Vezava Alu in Cu vodnika

19. jul 2007
2.762
1.493
113
Kot pravi naslov, kako pravilno povezati aluminijasti in bakren električni vodnik v dozi. So običjane "bau" kovinske spojke (čokoladke) v redu ali je potrebno dobiti posebne (v tem primeru prosim za nasvet, kje jih dobiti).
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.453
113
Če prav zastopim njega bolj skrbi galvanski člen med Al-Cu + el. tok...in če obstaja kaka "čokoladka" ki tega ne bi še poslabšala...?
 

elth

Pripravnik
20. avg 2007
416
24
18
Kavčke
Obstajajo namenske sponke za večje preseke.Za v uporabo v razdelilcih.Zanima me o kakšnih presekih in tipu vodnika se gre?
al-cu.jpg
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če daš spoj pod električno napetost , tega problema ni več.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Glede napetosti imas prav..ampak je Al šibek, kar se tiče toka in v tej zvezi kovin ni "hudega" galv. člena, posebej, če je spoj suh ...
V takih spojih je najbolje, da se med osnovni kovini doda plast nevtralne kovine -Cu se recimo pokositra (pospajka po domače) in se s tem zmanjša nevarnost elektrolize med različnima kovinama.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aluminijev problem je, ker je pol žlahtna kovina in se prevleče z oksidom ... ki pa ni el. prevoden in predstavlja električni upor. S tistim kositrom zadevo omiliš ...

Do prave galvanske korozije bo pa zares prišlo, ko bo zadeva odklopljena iz električnega krogotoka. Aluminij in baker sta si po elektronapetostni vrsti izjemno nasprotna, med njima je zelo visok električni potencial.

Sedaj grem pa poguglat, ko sem že marsikaj pozabil - pa je izjemno uporabno.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Seveda je visok el. potencial, ampak, kot sem rekel je Al šibek "izvor" el. toka..zato pa ta zveza ni kaj dosti uporabna recimo za galvanski člen, kot je baterija..
Posledično pa tudi v spoju AL-Cu ni hude el. korozije, ker ni (večjega) toka, navkljub nasprotnosti kovin v elektonap. vrsti. Velik faktor je pa seveda elektrolit (vlaga), ki se mora v takih spojih zelo upoštevati- strelovodne spojke ali prehodi valjanca v zemljo se zalivajo z bitumnom, plastiko, pobarvajo se ipd..ampak, to skoraj ne delajo in imamo potem take strelovode, da so v prehodu v zemljo odgniti ..
S pokositrenjem Cu pa omiliš galvanski člen, ne odpraviš pa korozije Al na zraku...Al ima druge postopke-eloksiranje ali kaj že..
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, eloksiranje - to je umetno (nadzorovano) ustvarjanje oksidne plasti na površini, ki ni električno prevodna.
Sicer se pa strinjam s tvojim. Ta aluminijeva reaktivnost je prav zoprna ... če ga uporabiš kot vodnik, so vsi spoji problematični, ravno zaradi tega izolativnega oksida. Potem se začne spoj pregrevat in je čedalje slabše, ... predstavljaj si transformator z aluminijevim navitjem. Cenovno izredno ugoden, ko pa začne zezat, si pa v totalni (|). :zavijazocmi:
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Kaj bi bilo narobe z Al trafotom? saj je velika večina navitij večjih tr ravno iz Al, spoji so pa pobakreni..ravno tako dolge "zbiralke", ki se včasih uporabijo namesto kabla, Al kabli se pa zaključujejo z namenskimi kabel čevlji ali sponkami, ki imajo vgrajen nevtralen material za preprečevanje elektrolize.
Nekoč, ko se je pa v hišnih inštalacijah uporabljal Al namesto Cu, (pomanjkanje), so pa spoje vodnikov namazali z raznimi mastmi (nevtralnimi), da ni prišlo do oksidacije Al..enako se lahko namažejo priključki akumulatorja na vozilih-preprečevanje oksidacije Pb

