Zaprti kamin

Maja

Zelenc'
25. feb 2018
11
1
3
Zdravo,ima kdo izkušnje z zaprtim kaminom.gre za vgrajen kaminski vložek SUPRA.vsakič ko naložim drva se nekaj dima pokadi v prostor.v zgornjem nadstropju po sobah kamor je razpeljan topel zrak pa se zavoha dim in rešetke ter po spojih se kažejo črne lise od dima. Ima kdo izkušnje s podobnim kaminom? Je to normalno da bom morala vso leto prebeliti spodnji štuk? Sem kar malo razočarana.vsakega mnenja bom vesela.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Samo en namig (če tega slučajno še ne počneš)... predenj pri nalaganju drv odpreš kamin, do konca odpri režo za prezračevanje (da bo zračni tok večino dima potegnil v dimnik). Kar se tiče pa napeljave toplega zraka in rešetk pa žal ne vem, ker mi tega nimamo.
 

Maja

Zelenc'
25. feb 2018
11
1
3
ce rukne dim nekam, potem ti nekaj ne dihta...
kako to misliš rukne nekam dim? ko odprem vrata se zadimi navzgor proti stropu. imam znance ki imajo takšen kaminski vložek pa nimajo nobenega dima nikjer ko nalagajo drva. vse živo sem že probala pa nič ne pomaga. kdaj pa vi nalagate ko še gori ali ko je samo še žerjavica. koliko imate odprto režo za zrak pri običajnem kurjenju? jaz jo imam največkrat na sredini.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.071
113
ja Maja, potem pa imaš z vlekom nekaj narobe. ,to kar je Sandra povedal. Kolk imaš fi dimnika? kolk KW kamin? dimnik mora bit fi 200, vse ostalo je kompromis. Pa višino še napiši?

a nisi napisala da ti dim pride v razvod toplega zraka?
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
kako to misliš rukne nekam dim? ko odprem vrata se zadimi navzgor proti stropu. imam znance ki imajo takšen kaminski vložek pa nimajo nobenega dima nikjer ko nalagajo drva. vse živo sem že probala pa nič ne pomaga. kdaj pa vi nalagate ko še gori ali ko je samo še žerjavica. koliko imate odprto režo za zrak pri običajnem kurjenju? jaz jo imam največkrat na sredini.

Ko začneš nalagat daj to režo za zrak do konca odpri pa počak kakšno minuto. Pa počas odpri vratca od kamina.
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
jst imam Nordico (pač zaprti kamin), in nalagam samo ko pogori. Ko ostane samo žerjavica, odprem ter naložim 3 polena.
Če odpiram kamin ko gori, se takoj zavoha v stanovanju, kar je normalno.
 

Maja

Zelenc'
25. feb 2018
11
1
3
ja Maja, potem pa imaš z vlekom nekaj narobe. ,to kar je Sandra povedal. Kolk imaš fi dimnika? kolk KW kamin? dimnik mora bit fi 200, vse ostalo je kompromis. Pa višino še napiši?

a nisi napisala da ti dim pride v razvod toplega zraka?

torej kot berem jaz delam narobe, ker naložim že prej ko še polena gorijo-nimam vedno čas misliti, da bom naložila ko bo samo žerjavica???
kot je vidit na rešetkah in špranjah je to zame zadimljeno saj se poznajo črne lise.
fi dimnika je 15- toliko kot zahteva kaminski vložek(nihče ni mojster izvedbe zahteval da mora biti večji??), mislim da je kamin 9KW. kako misliš višina dimnika, od tam ko gre cev v dimnik ali od tal pa do zunaj-imam notranji dimnik??
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.071
113
men se zdi da je že zakonsko na trda goriva min 180mm fi. Ne me držat za besedo.

dimnik od tal (pač kje zajema zrak, torej pri kaminu (imaš dovod zunanjega zraka) in do vrha dimnika na izstopu zunaj. Jaz imam recimo te višinske razlike cca 8,5 metra in fi 200. in vleče ko sesalec pri polnem odprtem dovodu.
 

Maja

Zelenc'
25. feb 2018
11
1
3
men se zdi da je že zakonsko na trda goriva min 180mm fi. Ne me držat za besedo.

dimnik od tal (pač kje zajema zrak, torej pri kaminu (imaš dovod zunanjega zraka) in do vrha dimnika na izstopu zunaj. Jaz imam recimo te višinske razlike cca 8,5 metra in fi 200. in vleče ko sesalec pri polnem odprtem dovodu.
Sem pogledala in je višina dimnika cca.8m.se mi pa čudno zdi da ko na začetku zakurim lepo vleče ogenj in tudi ko gori je ok ko pa naložim novo rundo pa zadimi.ali je možno da ko zadimi gre ta zrak skozi zgornjo rešetko v notranjost in potem v zgornje prostore.sumim da je napaka v tem da je v eno sobo razpih zraka napeljan po cevi v drugi dve pa brez cevi?samo sem preverila in skozi zgornjo rešetko piha ven topel zrak.joj kok me to jezi še najbolj pa to da se izvajalec zdaj dela francoza da kao ni nič narobe.zelo bi rada ugotovila kaj je vzrok za to.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ja itak da se bo delal francoza, kaj pa naj ti naredi? Nov dimnik?

