vodovod in cirkulacija

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Nimam, dokler bo voda po manj kot evro je ne rabim. Se bistveno več vode privarčuje če ščiješ v pisoar in on spusti pol litra vode namesto wc 10l. Da o kakšnih drugih potrošnikih ne pišem. Razen če imaš colsko inštalacijo. Sam imam 3/4 oziroma pol cole. Sedaj pa izračunajte koliko vode je v 10m pol cole cevi.

Aha govorimo o porabi tople vode. Pozimi imaš pač stensko ogrevanje, poleti pa izgubo...raje nastavite da boste imeli 40-45 izhod tople vode. Bo več privarčevanega kot pa najbolj pametna cirkulacija pa 60C v njej.

no ja Hans
ne-ne-1.gif


pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik cvinga pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Nimam, dokler bo voda po manj kot evro je ne rabim. Se bistveno več vode privarčuje če ščiješ v pisoar in on spusti pol litra vode namesto wc 10l.

Mam svojo vodo in lahk teče nonstop in me sama voda ne košta nič...in se ne gre za vrčevanje vode temveč da bom čakal zraven umivalnika v sekretu ali kje drugje kot lipov buh zmerom...najdaljši dovod tople vod iz bojlerja je pa okoli 20 metrov

Nekaj let nazaj sm kupil to pumpo glih zarad tega čakanja...nato je bila na timer užgana in ko me je še bolj razpizdilo sem jo upalu na on nonstop....pa še tist timer ko ti elektrike zmanjka za nekaj časa ga moraš spet ročno nastavit....


saj dolgo ne boš imel svoje vode ti jo bodo prejkoslej zakasirali,pol pa boš šparal in je neboš vlival vstran
stupid-1.gif


pozdrav.gif
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Pa kdo jo vliva stran? glih zarad tega sm nabavu to pumpo. Boš uštekal?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Nimam, dokler bo voda po manj kot evro je ne rabim. Se bistveno več vode privarčuje če ščiješ v pisoar in on spusti pol litra vode namesto wc 10l. Da o kakšnih drugih potrošnikih ne pišem. Razen če imaš colsko inštalacijo. Sam imam 3/4 oziroma pol cole. Sedaj pa izračunajte koliko vode je v 10m pol cole cevi.

Aha govorimo o porabi tople vode. Pozimi imaš pač stensko ogrevanje, poleti pa izgubo...raje nastavite da boste imeli 40-45 izhod tople vode. Bo več privarčevanega kot pa najbolj pametna cirkulacija pa 60C v njej.

no ja Hans
ne-ne-1.gif


pozdrav.gif
Razumem, sedaj se bom umil 2x letno vodo v lavorju, iz umivalnika in kuh.korita pa speljal vodo v wc splakovalnik. Sedaj porabim slabih 100l/osebo/dan, potem bom zadevo prepolovil. Mater bom bogat.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Na hodnik pred WC-jem postavi senzor gibanja od luči, samo naj ti prišiga pumpo ko se boš usmeril proti stranišču.
grims-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.340
9.074
113
tudi ni butasta ideja. Danes grem pa itak na sejem v lj, pa da malo vidim kaj še kaj ponujajo. Da ne bom v prejšnjem stoletju.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
A je kaj novega na tem področju? Vodovodar mi je predlagal pumpo na timer, sam sem najprej pomislil na pumpo na senzor. V tej fazi še tudi lahko brez problema kabel potegnem.
Sicer v štartu sploh nisem pomislil na cirkulacijo tople vode, ker je tudi trenutno ne pogrešam (osebno se tudi najraje umijem z mrzlo vodo), je pa žena bolj razvajena.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.340
113
Kar daj, jaz sem tudi bolj razvajena glede tega, pa mi manjka. Sploh če je kaka dolga povezava...
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Vprašanje ni al ste babe razvajene al ne (odgovor je itak jasen), ampak ali kroženje na “uro” ali na “senzor” (kateri?), torej dejanske porabe.

Smešno se sliši - jaz bi “oboje”, ker “uro” je treba nonstop prilagajati, senzor pa ima, ob daljši liniji, tudi zamik.

Zdaj pa bodi pameten ...

edit: typo + nekaj mi je “uro” požrlo
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.340
113
Pardon, drugi odstavek se mi je bral, kot da tudi to dvomi ali bi ali ne bi.

Kako pa senzor deluje? Kaj senzorira?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.300
3.409
113
Ir senzor kot za luč.

Ko prideš na wc, kopalnico zažene črpalko in laufa cca 5 minut in imaš večje možnosti, da je voda topla ko odpreš pipo
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.343
455
83
Grundfos ima neke pametne črpalke
https://www.mimovrste.com/obtocne-c...e-sanitarne-vode-up-15-14-ba-pm-97916757#tabs

Ponaša se s funkcijo AutoAdapt, ki omogoča popolnoma samodejno delovanje črpalke. Ima elektronski koledar, v katerega shranjuje podatke o odjemih. Črpalka vsakih 15 minut preverja ali obstaja verjetnost, da se bo odjem zgodil v naslednjih 20 minutah, kot se je to zgodilo v predhodnih dneh. Če ta verjetnost obstaja, se bo črpalka sama aktivirala in pripravila vodo na razpolago v optimalnem temperaturnem območju. V primeru, ko ves dan ni odjema tople vode, se črpalka preklopi v dopustniški način. V tem načinu se koledar ne bo spreminjal, črpalka pa bo mirovala. Krmiljenje črpalke se bo ponovno aktiviralo v primeru dvakratnega odjema tople vode v obdobju ene ure z razmakom daljšim od 20 minut.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Sicer v štartu sploh nisem pomislil na cirkulacijo tople vode, ker je tudi trenutno ne pogrešam (osebno se tudi najraje umijem z mrzlo vodo), je pa žena bolj razvajena.
Žena se umije za teboj in zadeva rešena. Če nimaš ravno nekaj 10m dolge cevi do kopalnice oziroma najbolj pogoste tople pipe, potem se mi zdi cirkulacija metanje denarja stran. Ni samo črpalka, je še tretja cev in vse kar to za seboj potegne.
Odvisno kako ogrevas vodo. Če temperatura tople vode precej niha, potem raje montirajo mešalni ventil, da ne dobiš na pipo 80C. Nekateri bi se kar sparali tistih nekaj 10 evrov.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Gre za dovod do kopalnice v mansardi. Cev do tuš kabine bo 5-6m, do umivalnika pa še dober meter zraven. Bom vprašal vodovodarja, če je možno, da mi potegne dodatno cev za cikrulacijo v štartu brez pumpe, pa potem glede na potrebe presodimo, če pumpo tudi zmontiramo. Ta dodatna cev ne bi smela biti nek strošek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Ni poanta v strošku vode ali napeljavi in pogonu te, ampak v komoditeti. Meni je danes žal, da takrat, ko smo zidali nisem potegnil “3tje” cevi.

Obstaja samo en problem 3tje cevi in neuporabe le-te - tam bo potem voda stala in bogsigavedi kaj se bo vse v njej zaredilo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Razmišljam, ali bi pretočni grelec pod umivalnikom lahko bil dobra alternativa cirkulaciji tople vode? Sploh, če imajo termostat, da se ugasne ko priteče topla voda.
A se ti pretočni grelci vklapljajo samo takrat ko voda teče, ali tudi sicer ko se voda v grelcu ohladi?