VBS leasing-za odvzem vozila pavšalna faktura

Ali je VBS leasing opravičeno izdal fakturo v višini 660,00eur za stroške odvzema. glede na to da je


Rezultati so vidni samo po glasovanju.
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

jjaakkaa

Zelenc'
7. mar 2012
26
0
1
Pozdravljeni!

Iz VBS leasinga so me brez predhodnega opomina klicali dne 9.2.2012 in 10.2.2012, da je zadnji rok za plačilo enega zapadlega obroka ter 3 obroka kaska dne 10.2.2012 in da moram v primeru neplačila vozilo vrniti. Zaradi slabših razmer vezano na prilive v našem podjetju, kjer sem zaposlen nisem mogel poravnati znesek, saj je prišlo do manjših zamikov z izplačilom plač, zato sem vozilo sam dostavil do skladišča VBS dne 10.2.2012, ter dne 15.2.2012 poravnal vse zapadle obveznosti do njih, nakar sem pozneje tudi avto prevzel nazaj.

Izstavili so mi račun za stroške odvzema v višini 660,00eur in priložili cenik v katerem piše stroški odvzema 120eur + manipulativni stroški. Račun sem v celoti zavrnil in kot takega vrnil, ker je bil račun izdan pavšalno brez kakršnekoli specifikacije računa oziroma dodatnega dokumenta o opravičenosti tega zneska.

V dopisu sem jih pozval, da za račun želim obrazložitev o opravičenih stroških in kaj je bilo storjeno za ta znesek oz. kateri so stroški ki so nastali v zvezi z odvzemom. Nakar od njih še do danes nisem prejel nobenega odgovora.

Od mene terjajo znesek v višini 660,00eur zaradi stroškov odvzema čeprav sem avto sam na svoje stroške dostavil do skladišča VBS leasinga. Zahteval sem, da se obveznost izniči ali zmanjša na pravičen znesek.

V pogodbi piše pod XIV. člen 4. Lj je po razdrtju pogodbe dolžan takoj vrniti vozilo na svoje stroške na kraj, ki ga določi VBS.Če vozilo ne vrne sam, vnaprej pooblašča VBS za odvzem vozila in se obvezuje, da mu bo to omogočil ter mu poravnal vse stroške v zvezi odvzemom.

Iz zapisnika o prevzemu predmeta leasinga je jasno napisano pod opombe: da sem vozilo sam dostavil do skladišča VBS.

Z njihove strani nisem bil seznanjen o višini stroškov odvzema vozila in mi tudi ob sklenitvi pogodbe niso bili znani a bi mi morali biti, prav tako tudi v pogodbi niso v nikakršni obliki navedeni. Splošni pogoji zavezujejo pogodbeno stranko, če so ji bili ob sklenitvi pogodbe znani ali bi ji morali biti znani.
Glede na pravo dejstvo bi bili v VBS leasingu ob poplačanem neutemeljeno izstavljenenem računu neupravičeno obogateni.

V pogodbi piše pod XIV. Člen 3. v
1. odstavku če je LJ v zamudi s plačilom začetnega obroka ali če je LJ v zamudi s plačilom dveh zaporednih obrokov in tudi v dodatnem roku 15-dni od pisnega opomina zapadlih obveznosti ne poravna. in
2. odstavek če je LJ v zamudi s posameznim obrokom ali drugo obveznostjo za več kot 15 dni in te tudi v dodatnem 15-dnevnem roku po opominu ne poravna

Od njih nisem prejel nobenega opomina, kar je razvidno tako v moji kot tudi v njihovi evidenci, so le klicali naj vozilo vrnem.

Glede na ugotovitve utemeljeno zaključujem, da je prišlo z njihove strani do kršitve zakonodaje RS, ter da je vse navedeno potrebno nenazadnje presojati tudi v luči ZVPot zato sem obvestil TRŽNI INŠPEKTORAT in zadevo predal njim.