Napisali so ti ze parkrat tu, ali ves kaj je sploh vlek? Ce bo ta dober ali ustrezno zalaufan predno odpres vrata dim sigurno nebo sel v prostor
 

Maja

Zelenc'
25. feb 2018
11
1
3
ja itak da se bo delal francoza, kaj pa naj ti naredi? Nov dimnik?

Napisali so ti ze parkrat tu, ali ves kaj je sploh vlek? Ce bo ta dober ali ustrezno zalaufan predno odpres vrata dim sigurno nebo sel v prostor
Ne ne vem kaj je dober vlek pri dimniku za to pa sprašujem. No hvala za pojasnila. Se pravi da sem kupila neprimeren kaminski vložek za zaprti kamin in dimnik ima premajhen fi za ustrezno delovanje le tega.zdej si grem pa lukno v koleno zvtat.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tisti ki je montiral, mora tudi nastaviti peč. Za to se nima kaj "delati francoza" !
Vlek skozi peč mora biti uglašen, zato ima kamin na izstopu dimnih plinov iz peči v dimnik loputo. Z njo se vlek nastavi.
Tudi dimnikar mora biti sposoben izmeriti in nastaviti vlek - čeprav je to edina eksekutivna služba pri nas, kjer je dovolj samo osnovnošolska izobrazba :rolleyes:. Pa je ta nastavitev zelo pomembna in terja precej znanja ter prakse na terenu.

Če te pa prav zastopim, ti uhaja dim v notranji zrak - tisti ogrevni, ki ga pelješ po prostorih ? V tem primeru imaš resno napako na kaminu.
Pazi - tako kot ti uhaja dim v prostore, ti uhaja tudi CO ! :eek:

Reklamacija !
 

Maja

Zelenc'
25. feb 2018
11
1
3
Tisti ki je montiral, mora tudi nastaviti peč. Za to se nima kaj "delati francoza" !
Vlek skozi peč mora biti uglašen, zato ima kamin na izstopu dimnih plinov iz peči v dimnik loputo. Z njo se vlek nastavi.
Tudi dimnikar mora biti sposoben izmeriti in nastaviti vlek - čeprav je to edina eksekutivna služba pri nas, kjer je dovolj samo osnovnošolska izobrazba :rolleyes:. Pa je ta nastavitev zelo pomembna in terja precej znanja ter prakse na terenu.

Če te pa prav zastopim, ti uhaja dim v notranji zrak - tisti ogrevni, ki ga pelješ po prostorih ? V tem primeru imaš resno napako na kaminu.
Pazi - tako kot ti uhaja dim v prostore, ti uhaja tudi CO ! :eek:

Reklamacija !

Upanje ostaja.danes sem izvajalca že poklicala in mu vse slike poslala na mail.je rekel da bo pregledal in me pokliče jutri.če me ne bo on ga bom pa jaz.koleno še ni preluknjano.res se vam vsem zahvaljujem za mnenja.vam sporočim kaj bodo izumili.mogoče mi nov dimnik zgradijo
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Ma ti se samo z loputo mal poigraj predno vrtas luknje v kolena pa pac probaj vec pozicij pa odpri vrata in vidis kaj je in kaj ni.
 

Maja

Zelenc'
25. feb 2018
11
1
3
Zdravo, sporočam vam da s kaminom ni nič narobe. napako smo delali sami, ker smo dolagali drva ko je še v kaminu gorelo. tako kot ste že napisali dolaga se na kamin ko je v njem samo žerjavica! še enkrat se zahvaljujem za vse nasvete in uživajmo ob kurjenju kamina še naprej:)
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Maja, to da se kamin dolaga samo takrat, ko je žerjavica močno dvomim. Mogoče pa to reši tvoj problem uhajanje malo dima v zgornje nadstropje. Kamin se bi moral nalagati takrat, ko ti hočeš in kolko hočeš, plamen pa regulirati z dotokom ali zaprtjem zraka. Dim pa direktno čez dimnik ven, brez kakšnega uhajanja v prostore...
Mislim, da je prej težava v dimniku oz. kako imaš ti ta topel zrak razpeljan po sobah. Seveda rešitve ne boš dobila tukaj. (tukaj smo sami politiki in vesoljski inženirji). Zato ne, ker se niti ne ve, kako je dimnik narejen, kako ta zrak razpeljan.....itd. Predlagam ti, da vprašaš nekega tretjega, ki se ukvarja z dimniki. Pa naj ne bo trgovec.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Zdravo, sporočam vam da s kaminom ni nič narobe. napako smo delali sami, ker smo dolagali drva ko je še v kaminu gorelo. tako kot ste že napisali dolaga se na kamin ko je v njem samo žerjavica! še enkrat se zahvaljujem za vse nasvete in uživajmo ob kurjenju kamina še naprej:)
Imam 50 let star kamin in lahko nalagam kadar hočem in nič ne kadi. Ko začne kaditi ga odprem od zgoraj, spucam in nazaj pozidam. V 25 letih sem to naredil 2x.
Drugače pa, ko gori počasi odprem vratca in začne kar tulit. Ni šans da zakadi v prostor.