Vrvica - Varovalka

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
Zivjo

ali obstaja vrvica ali kak kovinski kos, ki bi se pretrgal/zlomil ib dosezeni nazivni obremenitvi?
Sencno jadro imam vpeto v dva stebra za katera ne vem koliko sile drzita. Recimo, da premalo in bi ju jadro ob nevihti izruvalo. in sem studiral, da bi jadro vpel prek varovalke, ki bi se strgala, ce bi sila presegla recimo 100kg.
Obstaja kaj takega?

lp
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.384
113
Podatke o natezni sili dobiš pa pri prodajalcu/proizvajalcu...
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
Mislis, da se vrvica pretrga blizu nazivne sile?
ce na vrvi pise recimo 100kg, drzi 100kg ali ima faktor recimo 3?
ker pomojem je pri vrvivah, zajlah, karabinih prej slednje….
 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
861
63
28
če še nimaš, si rajši zmontiraj vzmeti, ki ti bojo blažile tako močne sunke vetra
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
Imam 2 lesena drogova fi 100 mm, v zeleznih ceveh, dolgih 80 cm! Vkopanih in zanetoniranih v zemljo. Na drugi strani zajla, ki tece ob objektu, fi 5 mm, sidrana v objekt.
vse skupaj je elasticno.
Sicer mislim, da je vse skupaj dovolj mocno ampak, da naredim za prav, bi dal na vogalih jadra neke varovalke.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
282
28
28
Jaz nebi razmišljal v tej smeri, ker vrvi primarno niso delane za ta namen, celo obratno, določene vrvi so konstruirane tako, da pride do deformiranja ob preobremenitvi, a do pretrganja pa skorajda ne, razen če je sila res krepko večja od predvidene. Lahko rečem, da imam nekaj izkušenj z vrvmi v navtiki in dejansko smo tam včasih potrebovali nekaj, kar bi se strgalo ob določeni obremenitvi, ampak smo v ta namen uporabljali volno.
Jaz bi raje razmišljal v smeri vzmeti, ki so namensko narejene za ponjave.
Po moje je bolje sneti vse skupaj, če se pripravlja kako neurje, ker ti bo ob prehudem vetru na koncu utrgalo le en vogal, dva pa bosta ostala in boš dobil divje plahutajoče jadro, ki zna narediti precejšnjo štalo.