj smo socialna država.
priden.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
kje piše da bo frank 10-15 let na takem nivoju,do takrat ima večina kredite,to da se valuta spreminja je normlano in nikakor pričakovano da bo ostala recimo 20-25 let enaka,pač je prišlo do nekega ekstrema in sedaj vrat na nos reševat zadevo,saj bo recimo čez 10 let enako s kreditom v € ko bo euribor recimo zopet blizu 6%
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
To je res, čeprav si nobeden ne zasluži pomoči.
Posojilojemalci so videli oz. imeli neke ugodnosti pri jemanju kreditov v frankih, kar tako jih sigurno niso jemali. Žal se jim, vsaj trenutno tako kaže, ni izšlo.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
morda to da velika večina ni mogla dobit kredita vezanega na €ibor in so vzeli Libor ker je bil obrok nižji za 30%
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom

jaz sem se ga na srečo rešil 2011,ko je bil prvi veliki ruker,trenutno mi veliko uslugo dela nizek €ibor,lahko da bom na koncu na slabšem čez 6 let ampak vsaj bolj mirno spim in ne gemblam
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
sicer pa kolikor sem bral članek sem razumel da bo pomoč v obliki da bnka dovoli konverzijo kredita vsem tudi tistim ki tega nimajo v pogodbi,nihče ne omenja finančne pomoči s strani davkoplačevalcev
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Citat:
Uporabnik Car pravi:
Zame je bolano že samo odpiranje razprave o tem, da naj banke oz. država pomaga tem špekulantom!
bonk.gif

Samo to.

Beseda ŠPEKULANT je popolnoma odveč. (ker po nepotrebnem zveni slabšalno)

Gre za popolnoma normalen posel. Vsak posel ima svoje + in - oz rizike.

So se pač malo opekli.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Citat:
Uporabnik shift pravi:
sicer pa kolikor sem bral članek sem razumel da bo pomoč v obliki da bnka dovoli konverzijo kredita vsem tudi tistim ki tega nimajo v pogodbi,nihče ne omenja finančne pomoči s strani davkoplačevalcev
Konverzijo kredita? po prejšnjem ali sedanjem tečaju? In kaj bi ti pridobili sedaj s konverzijo kredita po sedanjem tečaju?
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik stieber pravi:

S tako obliko kredita lahko človek ali pridobi ali pa izgubi...nekateri so se očitno pač zakalkulirali, sedaj pa sledi veliko presenečenje...

Lahko bi se vsaj malo pozanimal,zakaj je večina sploh vzela kredit,vezan na CHF,preden pišeš zgodbe brez podlage o "špekulanth"
grims-1.gif

Pred leti,ko je bil tečaj eur/chf 1:1,6 ali celo več,si lahko pri stanovanjskem kreditu dobil precej več kredita,če si ga vzel vezanega na CHF + libor,kot pa če si se odločil za EUR + euribor.
Zato se je zelo veliko ljudi takrat odločilo za kredit v CHF,preprosto zato,ker so namesto 70.000 dobili 100.000 eur kredita.
A ti resno misliš,da so ljudje hodili v banke in na veliko zahtevali kredit v CHF,ker bi hkrati radi še malo špekulirali na forex trgu?
ne-ne-1.gif

Zato vsi tisti,ki pišete o "kreditnih špekulantih,ki so se opekli",se najprej vprašajte,kakšen je bil takrat v večini primerov sploh vzrok,da so ljudje jemali te kredite...
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Citat:
Uporabnik Car pravi:
Zame je bolano že samo odpiranje razprave o tem, da naj banke oz. država pomaga tem špekulantom!
bonk.gif

Samo to.

Beseda ŠPEKULANT je popolnoma odveč. (ker po nepotrebnem zveni slabšalno)

Gre za popolnoma normalen posel. Vsak posel ima svoje + in - oz rizike.

So se pač malo opekli.

opečeni so trenutno,kaj bo ne vemo ker nekateri še špekulirajo,lahko bodo pogoreli ali pa dokaj normlano odplačali,vse je odvisno kaj se bo dogajalo v naslednjih 5-10letih,je pa vprašanje koliko so dejansko na izgubi,nekdo ki se spozna naj naredi izračun.če si imel recimo 80k€ na 20 let in si recimo sedaj plačeval v liborju 400€ v euriborju 460€ ne vem recimo 10 let ,sedaj pa boš pač v liborju plačeval 460€ tako kot v euriborju,ali se motim??
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Tako, kot si kreditojemalci ne zaslužijo pomoči, jih tudi nihče nima pravice obsojati špekulantstva.

Oni se morao sami spopasti s svojo težavo.