vodovod in cirkulacija

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.285
9.045
113
Sem pri načrtuvanju vodovoda, in mal berem o tej recirkulaciji tople vode.. pafolk povečeini to zapira. Da preveč pametna razdeva povečini ni. Poraba eletkrike, nekja vode se še vseeno porabi, izguba energije.

V glavnem načelno razmišljam da bi se tudi raje izognil recirkulacijskem vodu, bi pa zadevo na redil v zvezdo in od zvezde dalje čimkrajše tople vode. Tople vode pa čimbolje izoliral. Razmišljam v pravo smer? Oziroma kaj je zdaj moderna doktrina okol tega. Gledma tudi da ima rahau dost moderen bullet pruf sistem za spajanje in cevi.
 

vandrovec

Pripravnik
19. jan 2014
672
11
18
Imaš timer in pač naštimaš, kdaj naj laufa; skoz je itaq ne rabiš. 25W tudi ni neka poraba.

174644_1.jpg


Če boš imel kratke vode, je pa brezveze, kot si že pogruntal.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.899
1.081
113
www.adriamedia.si
Kot napisano: daj, pa daj na timer. Ker v kopalnici laufat 15s vodo na ful (ali več) da topla priteče tudi ni fajn. Pri porabi se sicer pozna, ampak če naštimaš timer na najbolj uporabljane termine, ti lahko pumpa laufa 4 ali 5 ur na dan, kar je (vsaj meni) stroškovno OK, kar se tiče udobja pa tudi.
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Meni lavfa non stop saj nikol ne veš kdaj boš pipo odprl....da bi čakal na toplo vodo mi pa ne sede...
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Sem pri načrtuvanju vodovoda, in mal berem o tej recirkulaciji tople vode.. pafolk povečeini to zapira. Da preveč pametna razdeva povečini ni. Poraba eletkrike, nekja vode se še vseeno porabi, izguba energije.

V glavnem načelno razmišljam da bi se tudi raje izognil recirkulacijskem vodu, bi pa zadevo na redil v zvezdo in od zvezde dalje čimkrajše tople vode. Tople vode pa čimbolje izoliral. Razmišljam v pravo smer? Oziroma kaj je zdaj moderna doktrina okol tega. Gledma tudi da ima rahau dost moderen bullet pruf sistem za spajanje in cevi.

najprej napiši kako dolgi bodo vodi od bojljerja do porabnika,da se vidi če jo sploh rabiš.
jaz bi cirkulacijo naredil,seveda z črpalko ki ima taimer,nastaviš da se vklopi zjitraj in zvečer ko toplo vodo največkrat rabiš.
cirkulacija se dandanes dela skoraj v vsaki hiši saj je čakanje na toplo vodo tečno pa še vodo spuščaš vstran brezveze.


pozdrav.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Kot napisano: daj, pa daj na timer. Ker v kopalnici laufat 15s vodo na ful (ali več) da topla priteče tudi ni fajn. Pri porabi se sicer pozna, ampak če naštimaš timer na najbolj uporabljane termine, ti lahko pumpa laufa 4 ali 5 ur na dan, kar je (vsaj meni) stroškovno OK, kar se tiče udobja pa tudi.

Timer je tak tak rešitev, je boljša kot nič po drugi strani pa še vedno ne deluje kot bi morala. Če govorimo recimo za kopalnico/wc/... se lahko veže vodno cirkulacijo na luč, tačas ko ti opraviš malo/veliko potrebo oz. se slečeš da se boš šel stuširat pumpa opravi svoje.

Sicer pa pri cirkulaciji tople vode je izguba na pumpi še najmanj kar je od izgube, sploh če se uporabi termostatsko logiko pumpa deluje zelo malo časa, ker ko pride topla voda v sistem se izkjuči. Problem je izguba toplote skozi cevi, kar je pri par 10m napeljave in neizoliranih ceveh lahko kar precej (sploh če so te cevi lepo tople cel dan, tudi ko jih ne rabiš). Izguba mrzle vode ki odteče skozi cevi ko "čakaš" toplo vodo pa je ekonomsko/ekološko zanemarljiva.

Skratka pred namestitvijo takih sistemov je potrebno pretehtat ali je potreba po konfortu večja od cene takih sistemov. Ker ti sistemi niso nikoli ekonomsko upravičeni!

Aja razni dolgi vodi napeljave za toplo vodo so konstrukcijski fail, stare hiše so (ekonomično) grajene tako da so razdalje med temi segmenti (isto velja npr. za kanalizacijo) čimkrajše in tole pripomore tudi da topla voda priteče vedno zelo hitro. Danes ko pa imaš kuhinjo, kopalnico in pa wc povezan z tekočimi stopnicami čez pol hiše je pa jasno tudi potreba po cirkulaciji tople vode ali pa celo po ločenih bojlerjih realna!
smirk-1.gif
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Citat:
Uporabnik afna1972 pravi:
Ponoci ali ko si v gabrovki ti pa ja ni potrebe da lavfa....

