Zrcalno refleksni fotoaoarat - začetnik

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.458
1.835
113
na temni strani lune
Pozdravljeni.

Ker zadnji čas opažam, da mi telefon ne zadostuje več za slikanje (otroci, počitnice, narava, družinski dogodki,....), sem začel razmišljati, da bi si omislil nov hobi in sicer slikanje.

Vsekakor nič profesionalnega, bi pa imel neko kolikor toliko solidno reč, s katero bi lahko tudi kako bolj resno nastavitev in fotko posnel.

V oči sta mi padla Canon eos 2000d in Nikon d3500. Oba imata poleg objektiva 18-55 in 75-300 canon oz. 70-300 nikon.

Malce bolj mi je simpatičen Nikon, je pa cca 100e dražji.

Gledam nove, po možnosti iz slovenije.

Morda kak nasvet oz. predlog. Vsekakor vem da me čaka še veliko učenja, vendar bi vsaj približno solidno opremo začetnega ranga.

P. S.
Pred leti sem se razmeroma dosti ukvarjal z photoshopom, na ljubiteljski bazi, zato bi nekaj, kar lahko kolikor toliko kvalitetno obdeloval tudi v postprodukciji.

Hvala in LP
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Za zacetnika ti bosta oba dovolj, tud kit leca bo zadostovala. Za naucit osnove kot so obvladat shutter speed, aparture, WB sepravi da si sposoben dobro sliko nardit v "full manual mode" ipd. ne rabis nekega stroja. Pol ce te pa zagrabi pa ze kupis full frame aparat. Aja pa na YT je tolk tutoriaov da si dobrr za precej casa
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Za obdelavo slik pa priporocam lightroom. Se tud najde ogromno vodicev za uporabo.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Moj nasvet? Go digital. EVIL fotoaparati so manjši in lažji, še posebej če pogledaš po Olympusih ali Panasonicih (u4/3, vse je ful manjše in lažje kot APS-C). Imaš pa ponudbo tudi Canona in Nikona, če je znamka pomembna.
Če si res zagret, boš seveda z veseljem nosil tudi klasiko in si čestital, da baterija drži way dlje. Veliko amaterjev pa po začetnem navdušenju težko opremo vse večkrat pušča doma in potem ne pomaga veliko.
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Mah kot zacetnik ti ne bo neke razlike nardilo, ce se bos pa bolj resno zacel ukvarjat s fotografijo pol bos pa verjetno itak full frame kupu.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.018
91
48
Lep pozdrav v svetu fotografije!!!

Par iztočnic:

1) obstaja več tehnologij:
Aparati kjer se da menjati objektiv in tisti kjer se ne da.
Prvi se delijo na zrcalno refleksne in brezzrcalne. Profesionalno izgleda, da gre razvoj v smer brezzrcalcev. Life view ima določene prednosti.
Aparati s fiksnimi objektivi znajo biti boljsi od zrcalno refleksnega z poceni objektivom. Predvsem pa znajo biti bistevno manjši.

2) Pri fotoaparatu so objektivi pomembnejši od ohišja. Če imaš kaj starih dobrih objektivov je to dobra iztočnica, če ne startaš povsem neobremenjeno.

3) Moraš razmisliti kakšne motive boš slikal. Pokrajine, Makro, Divjad/Ptice, Portrete, Otroke v gibanju, Cityscape,..... in to bi bo povedalo kaj rabiš od steklovine.
Z drugimi besedami: ali rabiš širokoten, normalen ali teleobjektiv (to so številke, 18,55, 70,210..)

Druga bistvena karakteristik objektiva je svetlobna moč. 18-55 objektiv ima pri portretni goriščnici svetlobno moč 5,6: posebenj nifty-fifty pa dobiš s svetlobno močjo 1,8. Razlika med obema objetktivoma je v tem da en prepusti 6x več svetlobe kot drugi, kar pomeni da bi imeel pri 1/60 sekunde ostro sliko, pri 1/10 pa premaknjeno.

4) Razmisli, koliko nameravaš v 2 letih nameniti za objektive. Če objektivi niso 1-2 krat toliko kot ohišje, se ti ne splača kupovati aparata z izmenljivimi objektivi ampak poglej kompaktne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jekleni

hermann

Guru
19. mar 2014
9.186
5.732
113
Brez veliko dela, vložka v primerne objektive, pa tudi malo talenta ti niti full frame fotkič sam od sebe ne da toliko "pridobitka", da bi rekel, da je bilo vredno matranja glede na telefon :) In za slike z dopusta je bolje ostat pri telefonu, ker so za casual fotkanje že naravnost nori.

Na kratko: brez švica ne bo rezultatov in po mojem bo vsak fotkič z izmenljivimi objektivi dovolj dober za spoznavanje tehnike in razvijanje kreativnosti.

Sam bi namesto slrja sicer izbral nekaj brezzrcalnega, recimo kak aps-c sony. Če ne manjša velikost je pa sposobnost adaptiranja praktično katerekoli leče velika prednost pred canikon dslrji. S starim manualnim lečovjem se odpre poceni svet pa še bolje razumeš kako vse skupaj deluje.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tudi digitalni Nikoni lahko uporabljajo stare nikkor objektive ob seveda primerno zmanjšani funkcionalnosti/avtomatiki.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.186
5.732
113
seveda lahko, samo se omejiš niti ne na 2% vseh objektivov, kar je enako, kot da te možnosti nimaš

brezrcalci imajo tako majhno flange razdaljo, da lahko adaptiraš vse za leico, pentax, nikon, canon, minolto in vse za kar še slišal nisi
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
samo to bom rekel - zadnjič sem se nekaj igral, primerjal telefon in FF fotič, pa me je sezulo. na ekranu mogoče res zgleda, da je telefon celo boljši, ampak, ko greš malce bolj v detajle, sploh pa v kak print ... ni primerjave, žal ... samo kot zanimivost. :)

drugače pa priporočam nek mirrorles setup za začetek, ker je nekako najcenejši, več opcij za nadgradnje je in podobno ... fotka kot fotka pa nikakor ne zaostaja za DSLR-ji. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: RagnarZ

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
True, fotke narjene s telefonom zgledajo dobro samo na telefoni, sej resnici na ljubo jih 90% ljudi samo tam gleda slike, ratam pa kr malo zivcen k mi kdo pripomne da so fotoaparati na mobitelu skoraj na ravni tapravih
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.186
5.732
113
Ampak pri "casual" fotkah, sploh v dnevni svetlobi, ni tako hude razlike ali gre za telefon ali FF fotkič, razen če pixel peepaš na na 100% in hočeš printe nad A3. Za prvomajske na dopustu sva z ženo fotkala s svojima telefonoma, zraven sem pa imel še svojega sonyja A7. Niti telefona (huawei p10 in xiaomi a2) nista zadnji krik mode, niti A7 ni več rosno mlad model. Če primerjam jpege direktno iz telefona in jpege direktno iz A7 s kitom 28-70... ja je bolje iz fotkiča, za 20% mogoče, pa še to zna včasih fotkič popolnoma mimo usekat oz. je rezultat manj prijeten za pogledat. Seveda, ko sem nataknil gor kaj drugega kot kit in obdelal raw je telefon potem samo še za tralala. Itak večinoma uporabljam 2 fiksna objektiva in je to zame to. Saj bi še kakšnega, pa je jebeno drag hobi.

Povzetek je, da telefoni tudi zaradi postprocessinga za običajno fotkanje postajajo nori. Pri fotkičih je pa bistvo bolj v optiki. Napredujejo pa oboji iz generacije v generacijo, samo se mi zdi, da telefoni hitreje.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Glede na nekaj mm velike lečke in senzorje, je naravnost neverjetno, kako dobre fotke znajo delat moderni telefoni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: oriolus

mistique

Guru
16. jun 2009
13.075
881
113
Emona / Carnium
samo to bom rekel - zadnjič sem se nekaj igral, primerjal telefon in FF fotič, pa me je sezulo. na ekranu mogoče res zgleda, da je telefon celo boljši, ampak, ko greš malce bolj v detajle, sploh pa v kak print ... ni primerjave, žal ... samo kot zanimivost. :)

drugače pa priporočam nek mirrorles setup za začetek, ker je nekako najcenejši, več opcij za nadgradnje je in podobno ... fotka kot fotka pa nikakor ne zaostaja za DSLR-ji. ;)
Lahko mogoče kakšen konkreten model aparata, kjer se lahko srečaš z nastavitvami zaslonke, zaklopa, ostrenja,...z elektronskim zaklopom.
Mene zanimajo rabljeni modeli in kje kaj takega kupiti? Zahteve: začetnik :)

EDIT: Kaj je še sprejemljivo število proženj pri nakupu rabljenega aparata? (glede na rang oz. model)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Slučajno sem včeraj nekaj gledal Bolho in imaš za tiste čase vrhunski Nikon D90 cel komplet od 300€ dalje.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
D90 je +10 let star ... :p potem bolje D300s ... nima pa ne en ne drug elektronskega zaklopa, ta se je pojavil nekje okoli izida D800, se pravi nekje okoli 2014, če me spomin ne moti?

imajo pa po večini vsi boljši zrcalnorefleksni elektro sprednjo zavesico. :) čeprav - zakaj pa potrebuješ elektronsko sprednjo zavesico?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Človek išče nekaj poceni za začetnika - še par let ne bo 90tke predelal. ;)
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Človek išče nekaj poceni za začetnika - še par let ne bo 90tke predelal. ;)

daj, se enkrat preberi. saj sem napisal, naj raje pogleda za D300s, ker je le toliko boljsi, da bo imel vec od njega, pa se vedno tam tam kot D90 ... ;)

potem pa glede elektronske prve zavesice pravim, da imajo to le novejsi.

p.s.: Sonyjevi mirrorlessi, tipa a6000, so ultra cheap. ;)