Zanima me še vaše mnenje?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.671
3.559
113
Citat:
Zaradi slabših razmer vezano na prilive v našem podjetju, kjer sem zaposlen nisem mogel poravnati znesek, saj je prišlo do manjših zamikov z izplačilom plač,

Tole je že prav epidemija Autohandler sindroma.

P.S.: Upravičeno se pravilno reče.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.147
2.323
113
v lokalni ostariji
maremm: avto je kupil glede na svoje takratne možnosti. pa tudi glede na dejstvo da je potem PLAČAL vse in vzel vozilo nazaj pomeni da ni "preteral" a ne?

ampak najlažje biti pameten in nevoščljiv kao kaj si pa kupil tak avto. najbrž mu dosti ljudi celo privošči tako obiranje.


avtor: dobi si odvetnika pa s njegovo pomočjo poizkusi preklicati zadevo!
 

maremm

Pripravnik
26. dec 2010
357
0
16
Ja, kupil ga je glede na "takratne" možnosti, sedaj ga pa daje. Jaz ne vem kako je s temi stroški, verjetno so pretirani ali pa niso samo za to dostavo in hranjenje vozila. Moje mnenje je, če ne moreš sproti poravnavati stroškov, živiš čez svoje meje. Ne vem, če je bilo samo trenutno , bi pa lahko sposodil kakšen kredit drugje, limiti in opomini so najdražja oblika financiranja.
 

B81

22. jul 2007
34.475
8.953
113
Zanimivo, da se 6 uporabnikov strinja s stroški, pa ka si tele...butli.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Citat:
Uporabnik MaverickT pravi:
Zanimivo bi bilo slišati drugo plat te zgodbe. Ker 660EUR se mi zdi pretirano glede na napisano.

Ni res, to je še malo, sem videl že večje pri odvzetih avtih...

Fora je v tem, da lizing hiše imajo pogodbo z xx osebo, katera lizingu izstavi račun za xxx € , zato ker je opravil to pa to storitev.
 

jjaakkaa

Zelenc'
7. mar 2012
26
0
1
1. račun izstvljan dne 13.2.2012 zapadlost 13.2.2012 postavka v fakturi 1. strošek odvzema 550,00eur ddv 20% 110,00eur za plačilo:660,00€
Nakar sem se pritožil, da skrajšam
kot prvo sem napisal: račun katerega izdate ne more imeti isti dan zapadlosti kot je izdan ( prosil bi za vaš način izstavljanja in knjiženja računov - skladno z pozitivno zakonodajo za izdajo tovrstnih računov v RS in
kot drugo vsakemu računu mora biti priložena specifikacija računa, kaj je bilo storjeno za ta znesek ( priloženi opravičeni stroški istega z obrazložitvijo)

Dobim nazaj odgovor:
Vezano na vaš dopis z dne 15.2. 2012, vam sporočamo, da smo račun stornirali ( priložen dobropis)in vam pošiljamo drugi račun, ki ste ga na podlagi X. člena splošnega dela pogodbe dolžna poravnati. Višina stroška pa je določena s pogodbo med VBS leasingom in zunanjim izvajalcem.

Dobim nazaj storniran račun in nov račun z istim zneskom in popravljenim datumom izstavljen 21.2.2012 zapadlost 29.2.2012

Na tržnem inšektoratu so rekli da bi moral biti v pogodbi seznanjen z višino stroški odvzema, kar nisem bil, da je znesek neupravičen glede na njihov cenik, ter da počakamo še njihov odgovor. Prav tako odvetnik.

Skladiščenje vozila niso računali in so rekli da ne bodo je pa drugače 12eur na dan
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.193
41
48
Citat:
Uporabnik maremm pravi:
Ja, kupil ga je glede na "takratne" možnosti, sedaj ga pa daje. Jaz ne vem kako je s temi stroški, verjetno so pretirani ali pa niso samo za to dostavo in hranjenje vozila. Moje mnenje je, če ne moreš sproti poravnavati stroškov, živiš čez svoje meje. Ne vem, če je bilo samo trenutno , bi pa lahko sposodil kakšen kredit drugje, limiti in opomini so najdražja oblika financiranja.

