zakaj Kosovo, ce je ze Albanija?

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

kaligula

Pripravnik
9. avg 2007
192
4
18
ker si zadnji.
Še vedno v vseh teh 11-ih straneh nisem zasledil odgovora. Ali obstaja kdo na forumu, predvsem v tej temi, ki zna podati nek konkreten, verodostojen odgovor. Baje da Wikipedia ni ravno verodostojen vir.

Torej: Mene pa neki druzga zanima, pa bi prosu brez bombardiranja in obsojanja. Hvala. Kdo so prazvaprav avtohtoni prebivalci ozemlja, ki ga poznamo kot današnje Kosovo. Če gledam Wikipedio, so to Iliri, ki so bili tam nastanjeni v 4.st.b.c. in se je to območje imenovalo Dardanija. O bizantincih je govora šele nekaj stoletij kasneje. Ravno tako nekje v istem obdobju se pojavijo Otomani in pol še Srbi. Kosovska bitka skor tisočletje kasnej.

Men ni več nič jasno. Srbi govorijo, da je to od pamtiveka njihovo ozemlje, Albanci, Kosovarji, Šiptarji, kakor jih pač poimenujete, skrakta večinski prebivalci Kosova, se mečejo vn, da so oni tam od pamtiveka. Če se dobr spomnim, ko so nas učili zgodovine, je blo od nekdaj Vojvodina avtonomna, ravno tako Kosovo. Če zopet laično vrnem spomin na naučeno zgodovino, se mi zdi, da so se Srbi rešil Turkov šele mal pred 1. svet. vojno, ko jim je bil predan ključ Beograda. Pol je bla itak kraljevina SHS, pa pol SFRJ in dons to, kar je. In jst vs zbegan zdej.

Wikipedia ima ene podatke, po netu spet najdeš vse kar češ in to je pol tko, kr človeka prov preveč ne zanima tist, kar se te direkt ne tiče. No in če spet gledam te stare zemljevide, se tam v 19. stoletju Kosovo spet pojavlja kot samostojna dežela. Po zemljevidkih sodeč, je bil Kosovo del Srbije ( Jugoslavije se zaradi avtonomne politične ureditve ne prišteva), v vsem tem času slabih 100 let. In ker res ne poznam do potankosti zgodovine in še enkrat poudarjam, je ta post izključno zato, da mi to nekdo obrazloži, pojasni in me s tem dodatno izobrazi, bi prosil za neko objektivno razlago.

Predvsem me zanima, kako je lahko Kosovo zibeljka Srbstva, če se sklicujejo na bitko na Kosovu, ki je bla v 14. stoletju. A prej Srbi niso mel zgodovine al kako? Zame je začetek oz. zibeljka Slovenstva Samova plemenska zveza, pa knežji kamen pe te fore, sam so se zgodile waaaayyy before kot pa bitka na Kosovu.


Bi lahko torej kdo vse to pojasnil, ker se upam stavit, da se marsikdo v vsej tej zbrki ne znajde, pa ga mogoče zanima in bi blo zlo zaželjeno, da dobimo vsaj približno sliko vsega.

Še enkrat hvala in lp.
cheer.gif
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.968
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Kratka subjektivna zgodovina Kosova:
Kdo so avtohtoni prebivalci Slovenije? Iliri, kelti, veneti, rimljani. Vsi ti so bili pred Slovani:)
Srbi so na Kosovi in Metohiji že zelo dolgo. Predvsem je tam, za njih, nekaj ključni samostanov, kjer se je, tudi, rodila njihova cerkev (zato zibelka, ne zaradi bitke). Za pravoslavne dežele, pa je lastna cerkev simbol državnosti. Zato je Srbom težko dati to od sebe.
Šiptarji so se množico začeli naseljevati (so jih začeli naseljevati Turki je bolje) po letu 1876. Takrat se je začelo sovraštvo, prej so namreč živeli skupaj v miru, Turki pa so vzpodbujali Šiptarje, da nasilno preganjajo Srbe. Tako Turkom ni bilo potrebno skrbeti za ta ozemlja.
In Srbi ne bi bili Srbi, če si ne bi zapomnili, kdo je kdaj kakega Srba nadlegoval, in so takoj, ko so lahko (po letu 1912) Šiptarjem vrnili najmanj z isto mero. In tako so jim vračali vse do 2. svetovne vojne, ko so se balisti maščevali Srbom za nasilje med 1912 in 1941. Po drugi vojni je Rankoviæ do svojega "odstopa" poskrbel, da so Srbi lahko maščevali za nasilje med drugo vojno (mimogrede, to je bilo za časa Tita, ki Šiptarjev ni ujčkal, kot so nekateri tu napisali, samo malo več denarja je dajal nerazvitim, da ne bi postali preveč nezadovoljni). In potem je prišlo leto 1981, ko se je maja začela revolucija na Kosovem, ki s(m)o ga nekateri preživeli na kampiranju okoli Prištine. Že takrat so Šiptarji začeli s paralelnim šolstvom in upravo. Od takrat so Šiptarji začeli s provokacijami nad Srbskim prebivalstvom, kupovali so hiše na veliko, da bi etnično očistili Kosovo, ta proces je (na napačen način) prekinil Miloševiæ, ki pa je Srbom naredil medvedjo uslugo, saj so zaradi njega Srbi bili postavljeni v situacijo, da nad delom ozemlja že od 1999 nimajo nobene oblasti.
In neodvisnost je samo de iure stanje, ki je de facto obstajalo že od takrat. Od leta 2000, ko sem hodil dol, ni noben uraden organ z menoj govori srbsko. Angleško, italjansko, francosko, včasih celo slovensko, navadni policaji (sem šel čez rdečo luč, 50 belih kapic in 2 kravatarja, ustavil je naju:) pa albansko.
 
Nazadnje urejeno:

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik eazy pravi:
Citat:
mi smo na strani tistih pi*d ki se ne držijo mednarodnih zakonov

Pa ti to resno?

Seselj_Knin.jpg

vodja najvecje parlamentarne stranke v Srbiji na ozemlju SOSEDNJE drzave

poglej, mene ne zanima kaj je srbija počela. Ja, res je, da je nespoštovala mednarodno pravo. In kaj potem? Vem da tvoja inteligenca ne premore "požreti" enega samega stavka: mi smo lahko boljši. in da ti deluješ po principu: zob za zob.
to, da pa slovenija s tem ko prizna kosovo krši člen, pa pade na isti nivo kot srbija ko je nespoštovala mednarodno pravo. Hvala lepa za taka primitivna dejanja.

In ja, mi smo lahko boljši.
 
Nazadnje urejeno:

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
Citat:
Uporabnik eazy pravi:
Citat:
mi smo na strani tistih pi*d ki se ne držijo mednarodnih zakonov

Pa ti to resno?

Seselj_Knin.jpg

vodja najvecje parlamentarne stranke v Srbiji na ozemlju SOSEDNJE drzave

poglej, mene ne zanima kaj je srbija počela. Ja, res je, da je nespoštovala mednarodno pravo. In kaj potem? Vem da tvoja inteligenca ne premore "požreti" enega samega stavka: mi smo lahko boljši. in da ti deluješ po principu: zob za zob.
to, da pa slovenija s tem ko prizna kosovo krši člen, pa pade na isti nivo kot srbija ko je nespoštovala mednarodno pravo. Hvala lepa za taka primitivna dejanja.

In ja, mi smo lahko boljši.

Ce je nekdo 1000x krsil mednarodno pravo potem se nima kaj sklicevati na to f. mednarodno pravo, kajne. Poleg tega bi bilo skrajno neumno prepustiti 2mio ljudi oblasti za katero si SAM ugotovil da KRSI mednarodno pravo.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
: mi smo lahko boljši. in da ti deluješ po principu: zob za zob.
to, da pa slovenija s tem ko prizna kosovo krši člen, pa pade na isti nivo kot srbija ko je nespoštovala mednarodno pravo. Hvala lepa za taka primitivna dejanja.

In ja, mi smo lahko boljši.


In početje in divjanje, ter napadi na slovenske tarče kjer policija beži, vojska pa sedi v kasarnah ti imenuješ KAKO?

Mednarodno pravo je srbija prekršila tolikokrat da te besede nebi smela niti izgovorit.

Sicer pa že od nedelje poslušamo isto:

Koštunica: Amerika je to, Amerika je ono.... laja kot kakšen posračkan psiček.

Tadiæ: Neæemo priznat kosovo, demokratska pravna sredstva....

Hebat ga, Velike ribe so se odločile da temu naredijo konec in so pač podprle samostojnost. Ker jim je poln ku-rac reševanja problemov po jugi zaradi mentalitete "Republic of Serbia". Ravno zaradi njih USA in EU vplačujeta in vzdržujeta Bosno in zdaj še kosovo. Ker so s svojimi velikosrpskimi namerami razhebali vse kar se razhebat da.... zdaj pa so vsi ostali krivi, nepošteni in nevemkaj še.

Edino kar se lahko zgodi je revolucija v srbiji, ali bodo absolutno večino dobili radikali, ali pa bodo vsi skupaj popušili ker je narodu prekipelo standarda ki je bližje kosovskemu kot pa evropskemu.


Nihče ne pogleda realnosti v oči, samo neke floskule ki na svetovnem nivoju nimajo nobene vrednosti.
 

medak

Pripravnik
18. jul 2007
730
0
16
www.potopisnik.si
srbiji se gre kosovo zato ker je to zibelka njihove kulture? a dej no, to je uradna verzija ja. noben pa ne bo zgubljal milijard za zgodovino. Kosovo je rudno izredno bogato, zato pa se vsi grebejo zanj. Pa tudi rusija ne podpira srbije zato ker je to moralno, ampak bi ona rada izrabljala kosovo.

še za zagovornike srbskega kosova.

A vi dejansko še živite v sanjah, da bo kosovo v bližnji prihodnosti del srbije? kosovo je za srbijo izgubljeno, pa še se še tako repenčite.
otišlo kosovo svoj put. Malo cirkusa more bit, da politiki zabavljajo rajo. vse skupaj pa samo otežuje položaj same države.

In ne vem kako vam ni jasno, da mednarodna pravila, obveze, pogodbe... veljajo za majhne države kot je srbija, velike države se požvižgajo na njih. a živite v pravljici da verjamete v pravo?
Tako je bilo vedno in verjetno tudi bo. to ni nikakršen moderen izum ampak je stalna praksa skozi zgodovino.

pa še malo off topic. Pdkar vem zase, so srbi vedno bili "žrtve" zapadnih zemalja. prvo sta ju ogrožala slovenija in hrvaška z odcepitvijo, pol so se zda drznile bombardirati, pol jih je evropska unija zajebavala, zdej sta jim slovenija in zda ukradle kosovo. ojojojoj, pa sem mislil da je krivica nekako enakomerno porazdeljena po svetu, zdaj pa vidim, da se vsa steka v srbijo.
sigurno so že pred parimi stoletji kapitalistične države ustanovile tajni odbor, katerega edina naloge je, da škoduje srbiji!
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Kaj si Rusija misli o srbiji je lepo nazorno pred tedni na TV pojasnil Jurij Gustinčič, ki dosti časa preživi v Rusiji.

Začenši z dejstvom da večina rusov sploh ne ve kaj in kje je srbija in kosovo.
 

Francoz

Pripravnik
"Kosove" na svetovnem nivoju nima nobene perspektive. Dokler ga ne priznajo vse stalne članice varnostnega sveta, vse nestalne članice, pa še kdo, mu ustanovna listina Združenih narodov PREPREČUJE vstop v katerokoli mednarodno organizacijo. Ne more začeti niti prostopnih pogajanj za kaj tega.

Če pa kdo misli, da bodo zaradi belokapičev šli Združeni narodi spreminjat ustanovno listino, pa je zelo, zelo naiven...
Ko tudi če misli, da bosta Rusiaj in Kitajska zaradi ljubega miru in nekaj ušivih dolarčkov stisnila rep med noge.

Tudi tale odločitev ZDA je bila neprava, popolnoma zblojena in napačna.
Američani lahko le tolčejo z glavo v zid in nemočno opazujejo, kako imajo nekatere države čedalje manj razumevanja za "vodilno vlogo ZDA v svetu"...

In prav je tako!
 

Swifthead

Pripravnik
14. avg 2007
366
0
16
LJ
www.mercedes-amg.de
ZA RTVSLO JE "jože234" NAPISAL:

5. joze234 (19.02.2008 || 18:28:35)
Meni so ze srbski partnerji obrnili hrbet, pogodba za 324.000e razdrta in v obraz so mi povedali da smo izdajalci! Hvala vladi za polom stoletja in sokrivi ste za popolno nestabilnost ne le na balkanu ampak celemu svetu.
Vazno da ima Rupelj na nosu svez Bushev drek in da se janša klanja Euju, kot alahu. Ne glede da so mi Srbi obrnili hrbet jih spoštujem, ker jim je polovica sveta obrnil hrbet - in to že drugič! Pa kaj ce so delali napake poprej - za to je bil kriv Miloševič, to so prebrodili, v današnjem svetu smo vsi enakopravni, in gledamo naprej.
Naredila se je velika napaka, ki jo bomo močno občutili, nikoli več nas bratje ne bodo pričakali s toplim roštiljem, saj smo bili njihovi veliki prijatelji, a to je narod ki si zapomne kdo mu obrača hrbet!

