Woofer - ali ga imam ali ne?

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Pozdravljeni!

V Skodi Superb MK2 (modelno leto 2009) Ambition oprema, avtoradio Bolero imam zame osebno zelo dober, nadpovprecen bass. Sem ze iskal, ce je kak original woofer noter, pa ga nisem nasel. Ce tak dober bass dajo samo zvocniki v vratih, sem zelo, zelo pozitivno presenecen, zato me zanima ali obstaja kje na netu ali pa ce kdo ve, a je ta oprema - ambition vsebovala samo 8 zvocnikov ali pa je morda res kje skrit kak mini woofercek, ker ob kakem dobrem elektro bass komadu vse vibrira od basa.

Hvala
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Probaj spustit frekvenčni razpon 20hz-20khz skozi. Pa boš slišal če je. Če boš tam pri 40 že nekaj čutil je woofer. Če boš šele nad 80 slišal ni wooferja
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
669
31
28
Nobena Škoda nima dodatnega wooferja če ni doplačan Canton ozvočenje. Bassi so dobri zaradi tega ker imaš 4 x po 160 mm zvočnike v vsakih vratih enega, in pravilno zvezane, dobro izoliran avto,... Pri reprodukciji zvoka ni pomemben samo zvočnik in ojačevalec temveč tudi ohišje zvočnikov in njihova vezava. Lep primer je vezava dveh 160 mm zvočnikov v sistemu push pull v enem ohišju ki ni ekvivalent 320 mm wooferju, je pa na ravni 250 mm. Najbolj je pri vsem tem važen izvor zvoka se na takem sistemu lepo sliši če predvajaš radio, mp3 ali pa kak DDD CD. Lahko pa to zadevo še nekoliko nadgradiš in zamenjaš original zvočnike z kakšnimi Pioneeri ali JBL z visoko občutljivostjo naprimer nad 90 db/m bo tudi serijski radio zelo glasno igral in v večini primerov sploh ne bo potrebe po dodatnem ojačevalcu in ali wooferju. Zanimivo je pa to da glih pri Škodi sem primerjal Bolero in Bolero z Canton v kodiaqu in se je meni zdel zvok pri navadnem boljši, sicer to je čista subjektiva, ker mogoče tudi več pričakuješ od nadgrajenega ozvočenja ampak za ta denar ne da toliko več muzike. Predvsem je problem ker digitalni procesor nizke frekvence ne pošlje na vse zvočnike ampak samo na mali woofer ki je v prtljažniku v rezervnem kolesu.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
luka51, sem predvajal samo nizke tone in je vse vibriralo. Sem šel z glavo v prtljažnik, šlatal z roko vse stene in zadaj pod zici, če kaj vibrira in nič. Zato mi ni bilo jasno, od kje toliko basa. Tudi uho sem prislonil k zvočnikom in je "usuvalo", ampak še vedno sem verjel, da se nekje skriva woofer.

bluub. Najlepša hvala za tako izčrpen odgovor. Sem videl, ja, da imam 4 x 16 in 4 x visokotonce, ampak niti na kraj pameti mi ni prišlo, da dajo od sebe tako močan bass. Kot 20 letni mulc sem živel ravno v času, ko se je scena z wooferji in Fast & Furious začela prebujat in smo vsi mulci imeli wooferje in vem, kako zgleda bass brez wooferja --> nikakav...ampak tule, sedaj, brez wooferja...s "samo" 4 x 16 v vratih!!!...to je nenormalno. Priznam pa, da nikoli nisem imel izoliranih vrat z unimi Dynamite folijami al kaj so že ble??? Očitno so tule z vrati morali nekaj narediti, ker folije po moje niso lepili ali ??? Lahko, da so zvočniki noter v zaprti kišti s kako folijo? Na netu sem zasledil, da ima ta avtoradijo Bolero 4 x 20w RMS-a. WTF??? Samo??? in da toliko od sebe?
 
