Zobna plomba

BugiMen

Pripravnik
14. apr 2011
67
0
6
Lep pozdrav!

Imam problem z enim zobom (zdravljena sedmica desno spodaj). Približno okoli mesec nazaj mi je izpadla stara plomba. Šel sem k svoji zobozdravnici, ki mi je naredila novo belo plombo. Po 3 dneh mi je ta plomba ponovno izpadla. Se naročim na nov termin, kjer mi spet zamenja plombo. Ne mine 14 dni, ko mi ponovno ista plomba izpade (jedel sem napolitanko??). Se pravi v enem mesecu mi je izpadla 3X???
13.gif

Sedaj pravi da je plomba očitno prevelika (zato plomba izpada) in da mi bo naredila prevleko - krono, ki pa stane kar precej več kot običajna plomba.

Zanima me ali se "črna" plomba (ki jo ta zobozdravnica ne dela) kaj bolje prime? Oz. mi res ostane samo krona?
confused-1.gif


Mimogrede da omenim. Sem že par let pri isti zobozdravnici in nikoli nisem imel podobnih problemov, zdaj pa sem malo skeptičen
Najlepša hvala za odgovore
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
težko je tako rečt čez prst, ampak načeloma se to nebi smelo dogajat, ker se bela plomba dejansko prilepi na zob, je pa to res težko rečt, ker je pa lahko tvoj primer tak, da imaš izjemno večji volumen, ki ga je treba zapolnit, kot površina na katero se plomba prilepi, ker je zob eden glavnih griznih, kjer delujejo največje sile, je to še slabše

"črna" oz. amalgamska plomba se pa ne lepi na zob in potrebuje primerno preparacijo, ki zagotavlja fizični obstoj plombe v zobu - če bi to šlo, bi bela definitivno obstala v zobu, ker se dodatno še lepi

ker je ti verjetno že parkrat na svoje stroške in čas menjala plombe močno dvomim, da te poskuša "nategnit", verjetno obstaja kdo, ki bi plombo znal naredit tako, da bi obstala, ampak vprašanje, kje ga najti

tretje opcije ni (razen zob spulit, kar pa dvomim, da ti je v interesu)
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
verjetno prej onlay, bi rekel da dosti mase manjka, če plomba pade dol

bi pa rekel, da je navadna kovinska ali fasetirana prevleka bistveno cenejša kot kak zlat ali keramičen onlay/inlay
 

BugiMen

Pripravnik
14. apr 2011
67
0
6
Glede na to kok časa se že ubada s tem zobom bi mi dala popust. 180eur

Ni bilo mišljeno da me hoče nategnit. Bolj me je zanimalo če bi bilo kaj bolje če bi dal amalgamsko plombo, ki pa jih ona pač ne dela in bi šel drugam.
Se pravi če prav razumem: če bela ne obstane tudi amalgamska ne bo?
 

B81

22. jul 2007
34.528
8.972
113
Sam sem imel na pol zlomljen zob ("polnjena" oliva), 5 ali 6 spodaj, pa mi je držalo 6 let, ko mi je plombo naredil (tisto ko z UV lučko posveti gor)...zdaj mi je dal gor krono....tudi 180 eur.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Samo zanimivo je, da bela ne obstane... moraš imeti res veliko... ker bela načeloma tako drži, da lahko zob "podaljšaš" če se ti odkrhne...
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.588
288
83
www.kacnje.eu
Moj prijatelj je zobozdravnik. In me je vprašal ali belo ali črno. Ga vprašam nazaj - kaj bo bolj zanesljivo držalo. In pravi - črno.

Ne trdim, da je nujno tako, vendar verjetno poba nekaj ve o zadevi in me ni nategoval.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
To je pa zelo pavsalno receno! Ce imas samo eno steno ne bo drzala, ker nima prakticno nobene mehanske retencije! Sicer pa vsak po svoje flanca! Malce z glavo in kvalitetno pa se zadeva resi. Res pa je, da ni vedno najcenejsa resitev najboljsa! Ampak to ugotokvimo pozneje.
smile-1.gif
treba je vedet, da so tudi razlike v silah in pri molarjih so hude obremenitve.

Skratka jaz bi predlagal inlay, onlay kakrsenkoli pac ze ali pa prevleka, kaj drugega na dolgi rok ne bo slo, ce je v ustih res samo ena stena.
 

BugiMen

Pripravnik
14. apr 2011
67
0
6
Ni samo ena stena. Je kar lepo okoli in okoli. Sem se odločil da vseeno poizkusim še z navadno plombo, samo nevem kam naj grem da ne bom čakal 3 mesece. Jutri grem v lokalni zdravstveni dom povprašati kako je z čakalno vrsto.
Sem danes malo gledal po netu, pa največkrat piše da je za kočnike najbolša navadna plomba, ker prenese večje pritiske pa tudi ne vidi se, tako da ni nobenega estetskega zadržka. Če se tudi to ne izide, potem pa grem po svojo prvo kronco.

Vsem se pa zaenkrat zahvaljujem za nasvete
zmaga.gif


LP
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
žena pravi (je iz "foha") pri današnjih materialih, zadeva skoraj mora držati. Če je dobro narejeno in če je material kvaliteten.

Čeprav sam imam še nekaj "črnih" na šesticah, pa mi noče organizirati menjave
wink-1.gif
le zakaj...
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Črna je preverjeno boljša. Slabost je, ker je grša, vendar sedmice ne kažeš veliko na okoli
wink-1.gif