Vezava 4 stikal

19. jul 2007
2.762
1.493
113
Rabim pomoč pri vezavi 4 stikal na obstoječi napeljavi (zamenjava stikal). S starimi stikali si nisem imel kaj pomagat, vse žice so črne ali ozemljitvene, tako da sem moral najprej preverit žice in ugotovit katera je katera, vsako sem oblepil z izolir trakom svoje barve (črna, rumena, zelena,,,,).

Shema, ki je prišla s stikali:
Diagram 1.png

Shema 3 stikal:

Diagram 2.png

Narisal sem shemo (dodal še eno križno stikalo v shemo) in povezal na sledeč način (na stikalu označeno samo tisto mesto, ki ima dejanski priklop, desno so narisani vsi potencialni priklopi na stikalu)

Diagram zvezano.png

Stikala mi ne delajo pravilno (prvo stikalo mora biti obvezno prižgano, da ostala delajo pravilno menjalno).

Kaj sem naredil narobe (a je shema narobe narisana ali sem naredil neumnost in narobe priklopil na kakšnem stikalu).

Hvala
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.811
500
113
Na skoraj vseh embalažah od križnih, menjalnih, navadnih stikal je tudi narisana shema.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Prva slika je to kar sem dobil, in se ustavi pri treh stikalih (dveh menjalnih in enem križnem), rabim shemo dveh menjalnih in dveh križnih (načeloma se križne lahko dodaja v neskončnost, samo na tem nisem povsem prepričan, ker ima en prekop zgoraj in 3 spodaj, ni klasično menjalno z dvema priklopoma zgoraj in spodaj)
PS: moje elektičarsko znanje je omejeno :)
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Rabim pomoč pri vezavi 4 stikal na obstoječi napeljavi (zamenjava stikal). S starimi stikali si nisem imel kaj pomagat, vse žice so črne ali ozemljitvene, tako da sem moral najprej preverit žice in ugotovit katera je katera, vsako sem oblepil z izolir trakom svoje barve (črna, rumena, zelena,,,,).

Shema, ki je prišla s stikali:
Poglej priponko 31229

Shema 3 stikal:

Poglej priponko 31230

Narisal sem shemo (dodal še eno križno stikalo v shemo) in povezal na sledeč način (na stikalu označeno samo tisto mesto, ki ima dejanski priklop, desno so narisani vsi potencialni priklopi na stikalu)

Poglej priponko 31231

Stikala mi ne delajo pravilno (prvo stikalo mora biti obvezno prižgano, da ostala delajo pravilno menjalno).

Kaj sem naredil narobe (a je shema narobe narisana ali sem naredil neumnost in narobe priklopil na kakšnem stikalu).

Hvala

Ce ti prvo ne dela pravilno, ga imas narobe zvezano.
Uporabi fazni preiykusevalec (fazenprifer)

1. moznost, faza ti pride na prvo stikalo, vedno imas fazo na dveh prikljuckih, odvisno od polozaja stikala. Faza mora biti na prikljucku, ki ima puscico obrnjeno totri, kaze v stikalo.

2. moznost, tvoje nedelujoce je zadnje v vrsti, faza ti enkrat pride na en, drugic na drug prikljucek. Tisti tretji gre na luc in ima puscico obrnjeno... noter

Slikica se ne vidi a lahko poslikas malo bolje
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Še enkrat tovarniška shema 3 stikal (upam, da se bolje vidi)
shema.png

Še fotografija samega križnega stikala in shema, ki je narisana na njem.
križnio.jpg

In pa še enkrat moja vezava:

shema 1.jpg


Upam, da sem pomagal :).
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.151
54
48
Osrednja Slovenija
Še enkrat tovarniška shema 3 stikal (upam, da se bolje vidi)
Poglej priponko 31234

Še fotografija samega križnega stikala in shema, ki je narisana na njem.
Poglej priponko 31235

In pa še enkrat moja vezava:

Poglej priponko 31236


Upam, da sem pomagal :).
Malo hecne skice, ampak če mene vprašaš si napačno med seboj poveza obe križni stikali. Iz drugega je popolnoma zrcalno kot je pri prevem - torej na menjalno gre iz sponk L in C, med seboj pa povežeš sponke A2 in B2. Mislim da bo to to.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Meni zgleda ok povezano.
Probaj prvo stikalo ven vzeti in s sponko poveži fazo in rdečega, pa preveri delovanje stikal. Potem pa še zamenjaj rdečega z modrim. Mogoče prvo stikalo kaj zafrkava.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Če bo kdo bral staro temo, update (sicer pozno, ampak vseeno).

Shema je bila narejena pravilno, ena žica je bila slabo pričvrščena (v drugem stikalu) in je zato nagajalo. Ko sem pravilno pritrdil žico, je potem delalo vse normalno.
PS: Ker sem imel tega dovolj, sem naredil kombinatoriko gor/dol in preveril vseh 16 kombinacij in vse do delale (8 × prižgana luč, 8 × uganjena luč) :).