Nazadnje urejeno:

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
669
31
28
DA pa še to RMS kar je v reali 4 x 10, fora je glih v občutljivosti zvočnikov, namreč zvočniki ki so namenjeni za ojačevalec so vsi pod 90 pravzaprav blizu 80 db, kar laično pomeni da pri 1 W moči na razdalji 1 m dajo od sebe 80 db glasnosti. Zvočniki v avtih vsaj ta novejših so pa vsi bolj ali manj v ohišju sicer narejenem kot čunga lunga ampak iz "pravega" materiala da nastane pravi zvočnik, večinoma kompresijska komora in ne bass reflex. Lahko pa tudi malo švinglajo pri impedanci in so zvočniki 2 ohma in ne 4 tako kot je v navadi pri avto akustiki. Prednost vgrajenega sistema je v tem da večinoma imajo CLIP funkcijo da ne moreš uničiti zvočnikov, sicer to ni 100% zaščita jaz sem svoje v prejšnjem avtu uničil, pravzaprav poškodoval tuljavo v magnetu in je le ta začela šobati ter s tem kvariti zvok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Pozdravljeni!

V Skodi Superb MK2 (modelno leto 2009) Ambition oprema, avtoradio Bolero imam zame osebno zelo dober, nadpovprecen bass. Sem ze iskal, ce je kak original woofer noter, pa ga nisem nasel. Ce tak dober bass dajo samo zvocniki v vratih, sem zelo, zelo pozitivno presenecen, zato me zanima ali obstaja kje na netu ali pa ce kdo ve, a je ta oprema - ambition vsebovala samo 8 zvocnikov ali pa je morda res kje skrit kak mini woofercek, ker ob kakem dobrem elektro bass komadu vse vibrira od basa.

Hvala

Nima subwoofer če to misliš, ker woofer pač ima v vratih. Vrata delujejo kot resonator in sicer posebej nizkih frekvenc. Na žalost pa to potegne za sabo tudi minuse, med drugim to, da je tole nekontroliran zvok, ker se gre za resonanco. Zvokov okoli resonanc zvočnika pa načeloma ne želimo, ker ima takrat zvočnik največja popačenja, tudi zato imamo kretnice na zvočnikih, ki odrežejo stran tisti spekter, ki ga zvočnik ne predvaja lepo. Poleg tega zvočniki v vratih imajo precej posebne karakteristike, saj vrata niso zaprta škatla in so drugačni kot zvočniki za škatlo (zaprto ali bas refleks). Drugače pa točno takšen sistem v službenem avtu in ni da je slab, dober pa tudi ne, setup zvočnik v vrata je dokaj zahteven in za dober zvok, zvočnik vratih nima kaj počet.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
luka51, sem predvajal samo nizke tone in je vse vibriralo. Sem šel z glavo v prtljažnik, šlatal z roko vse stene in zadaj pod zici, če kaj vibrira in nič. Zato mi ni bilo jasno, od kje toliko basa. Tudi uho sem prislonil k zvočnikom in je "usuvalo", ampak še vedno sem verjel, da se nekje skriva woofer.
Pusti nizke tone. Spusti frekvenco. Ker ti lahko lepo zamaskira kao uf kolko je basov. Če so pa zvočniki v škatlah pa sploh. Ampak še vedno ( kaj dosti) pod 80hz ne igra. Oziroma tak je da dober midbass zvočnik igra to kaj večina že wooferju pripisuje. Sploh f&f scena :)[/QUOTE]
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.610
1.235
113
Ne pretiravat, bolero s 16kami sicer res nekaj buta (v primerjavi z avti s 13kami) ampak zvok je dalec od poslusljivega....kaj sele hifi.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Dobro, dobro, priznam, da bi mi bilo tole 20 let nazaj švoh. Sem tudi ze v takih letih, ko mi je woofer odveč, ampak tule je bass ravno pravšnji in imel sem občutek, da je pač nekje skrit, ker pač nisem bil navajen, da bi 16-tke dajale toliko ven. To je vse. Navadni pop komadi ne butajo, ker niti niso narejeni za to. Butajo predvsem elektro komadi iz youtuba, ki imajo povdarjen bass, ker tu pa sem se začel spraševat...WTF, kje imam sub :aplauz:

Hvala vsem za vaš čas :zmaga: