zalogovnik temperatura spodaj/zgoraj

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Kakšna tc (NT, HT)

Talno, radiatorji?
Sicer pa kot vem čim nižja T , za kar moraš ogrevatb24/77.
Pri teh visokih zunanjih temperaturah pri talnem gretju nima smisla ogrevati preko 30, pri radiatorjih pa preko 40.
A si kupil Tc za 700 evrov
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Hmmm, spodaj bi pri talnrm gretju lahko slo se na manj. Jaz grem pri radiarjih do 32 v teh dneh spodaj, zgoraj pa do cca 35.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
hanzi, mene ne zanima ogrevanje in temp v radiatorjih, talnem..

mene zanima kolika je temperatura na vrhu zalogovnika in kolika spodaj v nekem trenutku in kok velik je zalogovnik, litraža in mogoče celo višina.

razumeš sedaj?razlika v temperaturi v zalogovniku me zanima.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Imam, merim, lshko montiras webcam pred termometre(imam analogne) pa si jih gledas kjer ces. Imas na spletu uporabnike ki sherajo te pidatke javno ker imajo povezavo v splet. Nekoc pred leti sem gledal ingenium podatke, ki pa kot kaze www ne dela vec. Trenutno imam okol 38 zgoraj, spodaj okol 30. Bo treba zakurit ce ne bo sonca
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
2m3
In kaj si boš s tem pomagal?
Vsak objekt/kurilica je glede tega unikat.
Kaj te zanima pravzaprav. vmes pa je temperatura okol 33.
Pišem po občutku, ker jih danes š enisem gledal. včeraj zvečer je imel na vrhu še preko 40 in nisem šel kurit.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Ne moreš direktno primerjat samo na volumen.
Nekateri zalogovniki so narejeni, da se voda dobro sloji in je temperaturna razlika lahko velika, drugje se voda bolj meša in je temperaturna razlika manjša.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
zanima me razlika med spodnjo in zgornjo temperaturo glede na volumen zalogovnika.
razumes?
To ni nič odvisno od volumna.
Ko je zalogovnik mrzel in zakurim je zgoraj 80* in spodaj 30* potem pa se temperatura počasi viša proti dnu.
Za "slojenje" vode ni potrebno imeti nekih posebnih zalogovnikov paziti je potrebno samo na majhne hitrosti vode.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
če gledamo takega, ki je piksna brez razslojevanja. zgoraj je nekaj, spodaj je nekaj. z višinsko razliko dno vrh je tudi razlika v temperaturi. drži ali ne?
če je zalogovnik fi 60 in enkrat 150 cm drugič pa 200 cm višine mora biti, ko neha peč ogrevat in je zgoraj x, pri enem spodaj y pri drugem pa z. drži?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Glej, zalogocnik sem.naredil iz plinske cisterne 1,2m premera, višine skoraj 2m. Sloji se mi dobro, tako pri polnjenju kot praznjenju. Kaj pomeni slojenje? Kot bi v zalogovniku imel nek plavajoc pokrov ki ga ob polnjenju topla voda rine navzdol, ob praznjenju pa hladna nazaj navzgor.
Zato meni pec gori 3 ure pa je spodaj se kar mrzel (30) zalogocnik, kljub temu da ima zgpraj ze 2 uri 65+C. Potem pa v pol ure porine se tisti spodnji termometer na 65+. Ne me zdaj za minute in stopinje natancno držati, ker so odvisne od različnih faktorjev.
Če imaš tc, so razlike v temperaturah bistveno nižje.
Če ti razlaga se vedno ni jasna, si predstavljaj, da je topla voda nafta,(lažja od vode, vedno na vrhu) mrzla voda pa voda, ki je vedno pod nafto. Vmes imaš lahko eno plast emulzije, drugače pa moraš kar nekaj truda vložiti da zmesas vodo in nafto (mrzlo in toplo vodo).
 
Nazadnje urejeno:

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
gledam ena navodila in pravijo, da tč začne delat ko v zalogovniku zgoraj pade pod zahtevano v ogrevalnem krogu in neha, ko je t spodaj v zalogovniku enak zahtevanemu v krogu ali t zgoraj 10 nad zahtevano.

se pravi ogrevalni krog hoče 30. tč se zažene ko bo zalogovnik zgoraj padel na 30 in se ustavi ko bo zalogovnik spodaj dosegel 30 ali pa zgoraj 40. torej je neka razlika med zgoraj in spodaj, tukaj celo omejeno z 10 stopinj. vprašanje je, kaka je ta razlika v 500, 800l zalogovniku, da vidim kako je poprečje temperature in kaka je avtonomija.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Evo graf štirih senzorjev v zalogovniku (spodnji 1/5 je crknil)
Senzor 5/5 je zgoraj in potem gredo navzdol.
Lepo se vidi, da se je včeraj okrog 20:00 vklopilo ogrevanje in do tedaj je bila zgornja polovica ogreta na cca. 65*C on spodaj cca.40*C.
Danes okrog 16:30 pa je nekdo zakuril (vidim da nekam slabo gori) in se je zgoraj že segrel na cca. 60*C in tudi oranžna se že počasi dviga.
chart.jpeg

Merim z Dallasovimi senzorji 1820 in RPi na katerem teče DomoticZ.
Prej pa sem imel drug program in merjenje z PC vendar je strela naredila svoje in prenavljam sistem: www.sevanje.net
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Še to sem pozabil napisati za toplotno črpalko.
Pri peči imaš dovod tople vode zgoraj.
Pri toplotni pa je grelec spodaj v zalogovniku, kjer je voda najhladnejša (zaradi izkoristkov).
Voda, ki se segreje na grelcu se potem dviga čez cel zalogovnik - predstavljaj si helijev balon, ki odleti pod strop.
Seveda vmes prihaja do mešanja,... ampak načeloma je najtoplejša voda vedno zgoraj.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Imaš TČ na talnem gretju in imaš zalogovnik na ogrevalni veji ali slabo razumem?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.361
9.103
113
Pri TČ običajno ni zalogovnika, razen za sanitarno vodo. Jaz ga nima, grej direktno ogrevalni krog. in rešeno.