Greš ob treh zjutraj na sekret..si greš potem roke umit...torej je potreba da lavfa. Itak skor nič elektrike ne požge in tudi toplota od izgub v bajti ostane. Kj veliko toplote pa tudi ne izgublja saj poleti ni nič kj več vroče v bajti zarad cirkulacije....sam lastniki TČ ki so pikolovski bodo to cirkulacijo izklapljali saj gledajo na vsak cent z izbuljenimi očmi kar se men blesavo zdi da zagoniš za ogrevalni sistem več kot 10 jurju potem pa ga vklapljaš in izkljapljaš kot bi imel ošpice...
13.gif
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Če bi sam imel cirkulacijo (je nimam), bi imel pri vsaki pipi stikalo za trenutni vklop črpalke za 5s.
Najmanj izgub, najbolj optimalna vezava, ni pa najbolj komfortna, ker je potrebno počakat 5s.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.245
5.808
113
pri taščici
Nimam, dokler bo voda po manj kot evro je ne rabim. Se bistveno več vode privarčuje če ščiješ v pisoar in on spusti pol litra vode namesto wc 10l. Da o kakšnih drugih potrošnikih ne pišem. Razen če imaš colsko inštalacijo. Sam imam 3/4 oziroma pol cole. Sedaj pa izračunajte koliko vode je v 10m pol cole cevi.

Aha govorimo o porabi tople vode. Pozimi imaš pač stensko ogrevanje, poleti pa izgubo...raje nastavite da boste imeli 40-45 izhod tople vode. Bo več privarčevanega kot pa najbolj pametna cirkulacija pa 60C v njej.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.285
9.045
113
to tako ali tako, cevi bodo dn15plastika. NE gre toliko za varčevanje (čeprav je pomemben aspekt tudi to) kot pa to da imaš toplo vodo takoj na dohvatu roke. Bom verjetno vseeno pokno noter ta vod, pa malo drugače si zamislil povezavo, pumpa te pride 150€ pa nekaj € še cev.

Ali kdo povezaoval to sam doma , z rehau sistemom. Kolikor sem gledal so čelni bulet pruf, ne moreš nič zajebat.
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Nimam, dokler bo voda po manj kot evro je ne rabim. Se bistveno več vode privarčuje če ščiješ v pisoar in on spusti pol litra vode namesto wc 10l.

Mam svojo vodo in lahk teče nonstop in me sama voda ne košta nič...in se ne gre za vrčevanje vode temveč da bom čakal zraven umivalnika v sekretu ali kje drugje kot lipov buh zmerom...najdaljši dovod tople vod iz bojlerja je pa okoli 20 metrov

Nekaj let nazaj sm kupil to pumpo glih zarad tega čakanja...nato je bila na timer užgana in ko me je še bolj razpizdilo sem jo upalu na on nonstop....pa še tist timer ko ti elektrike zmanjka za nekaj časa ga moraš spet ročno nastavit....
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:

Ali kdo povezaoval to sam doma , z rehau sistemom. Kolikor sem gledal so čelni bulet pruf, ne moreš nič zajebat.

čist simpl

zajeta-slika.png
 

vandrovec

Pripravnik
19. jan 2014
672
11
18
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
pumpa te pride 150€ pa nekaj € še cev.

Pa še kakšen ventil, pa termostat, da ne laufa, če je voda hladna, pa mal kabla...

Če bi rad kompliciral imaš na forumu PSS celo znanost iz tega.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.285
9.045
113
znanost vem, da se da naredit, jaz bom poenostavil, edino malo bom zavozlal z ventili s preklopom na deževnico - priprava zamorebitno iberbrikanje.

forum pss?
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska


Ali kdo povezaoval to sam doma , z rehau sistemom. Kolikor sem gledal so čelni bulet pruf, ne moreš nič zajebat.

[/QUOTE]

rehau ! zelo dober sistem ga ni boljšega na trgu ( ki sem ga montiral ) je pa tudi najdražji,
sedaj res nimaš kaj zasrati ker so puše plastične in jo obrnrš kak ti paše,če bi bil stabo bi vzel vse cevi stabil ki se lepše in lažje montirajo.Kaj se pa mašine tiče pa moraš samo imeti prave nastavke za širiti cev za stabil so vsi nastavki obarvani (imajo zelen obroč) zeleno. ta sistem že uporabljam cca.10-15 let in nikoli nisem imel problemov da bi mi kje spuščalo, kaj se pa cirkulacije teče jo le naredi in to klasiko saj je najbolj poceni,če pa ti nebo rentabilna pa jo zapreš .


pozdrav.gif
 
  • Všeč mi je
Reactions: luka51