SE STRINJAM- imamo enake probleme
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik eazy pravi:
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
Citat:
Uporabnik eazy pravi:
Citat:
mi smo na strani tistih pi*d ki se ne držijo mednarodnih zakonov

Pa ti to resno?

Seselj_Knin.jpg

vodja najvecje parlamentarne stranke v Srbiji na ozemlju SOSEDNJE drzave

poglej, mene ne zanima kaj je srbija počela. Ja, res je, da je nespoštovala mednarodno pravo. In kaj potem? Vem da tvoja inteligenca ne premore "požreti" enega samega stavka: mi smo lahko boljši. in da ti deluješ po principu: zob za zob.
to, da pa slovenija s tem ko prizna kosovo krši člen, pa pade na isti nivo kot srbija ko je nespoštovala mednarodno pravo. Hvala lepa za taka primitivna dejanja.

In ja, mi smo lahko boljši.

Ce je nekdo 1000x krsil mednarodno pravo potem se nima kaj sklicevati na to f. mednarodno pravo, kajne. Poleg tega bi bilo skrajno neumno prepustiti 2mio ljudi oblasti za katero si SAM ugotovil da KRSI mednarodno pravo.

kaj tebi ni jasno kar sem ti povedal!? Če mi priznamo kosovo tudi sami KRŠIMO ZAKON. Mene ne zanima kdaj in kako je srbija kršila zakon! Mene briga samo to, da sami ne bomo ENAKI kot miloševiæev režim. in z priznanjem kosova BOMO PADLI NA ENAKO RAVEN!
Kapiraš!? Lopov si neglede na to, ali si ukradel 1x ali pa 100x.
 
Nazadnje urejeno:

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik medak pravi:
In ne vem kako vam ni jasno, da mednarodna pravila, obveze, pogodbe... veljajo za majhne države kot je srbija, velike države se požvižgajo na njih. a živite v pravljici da verjamete v pravo?
ja, pa vendar kosova ne bo podprla marsikatera VELIKA država in poleg tega je tudi mi nimamo kaj podpirat, ker nismo velika država in po tvojem mi moramo spoštovat zakone.
Ne samo da bi spoštovali zakone, poleg tega si nebi nakopali še dodatno sranje na trgu kamor se je vlagalo dosti kapitala in s tem ogrozili marsikatero delovno mesto pri nas.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
Citat:
Uporabnik medak pravi:
In ne vem kako vam ni jasno, da mednarodna pravila, obveze, pogodbe... veljajo za majhne države kot je srbija, velike države se požvižgajo na njih. a živite v pravljici da verjamete v pravo?
ja, pa vendar kosova ne bo podprla marsikatera VELIKA država in poleg tega je tudi mi nimamo kaj podpirat, ker nismo velika država in po tvojem mi moramo spoštovat zakone.
Ne samo da bi spoštovali zakone, poleg tega si nebi nakopali še dodatno sranje na trgu kamor se je vlagalo dosti kapitala in s tem ogrozili marsikatero delovno mesto pri nas.

Zveniš kot gospod Vuk Jeremiæ.

Blabla bla pravo, bla bla bla mednarodno pravo, bla bla bla zakoni... .

Kosovo bo prej kot slej podprl ves svet. Pa ne zato ker bi jaz navijal za kosovo ali srbijo ampak zato ker je to kruta realnost.

