Zavarovanje stanovanja - potres

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Zadnjič sem pri eni izmed zavarovalnic spraševal za zavarovanje stanovanja v večstanovanjskem objektu, za primer potresa.
Rekli so mi, da je možno samo, če je tudi celoten večstanovanjski objekt protipotresno zavarovan. To drži?

Obstaja kakšno zavarovanje, ki bi vključevalo tudi potres, če celoten objekt ni zavarovan?
Zdaj ne vem imamo objekt zavarovan ali ne - to bom vprašal upravnika, če pa slučajno ni, bi pa sosede zelo težko prepričal v kaj takega.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Živim v stanovanjsko poslovnem objektu z 9 enotami. Skupno nimamo zavarovano, ker je skupnih delov izredno malo (stopnišče in 2 prostora s števci), imamo pa povečini zavarovan potres.

Tako da ne vem, zakaj nebi bilo možno...

Ko bi bil potres ti 2x definitivno nebi izplačevali
grin1.gif
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Citat:
Uporabnik b_t pravi:
Zadnjič sem pri eni izmed zavarovalnic spraševal za zavarovanje stanovanja v večstanovanjskem objektu, za primer potresa.
Rekli so mi, da je možno samo, če je tudi celoten večstanovanjski objekt protipotresno zavarovan. To drži?

Obstaja kakšno zavarovanje, ki bi vključevalo tudi potres, če celoten objekt ni zavarovan?
Zdaj ne vem imamo objekt zavarovan ali ne - to bom vprašal upravnika, če pa slučajno ni, bi pa sosede zelo težko prepričal v kaj takega.

To ni res. Lahko zavaruješ. Predstavljaj si takole: če se vse podre in objekt ni potresno zavarovan ampak je potresno zavarovana samo tvoja enota dobiš od zavarovalnice povrnjene stroške tvoje lastnine, se pravi etažne lastnine in procentualni del skupnih prostorov (npr. stopnišče, hodnik...).

Pa da ne bo pomote: zavaruje se na novo gradbeno vrednost z 2% ali 5% odbitno franšizo. Nova gradbena vrednost pomeni toliko, kolikor bi stalo, da nekdo postavi zgradbo in ne tržno oz. oglaševano vrednost. To je temeljno načelo zavarovanja, kjer imaš tudi v obligacijskem zakonu napisano, da ne sme priti do obogatitve pri škodnem primeru.

Je pa pri zavarovalnicah tako, da vse slovenske zavarovalnice za škodo ponujajo relativno nizko zavarovalno premijo. Ampak tukaj moraš spet biti pazljiv. Nima smisla zavarovati na npr. 200.000,00 EUR, če je nova gradbena vrednost stanovanja 70.000,00 EUR, ker boš dobil samo toliko, kot je realno škode.

Bistveno višje zavarovalne premije od slovenskih zavarovalnic ponuja WS zavarovalnica, če imam prav v spominu pa največje ERGO. Jaz osebno ti svetujem ERGO zavaroalnico, če bi rad imel visoka kritja in ti cena ni primarni problem.

Lep pozdrav, Tommy.

P.S.: Nisem zavarovalniški posrednik in ne prodajam zavarovanj niti ne delam za nobeno od zavarovalnic.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
@b_t: Etažno lastnino se lahko potresno zavaruje ne glede na to, ali je celoten objekt požarno itd. zavarovan ali ne.

Če je, je možno skleniti potresno zavarovanje tudi za posamezno etažno lastnino, seveda le pri isti zavarovalnici.

Če pa objekt kot celota ni zavarovan, se naredi zavarovanje etažne lastnine in potresno zavarovanje. Karkoli od tega ti lahko naredim jaz, zastopam pa Tilia, ZM in Generali. Moji podatki so v osebnem profilu, sem pa iz Ljubljane. Kakih 30 km izven sem še pripravljen priti
smile-1.gif


PS. Nekateri mislijo, da ne bo potresa. Ne morem garantirat.
smile-1.gif


Še en tahitr izračun:

Npr. 60 m2 velika etažna lastnina v bloku:

74,05 EUR Etaža 60 m2 standardno kritje
109,71 EUR skupaj z opremo

Malo več kritja:
173,88 EUR nadstandardno kritje etaže in opreme z indirektnim udarom strele

Zavarovanje proti potresu pa z 2% odbitno franšizo stane.
38,35 EUR etaža
9,24 EUR
50,68 EUR skupaj

-------------------------------------
173,88 EUR nadstandardno kritje etaže in opreme
50,68 EUR potresno zavarovanje etaže in opreme
224,56 EUR vse skupaj z asistenco in pravno zaščito.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pošteno prikazano. Samo še tole (pa ne leti nate)...
Nekateri so prepričani kako orto dobro imajo zavarovano nor. Hišo za polovičen (ali celo tretinjski)!znesek, katerega si ti predstavil...
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Saj je možno. Samo potem je manj kritja. Jaz sem naredil en tak izračun kot primer. Nekdo ne zavaruje potresa, indirektnega udara strele, izliva vode.

Stvar odločitve posameznika.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Sicer bi se lahko poglabljal v SPP pri Triglavu ampak zaenkrat je hitreje če tukaj vprašam.

Ima Triglav kaj takega tam noter, kar drugje ni? Sklenil bi pri njih zavarovanje za stanovanje, ker imam že psa, avto in zdravstveno. Da je vse na kupu mi je res všeč. Ampak samo če niso v čem res slabši kot drugi. Cena je 165 za 41m2, s potresnim zavarovanjem in B paketom zavarovanja.