Vaša mnenja o Panasonic FZ28 in FZ38

_BANDIT_

Pripravnik
12. feb 2008
775
22
18
Zdravo!

Razmišljam o nakupu enega od teh dveh aparatov in me zanima, če ga že ima kdo od vas in kako se kaj zadeva obnese?

Med njima ni veliko razlik ampak še vseeno me bolj mika novejši, FZ38.

Rabil bi ga predvsem za obiske raznih srečanj (ni prevelik in preneroden), fotkanje avtov in pa precej bi rabil tudi snemanje filmčkov.

Torej, zanimajo me vaša mnenja.

Hvala!
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ne glede na eno leto starejši model, bolj priporočam FZ28.
Razlike med njima v uporabnosti, sposobnostih in nastavitvah praktično ni, je pa pri gostoti zajetih točk na tipalu.
Enako veliko tipalo na 38 producira 12Mp, na 28 pa 10Mp, kar je sicer iz trgovskega stališča "več je bolje" videti tako, vendar je v resnici več - slabše!
Problem je v tako imenovanem šumu, ki ga zanesljivo več sproducira aparat z gostejšim tipalom, torej 38.
Meja za to velikost tipala, 1/2.33 " oziroma 6.13 x 4.60 mm kar je vsega skupaj 0.28 cm2 je nekje pri 8 do 9 Mp.
Naprej zaradi svetlobe same, torej sprejetih fotonov na tipalo, enostavno ne gre več, vsaj z današnjo tehnologijo ne.
Gostota je v primeru 38 kar 43Mp/cm2, teoretični, (tudi laboratorijski še ne ) maksimum pa je pri 120Mp/cm2.
Za primerjavo, gostota na tipalu DSLR-jev redko kdaj preseže 4 Mp/cm2, kar je desetkrat manj!

Dovolj teorije.

Še enkrat - priporočam nakup FZ28, aparat s katerim boš zanesljivo zadovoljen!

Edit: sem šele sedaj videl datum vprašanja, tako, da si verjetno že nabavil kar si - če si. Bo pa komu drugemu morda prišlo prav moje nakladanje, heheheh
 
Nazadnje urejeno:

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Kot vidiš, imam še nekoliko starejši FZ8

Odličen, odličen foto, prav zares - ampak pozabi na visoko kakovost pri slabi svetlobi. Za slikanje notri so Fuji, ali DSLR. Pa pri tem ne mislim družinskih gasilskih slik, ampak kakšne prireditve, kjer iztegneš objektiv na do konca in svetlobe močno manjka.

Marsikaj se da storiti z dolgimi časi (stabilizacija je vrhunska) in mirujoče motive se da lepo pofotkati - še posebej če shraniš v RAW in popeglaš "na roke". Kar je višje od ISO400 je sicer več kot dovolj za "napredno" družinsko fotografijo - za objavljanje večjih formatov pa ni. Menda so pri novejših kamerah izboljšali algorite, ampak to množenje pikslov na istem formatu senzorja ne pomeni nič dobrega.

Še enkrat - odličen foto, hitro in natančno ostrenje, stabilizaci, leče.