Zelena energija

Floki

Guru
6. sep 2007
9.891
3.018
113
Save ne moreš dodatno segrevat ker je omejitev poleti ko je njena temperatura že tako visoka in nizek pretok hladijo s hladilnimi stolpi.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Šlo je za malo sarkazma. Energetsko omrežje trenutno že vedo nekako izravnati v določenih mejah. Denimo s prečrpalnimi elektrarnami.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Za izravnave se sedaj pojavljajo tudi nove tehnologije, npr. Tesla iz svojih odsluženih avtomobilskih baterij gradi take po svetu.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
No ja, meni to samo pove, da reciklaže baterij še ni (in kdove kdaj bo, podobno kot govori zgodba o ločeno zbrani embalaži te dni v SLO) in da se je Tesla znašla, kako izredno resen problem odložiti za 10 let.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Avstrijski Saubermacher in Nemški Redox skupaj odpirata obrat za reciklažo li-ion baterij blizu Gradca, vse kar moraš vedeti je napisano v tem dokumentu:
https://www.redux-recycling.com/wp-...-Redux-LithiumIonenBatterieRecycling_EN-1.pdf

Imajo kapaciteto za reciklažo 10.000 ton baterij, v naslednjih letih pričakujejo "samo" 2.000 do 3.000 ton odpadnih baterij. To je danes, čez desetletja če bo več odsluženih EV se bo pač odprlo več takih obratov. Jaz ne vidim problema, če se hoče se da naredit marsikaj brez svinjanja, če to nekaj stane se pa pač plača, saj tudi za navaden avto razgradnjo plačaš že ob nakupu novega avta. Ampak koliko berem se pri reciklaži baterij dobi dovolj surovin da se to splača brez nekih dodatnih plačil za reciklažo.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.453
113
Ok nisem prebral linka...ampak bi "šnelkurz" če lahko? A po reciklaži je vse BIO-EKO? Al bo ko pri jedrskih odpadkih da bo mafija določene zadeve skrivala v rudniške jaške...opuščene kamnolome...Afriko?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.453
113
Ok niso ravno jedrski...so se pa te odlagali po afriki v 70's in 80's...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.453
113
Poanta je bla...da se baterije ne da 100% bio-eko razgradit...in kaj bomo z tistim parimi procenti strupenih byproduktov ko se jih bo nabralo za par 100ton čez leta? Pač oglasu sem se ker je bil gor predstavljen biznis z razgradnjo in kako je vse to lepo in oh in sploh...
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Kaj pa je tako grozno strupenega v li-ion bateriji? V svinčevi je svinec ki lahko pronica v podtalnico, ne vem zato vprašam.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
No ja, meni to samo pove, da reciklaže baterij še ni (in kdove kdaj bo, podobno kot govori zgodba o ločeno zbrani embalaži te dni v SLO) in da se je Tesla znašla, kako izredno resen problem odložiti za 10 let.

V bistvu je obratno: poreb po baterijah je toliko, da reciklaža avtomobilskih baterij še nekaj časa ne bo potrebna. Ko pa bo, bo pa to velik biznis ... Ali, kot mi je rekel šef razvoja ene velikih tovarn baterij pred časom: baterija je čisti keš. In keša nihče ne meče stran.
Škoda pa je, da se ne reciklera/reusa baterij iz elektronskih naprav. Ampak te so premajhne/prešibke/prekomplivirane/pre..., da bi bile uporabne, zgleda.
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Čisti keš je, ko imaš proizvodno linijo, ki dobi ven osnovne surovine za krepko manjši denar kot jih dobiš iz klasične metalurgije. Strošek je seveda tudi zbiranje. Dokler tega ni, je samo tvezenje.
V elektronskih vezjih je zlato, srebro, po tv pa kažejo posnetke, kako to afričani "kuhajo" v odprtih loncih.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Cigoti kar v sod fuknejo in zapalijo, potem pa ven poberejo donosne produkte izgorevanja. :p

Skratka, problem je v tem ker je področje reciklaže povečini fejk, je samo zato, da se na površini zadosti nekim predpisom. Globlje so pa tu cigoti ter afriški odprti lonci. Skratka kaos.
Saj to se vidi že pri odpadnih avtomobilskih gumah, kjer je v Sloveniji najti pod zemljo za cel hrib slednjih. Saj se ne vidi, torej je kul.
Kao nič se ne splača recilkirat.
Še v jugi smo pa mulci za žepnino zbirali vse živo, od starega papirja, do železa.
Danes bi pa 3 leta staro razbito Teslo X samo zvrnili v prvi graben, pa pokrili s peskom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Čisti keš je, ko imaš proizvodno linijo, ki dobi ven osnovne surovine za krepko manjši denar kot jih dobiš iz klasične metalurgije. Strošek je seveda tudi zbiranje. Dokler tega ni, je samo tvezenje.
V elektronskih vezjih je zlato, srebro, po tv pa kažejo posnetke, kako to afričani "kuhajo" v odprtih loncih.
In ko sešteješ rastoče potrebe po materialih za baterije in s tem rastoče cene, na drugi strani pa vedno cenejšo reciklažo, je jasno, da bodo bareije keš daleč preden bo treb reciklirat velike količine. Ozirom: nekateri proizvajaci že prevodevajo, da bomo sčasoma prišli do boja med reuseom in recyclingom. Kdo da več za odsluženo baterijo.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Gretje Save je prav tako omejeno, Saj v Savi živijo razne živalce, vsaj tako smo se učili nekoč .