Upam, da se tebi NIKOLI ne bo zgodilo, da boš kupil nekos tvar, potem se bo pa zakompliciralo glede izplačila tvoje plače... V tem primeru tudi ti definitivno živiš preko svojih zmožnosti.

Edino, če sploh še nimaš plače in ti mami&ati vse prineseta, potem razumem tvoje komentarje, drugače ne.

LP
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
da je nekdo zaposlil prevzemnika avta. pa potem nekoga, ki je avto izdal. pa seveda pogledal praske ob prevzemu, pa naredil zapisnik.

to je zastonj
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik softi pravi:
kok pa stanejo 4 zaposleni na mesec? pa hišica kjer sedijo, pa cela podpora procesu.....

No, no Softi...
Recimo, da bi VBS za to najel sodno zapriseženega cenilca. Po recimo 100€/h (pa je cena občutno pretirana), pa da potem ena koka porabi 1h, da vse to administrativno uredi (normalna cena recimo 30€/h). Pa, če sta nesposobna al pa se mata rada pa se data na račun stranke še dol in si krijata strošek hotela 100€ pa ne pridemo na polovico zneska, katerega so mu zaračunali.

To, koliko pa podjetje pridejo 4 zaposleni na mesec pa nima nobene povezave s tem, da je on avto tja pripeljal in ga potem tudi prišel iskat.
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Jaz mislim, da se tako fakturo lahko brez problema zavrne z utemeljitvijo, da naj specificirajo in dokažejo nastale stroške. Še posebej če te super duper "storitve" in njene cene ni omenjene v lizinški pogodbi, oz. prilogah le te.
Je pa za pričakovati, da bodo ta denar terjali še naprej, če je treba tudi do sodišča. Sodišča so pa drag špas, ker praviloma krajšo potegne tisti, ki nima dovolj denarja za pravnike in odvetnike.
 

maremm

Pripravnik
26. dec 2010
357
0
16
Pa se sploh da obnoviti pogodba ko je vozilo enkrat odvzeto? A se ne sklene nova pogodba?
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.320
943
113
Titograd
Citat:
Uporabnik softi pravi:
kok pa stanejo 4 zaposleni na mesec? pa hišica kjer sedijo, pa cela podpora procesu.....

kaki 4 zaposleni? eden ali dve deklici za vse to urejata. saj nismo v komunizmu.

600€ je za malo papirologije odločno preveč.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Jaz bi rekel, da ne poznamo cele zgodbe. Predvsem druga stran manjka. Ne poznam leasing hiše v SLO, ki bi nekomu, ki zamuja z 1 obrokom leasinga in 1 obrokom zavarovanja brez predhodne najave odvzela avto. Če ne zaradi drugega si tega ne morejo privoščit zaradi Zakona o potrošniških kreditih in Zakona o varstvu potrošnikov. Postopki so jasni in znani. 1 opomin, 2. opomin, 15 dnevni dodatni rok za plačilo pred odpovedjo pogodbe in odpoved pogodbe; šele na to pa sledi odvzem vozila. Res pa je, da v kolikor se stranka sama strinja se lahko postopek skrajša in se vozilo po predhodnem dogovoru deponira, se naredi kritno prodajo.....
V danem primeru 660 eur sicer res velikanski strošek, ampak verjetno je da so tukaj dodali še kaj drugega zraven, kar tukaj ni omenjeno. Morda so že delali kako terensko izterjavo ali pa predali zadevo pogodbenemu partnerju, ki je že pričel z določenimi aktivnostmi v zvezi z odvzemom vozila.
Tak da, treba je slišat še drugo stran, da bomo se lahko prav odločili.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.