Zaščitni premaz za vrtno garnituro

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Nabavljena je vrtna garnitura (miza in klopi) iz hrasta. Stala bo zunaj na idprtem, brez strehe.
S čim jo najučinkoviteje zaščititi? Olje, lazura, barva, ...?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Lazura ti spoka in pride voda zraven.
Pozimi oziroma v času daljše neuporabe bi jo mogoče vseeno pokril. Pa ne z neko folijo.
Če imaš narejeno iz plohov, mora desetletje zdrzat brez kakršnega koli premaza
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Se pravi bi že premaz z osnovnim zaščitnim sredstvom (precej se omenja silvanolin) moral biti dovolj?
Kolikor berem, je funkcija tako olj kot lazur zgolj preprečevanje sivenja lesa, drugw zaščite mu pa ne nudijo.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
634
211
43
Jaz sem točno takp naredil. Les v prvem letu kar razpoka da je nek lak res bedarija.
Osnova pr3d gobami pol pa vsako leto olje.
Pazi da višek obrišeš sicer bo lepljiva.
Čez zimo jo dam pod streho. Les je naraven siv /zaradi maščobe malo temnejši. Tišlar pravi da mora zdržat 20 let...
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Najprej silvanolin (preferiram rjavega) potem pa laneno olje čez. Kot ti je napisal zoom, obvezno obrisat na koncu.
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Najprej silvanolin (preferiram rjavega) potem pa laneno olje čez. Kot ti je napisal zoom, obvezno obrisat na koncu.

Upošteval nasvet, naj uporabim rjavi silvanolin. V vednost drugim: silvanolin rjave barve ni nič drugega kot navadni silvanolin z dodanim rjavim pigmentom - menda da se bolje vidi pokritost pri barvanju. Tako so mi razložili na info liniji proizvajalca.
Težavi, ki se pojavita po barvanju hrasta, sta 2: zaradi tanina hrast po prvem nanosu rjavega silvanolina precej potemni (ni govora o kakršnikoli natur barvi), druga, še večja težava pa je, da ta rjavi pigment po nanosu na les ni obstojen (spira ga voda oz. pušča sledi ob vsakem dotiku). To pomeni, da je pri rjvavem silanolinu obvezno potreben še vrhnji nanos. Navadni silvanolin tega menda ne zahteva nujno. Proizvajalec odsvetuje nanos olja in priporoča uporabo njihove lazure.
(Nauk zgodbe: kontaktiraj proizvajalca pred delom.)