Upam da si spremljal sejo srbskega parlamenta včeraj, edini ki so realno predstavili stanje v srbiji in njenjega problema s kosovom sta povedala Čedomir Jovanoviæ (ki ga radikali hitro označijo za drogeraša), in Nenad Čanak (ki ga radikali hitro označijo za pijanca), ampak njune besede so bile močnejše kot filozofiranje koštunice in ostalih. Realnost so jima priznali tudi največji haterji. Poglej na kak forum.
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
bom tebi posebej razložil, ker ti očitno ni domače: mene v osnovi srbija/kosovo ne zanimata. mene zanima zakaj bi slovenija kršila mednarodno pravo. Bo šlo zdej?
priznanje kosova je kršitev mednarodnega prava. izbij si iz glave kaj je kdo rekel v srbiji, ker mi NISMO V SRBIJI! Mi smo v sloveniji in iz tega stališča gledam sam na to zadevo. Mene ne zanima kaj je naredila ZDA (ker VSI vemo da so sposobni - in to so tudi naredili - okupirat neko državo!). Mene zanima zakaj bi mi morali kršiti mednarodno pravo. Od tega imamo več minusov kakor plusov.
Po mojem mnenju bi kosovo priznal samo v primeru, če ga prizna sama Srbija. Prej ne. S tem bi si umili lepo roke.
Kako se bojo pa Srbi to zmenili med sabo (če bojo enkrat priznali Kosovo) pa me prav nič ne briga.
 
Nazadnje urejeno:

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.689
553
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
Citat:
Uporabnik Swifthead pravi:
ZA RTVSLO JE "jože234" NAPISAL:

5. joze234 (19.02.2008 || 18:28:35)
Meni so ze srbski partnerji obrnili hrbet, pogodba za 324.000e razdrta in v obraz so mi povedali da smo izdajalci! Hvala vladi za polom stoletja in sokrivi ste za popolno nestabilnost ne le na balkanu ampak celemu svetu.
Vazno da ima Rupelj na nosu svez Bushev drek in da se janša klanja Euju, kot alahu. Ne glede da so mi Srbi obrnili hrbet jih spoštujem, ker jim je polovica sveta obrnil hrbet - in to že drugič! Pa kaj ce so delali napake poprej - za to je bil kriv Miloševič, to so prebrodili, v današnjem svetu smo vsi enakopravni, in gledamo naprej.
Naredila se je velika napaka, ki jo bomo močno občutili, nikoli več nas bratje ne bodo pričakali s toplim roštiljem, saj smo bili njihovi veliki prijatelji, a to je narod ki si zapomne kdo mu obrača hrbet!

SE STRINJAM- imamo enake probleme

mogoce se cudno slisi, ampak na taksne partnerje se ni za zanasat

tisti, ki so po letu 91 se vedno na veliko investirali v Srbijo niso ravnali pametno,
zahtevana kvaliteta je bila nizka, zasluzki so bili visoki, ampak tveganje prav tako

Srbi kot gospodarski partnerji so nam enkrat ze obrnili hrbet in ni bilo nobene potrebe ponovno silit na njihov trg

upam, da so se gospodarstveniki iz tega kaj naucili
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
bom tebi posebej razložil, ker ti očitno ni domače: mene v osnovi srbija/kosovo ne zanimata. mene zanima zakaj bi slovenija kršila mednarodno pravo. Bo šlo zdej?
priznanje kosova je kršitev mednarodnega prava. izbij si iz glave kaj je kdo rekel v srbiji, ker mi NISMO V SRBIJI! Mi smo v sloveniji in iz tega stališča gledam sam na to zadevo. Mene ne zanima kaj je naredila ZDA (ker VSI vemo da so sposobni - in to so tudi naredili - okupirat neko državo!). Mene zanima zakaj bi mi morali kršiti mednarodno pravo. Od tega imamo več minusov kakor plusov.
Po mojem mnenju bi kosovo priznal samo v primeru, če ga prizna sama Srbija. Prej ne. S tem bi si umili lepo roke.
Kako se bojo pa Srbi to zmenili med sabo (če bojo enkrat priznali Kosovo) pa me prav nič ne briga.

Edina razlaga je tale:

"Da je Ratko Mladic zavrsio u Hagu i da je Srbija ispostovala svoje medjunarodne pravne obaveze, nijedna evropska zemlja ne bi priznala Kosovo."
shocked-1.gif
 

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.689
553
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
ja in, mednarodno pravo velja do kdaj in za koga?
Dolga leta so Srbi krsili clovekove pravice na Kosovem, se mi zdi, da so leta 99 dobli zarad tega neki bomb

zgleda, da se stanje v slabih 10 letih ni nic popravilo kljub novim vladam v Srbiji

Srbi bi morali ze pred casom prisluhniti in postati bolj dovzetni za nasvete iz tujine, ampak oni, nebeski narod pa ze ne
zdej pa majo

ceprav mi je glede Kosova povsem vseen
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.