Če koga zanima energetika ( trafoti, diesel-generatorji, razdelilne postaje) srednje moči v živo, se lahko meni najavi na ekskurzijo..;)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zato ker imam izkušnje glede tega.
V galvani, kjer so malce bolj resne atmosfere, je aluminij velik problem, ravno zaradi nesigurnega el. kontakta.
Pri varjenju je pa zelo podobno. Tam so visoki tokovi in ko ti začne oksidna plast na aluminiju povzročat uporovne izgube, se zadeva samo še pregreva, kontakt nesiguren, posledica porozni vari :confused: . Če si že doma ko švasaš plug preden greš njivo orat, lahko privoščiš kaj takega, si pri malce resnejšem delu ne moreš več.

In - da, ravno kvaliteta organiziranja teh spojev je tista. Ne da se ne bi dalo izvest - bolj gre za nedoslednost pri izdelavah. Če kupim Froniusa, sem na varni strani. Če pa kupim poceni kitajska jajca - bo pa bogsigavedi. :oops1:
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Zato ker imam izkušnje glede tega.
Ne da se ne bi dalo izvest - bolj gre za nedoslednost pri izdelavah. Če kupim Froniusa, sem na varni strani. Če pa kupim poceni kitajska jajca - bo pa bogsigavedi. :oops1:
Torej ni problem v materialu, ampak v izdelavi. Za vsako bolezen rožca raste

Kot pravi Gatto: Pri večjih močeh in napetostih je v uporabi praktično samo še aluminij. Precej ceneje in precej lažji od bakra, edino volumen je malce večji, kar je ponavadi zanemarljivo.
Gatto: Lokacija?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.453
113
Gatto a generatorje tud motorni del popravljaš al samo elektriko?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Gatto a generatorje tud motorni del popravljaš al samo elektriko?
Recimo "mojemu" sedanjemu delu raje nadzor nad delovanjem elektroenergetskega sistema največje zdravstvene ustanove pri nas-torej osnovno in rezervno napajanje (SN in NN mreža, UPS, Diesel, kombinacije vsega tega, virtualne elektrarne..)
Vzdrževanje (popravila, servis) opravljajo zunanje firme, "mi" kot nadzor pa moramo sistem poznati v detajle, delovanje vsega, kar spada v ta segment.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N
I

Izbrisan uporabnik #9334

Potem ti tisti problem z RuZe barvo kabla ne bi smel delati težav. Zakwa te je torej oni ... štiber ali kwa je že bil, zezal?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Nimam pojma..vsakemu norčku so njegove domislice najbolj všeč in se jim smeji, drugi pa ne vemo, kaj in zakaj neki je tako smešno..;)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
El potencial je problem, če se Al in Cu dotikata? Je ta efekt problemetaičen? Se talita oba? Vprašam.
Koliko naj bosta narazen, da je efekt zanamerljiv?
In tako vežeš vodnika med seboj. Z izigibanjem neposrednega kontakta.
Sam bi ju vezal skupaj, če ne bi obiskoval ta Forum! Odvisno od razlage in argumentov ju bom še naprej.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Električni potencial je ključnega pomena, kadar sta dve kovini v fizičnem stiku. To opisuje elektronapetostna vrsta.
Problem je v zgradbi atoma samega, kjer pri elektronskih orbitalah manjkajo elektroni in s tem orbitale energetsko niso popolne. Zato prihaja med kovinami do različnih afinitet - želja po manjkajočih elektronih.

Ko spojiš dve tako različni kovini, pride med njima do migracije elektronov in posledično do razkroja (korozije) ene od kovin v spoju. Če zadevo priključiš v električni krogotok, nekam v uporabno vezje skozi katerega neprestano teče električni tok, torej elektroni, pa tega problema z migracijo oz. manjkajočimi elektroni, ni več.

Ajde, Jest5, sem prav napisal?
 
Nazadnje uredil moderator: