Vlaga v kopalnici

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Zdravo, prosim če lah kak mojster malo svetuje. Imam kopalnico zraven spalnice, ki nima nobenega zračnika. To pa zato, ker je bil v originalu tam okno vendar je fotr pred mnogimi leti odstranil vso okovje in je zdaj fiksno, zadihtano. In zdaj se mi konstantno nabira vlaga in plesen v teh mesecih, ker prostora ne morem dobro prezračiti..

Doma imam dobro krono, 125mm in stroj zanjo. Imam opcijo zvrtati luknjo ali čez fasado ven, ali pa v en ogromen prazen neogrevan prostor na drugi strani kopalnice. Ali bi bila kakšna izboljšava, če bi izvrtal luknjo, in namestil ventilator s senzorjem vlage? To so poceni ventilatorji ampak za rekuperacijo ni keša pa še šminka na svinji bi bilo.

Če bi to izboljšalo situacijo, v katero steno naj jo izvrtam? Prazna soba je še vedno malo toplejša kot je zunaj in me skrbi da bi luknja na ven preveč ohladila kopalnico. Pa drugi strani me pa skrbi da bom problem vlage samo v drug prostor preselil če naredim preboj tja. Je pa tisto res velika soba, 10x4m pa 4,5m visok strop. Torej veliko volumna, če to naredi razliko.

Kaj bi torej bila najboljša opcija? Naj omenim, da sem razne plastične lovilce vlage že imel pa niso pomagali, spalnico zraven kopalnice zračnim vsako jutro pa še ni dovolj..
 
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
Zdravo, prosim če lah kak mojster malo svetuje. Imam kopalnico zraven spalnice, ki nima nobenega zračnika. To pa zato, ker je bil v originalu tam okno vendar je fotr pred mnogimi leti odstranil vso okovje in je zdaj fiksno, zadihtano. In zdaj se mi konstantno nabira vlaga in plesen v teh mesecih, ker prostora ne morem dobro prezračiti..

Doma imam dobro krono, 125mm in stroj zanjo. Imam opcijo zvrtati luknjo ali čez fasado ven, ali pa v en ogromen prazen neogrevan prostor na drugi strani kopalnice. Ali bi bila kakšna izboljšava, če bi izvrtal luknjo, in namestil ventilator s senzorjem vlage? To so poceni ventilatorji ampak za rekuperacijo ni keša pa še šminka na svinji bi bilo.

Če bi to izboljšalo situacijo, v katero steno naj jo izvrtam? Prazna soba je še vedno malo toplejša kot je zunaj in me skrbi da bi luknja na ven preveč ohladila kopalnico. Pa drugi strani me pa skrbi da bom problem vlage samo v drug prostor preselil če naredim preboj tja. Je pa tisto res velika soba, 10x4m pa 4,5m visok strop. Torej veliko volumna, če to naredi razliko.

Kaj bi torej bila najboljša opcija? Naj omenim, da sem razne plastične lovilce vlage že imel pa niso pomagali, spalnico zraven kopalnice zračnim vsako jutro pa še ni dovolj..

kot ti je že spodaj en napisal ventilator. maš kje kak odovnik, zračnik? če da potem ventilator poveži z njim, drugače luknja v teno, da bo ven odvajalo.
Plastični razvlaževalci so jajc...kupi tistga na štrom če že
če maš plsen uporabi od heliosa sanitol... čopič pa tekočina...naneseš na plese in jo uničiš, ter odstranič (špohtel/špatula)..ko je očiščeno še enkrat premaži s ot zdevo vse površine, prebarvaš z jupol citro (zoper zidno plesen)
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Absolutno ventilator v steno. Sem naredil isto. Razlika kot noc in dan. Po moznosti takega z zamikom izklopa, da dela se nekaj casa, ko tebe ni vec v kopalnici.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Najbolj pametno bo tist sešravfano pribito zašvasano okno ven fuknit ter novega nabavit.
In imaš potem okno kot se spodobi, ga lahko na polno odpreš, na kip ali na minikip.
Bo vsaj zgledalo.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Luknjo ven al v drugo prazno sobo?

Rekupwracija pa menjava okna ne pride v postev.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Ja logicno da ven ampak samo sprasujem ce je cisto brez veze speljat v prazno veliko sobo. Mam sobo k ma 200m3 zraven. Ce s tem ne resim nic bi pa cez fasado.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Kar se mene tice ni neke poante, da speljujes v sobo. Pa nisem se slisal, da bi se kopalnica zaradi tega hladila.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Potem se pa hvalijo da dajo 50 € za ogevanje na mesec....pa si ne upa okna odpret in raje živi v plesni.
Noro
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Zracnik ven na prosto.
Ce ga bos dal v sosednjo hladno sobo bo teklo po stenah dol, na stene pa bos dobil kovter plesni.
Na vrata kopalnice montiraj resetko, ce jih imas navado zapirat s kljuko.
Predvidevam da imas v stari hisi dovolj "lukenj" ki bodo nadomestile izbod inzrak čez ventilator.
Preden bos vrtal, mal pomisli kam ti bo tekel kondenz v cevi. Da ti ne bo tekel zunaj po fasadi..
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
Pozdravljeni!

Da ne odpiram nove teme in ker imate nekateri tukaj že nekaj izkušenj s temi rekuperatorji me zanima katerega se priporoča:
Iščem lokalni rekuperator za kopalnico (vlaga, slab zrak, sušenje cot) 12m2 (mora imeti toplotni izmenjevalec) in sicer se odločam med:
1.) M. Loosnay vl-100eu5-e
2.) M. Loosnay vl-50es2-e

Sicer se nagibam k drugi možnosti, ker je manj potratna in tudi manjšo izmenjavo m3 ima, vendar ima samo eno luknjo na fasado, prva opcija sta dve luknji ampak mislim, da je bolj primerna za večje prostore.
Seveda bi vzel skupej z montažo zaradi davka in potem še eko sklada.

Vaše mnenje? Priporočila?

Hvala
matej_
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Imam 50 v dnevni že več kot 5let. Dela. Ni tu kaj govorit. Vklopiš in je to to. Za nagrado maš pa taki lepi plesniv flek pol na fasadi če je vlažn prostor :) ampak zrak v prostoru je dosti boljši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej_