VO2max

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Novi Garmin Forerunner 230 mi je nameril VO2max 34, kar je pretežno katastrofalno za moja leta oz nasploh
smile-1.gif


Vem da mam pljučno kapaciteto slabo, ampak koliko pa temu rezultatu kaj za zaupat?
confused-1.gif


Pa še nekako izračuna training effect... če se ženem v bližji hrib in sem potem prijetno utrujen in imam občutek da sem nekaj naredil, je ocena od 4 močno izboljševanje pa včasih do 5 pretiravanje. Zato sem šel danes zanalašč gor in pazil da mi pulz ni ušel čez 140 (boring in slow motion pohodništvo) je pa ocena 3,5 - izboljševanje do močno izboljševanje telesne pripravljenosti. Sam pa imam občutek da je bil ta pohod brezveze. Je res kaj na tem kar trdi urca? Da je treba trenirat na izi??
 

Dulle

Pripravnik
12. dec 2013
35
1
6
Garminov support pravi:
Please note: The number represented is an estimate. The VO2 Max number can vary between runs and can seem somewhat erratic or inaccurate at first. These devices require a few activities to learn your performance.

Bo treba še športat pa bo cifra taprava.
wink-1.gif
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
VO2Max.jpg


pa nekj z neta:

Pozdravljeni, nisem sicer vrhunski strokovnjak za športne ure, vendar nekaj malega že vem o tem. Toliko, da vam lahko zagotovim, da vam nobena ura ne bo izračunala VO2max-a tako natančno, kot meritev v laboratoriju. Odstopanja so navadno znotraj 10%. Meritve s športnimi urai temeljijo na statistikah in en posledično na empiričnih mamtematičnih formulah. So dober spremljevalec napredka, saj če se vam VO2max merjen z uro poveča, se vam je gotovo povečal. Absolutne vrednosti pa verjetno niso čisto točne, a za rekreativca dovolj dobre. Profesionalni športniki pa potrebujejo laboratorisjko ananlizo.

Bjorn Dahlie vo2max 96
rolleyes-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.103
6.480
113
Te ure računajo vse "približno"; kalorije, vo2max, etc...tako da ne se zanašat. Ampak če ti ura reče da imaš vo2max v drami, potem si ne mislit, da ni tako
wink-1.gif


Lahko narediš test tudi doma in primerjaš, najenostavnejši se začnejo pri nekje 1600m hitre hote in potem merjenju utripa, ipd. nič težkega torej; google ve.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.469
2.324
113
Kaj nisi ti tist, ki je objavil na sux-u, da je s super duper športno uro 5km/h laufal. :p
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Možno.... ti si pa verjetno tisti, ki še vedno ne loči med tempom in hitrostjo
grin1.gif


Novi VO2max 44
cheer.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.103
6.480
113
Preveč se tudi ne zaletavat v to dečki, dokazano je namreč da pretiran "kardio" deluje negativno na srčno mišico, pa čeprav se nekomu zdi kul, da ima utripa v mirovanju 30 in da je njegovo srce 3x večje od normalnega.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Zakaj ste se tako zapodili v ta vo2max? Zaradi cifer, kdo ma dalšega? Jaz sem na začetku in temu pričakovan 32. Je natančen, verjetno ne ker sem ponesreči prebral na fenixu. Da odstopa za 10%, prava figa, ker sem itak rekreativc in ne delam za tekmovanja ampak za sebe, da se ne upeham že na krtini.
Za nas začetnike bi bilo bolj pomembno, da se ne zaženemo ko prašič v buče, ampak da na izi, postopoma dvigujemo napore, ker poškodbe so hitr.
Na tekašem forumu je nekdo zapisal 40 tedenski program za pretečt 21 kilometrov. Začneš tako nalahko, da je brez veze. Verjetno ne brez razloga. Po domače, tut mrzel avto ne tiščiš na polno.
O tem vo2maxu se naj menijo tisti, ki so aktivni športniki in ki so v laboratoriju bili.
 

miha123

Pripravnik
30. nov 2010
286
7
18
Ni ravno tako. Srčna mišica se od tega ne bo povečala. Poveča se zaradi kakšne okvare, visokega pritiska,... zadeve ki je praktično neprestano prisotna.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Citat:
Uporabnik irCAR81 pravi:
Kok si star in kakšen imaš pulz v mirovanju?

Padem v okvir med 40 in 49.

Pulz v mirovanju? Ne vem... kaj se šteje pod mirovanje da si ga izmerim? Sedenje pred tvjem?

VO2max imam sedaj kao 45 in sem v zelenem območju za svoja leta.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.103
6.480
113
Zjutraj ko se zbudiš, si zmeri, še preden se vstaneš. Idealno lepo ko ležiš v postelji.

Če pa si moraš dat gor "chest straps", pa si ga daj gor in se potem vleži naja v posteljo, počakaj 5min, in izmeri takrat.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Sem probal zdele z Garminom.

Pod 53 ni padel, nihal tja do 60 takoj ko sem začel kaj muvat
tongue-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.103
6.480
113
A zdaj si spal? Lepo enim
wink-1.gif


Nekje tu sem tudi jaz imel...slabe 50, dobre 40...ko sem si meril en čas, zdaj že kar nekaj časa ne več, me ne interesira preveč
wink-1.gif
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Aja po spanju bi moral pomerit.... Ampak ko me budilka pokonci vrže mam pulza takoj 100 :)

Sej, zakaj je pa sploh važen ta pulz v mirovanju?