Varnostni odmik za gradnjo pri 10 Kv daljnovodu

Nekolina

Zelenc'
17. jul 2014
5
0
1
Iz Elektra so nam sporočili, da je varnostni odmik za gradnjo enostavnega objekta na kmetisjkem zemljišču, 10 m na vsako stran od osi 10 Kv daljnovoda (niso pa navedli zakonske podlage za to) in, da je za gradno enostavnega objekta potrebno od njih pridobiti soglasje.
Daljnovod poteka diagonalno čez kocaksto obliko kmetisjkega zamljišča in je zelo moteče, a v prestavitev droga ne pristanejo.
Ker na tem zemljišču nimajo v ZK vpisane služnostne pravice, daljnovod pa tam stoji že več kot 40 letm, so nam navedli, da nam bodo zdaj poslali v podpis pogodbo o služnostni pravici, ko bomo vložili zahtevo za soglasje pri njih.

Ali morda kdo ve in bi mi posredoval link, v katerem pravilniku oz. zakonu je to navedeno kakešn in za kateri daljnovod so predpisani obvezni odmiki za gradnko, ker ga ne najdem? in , če je res potrebno od njih pridobiti soglasje?

Na internetu sem namreč zasledila samo eno neuradno informacijo, da za 10 Kv daljnovode ni predpisane obevznega varnostnega odmika za gradnjo.

Ali lahko Elektro od nas šele zdaj zahteva podpis pogodbe, da si bodo lahko vpisali služnostno pravico?

Sicer se nameravamo o vsem skupaj o tem iti pogovoriti na elektro podjetje, vendat pa bi želela se ustrezno pripraviti in prebrati pravilnike, zakonodajo ...

Hvala za pomoč in usmeritve ...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.697
3.580
113
Citat:
Uporabnik Nekolina pravi:
... kocaksto obliko kmetisjkega zamljišča ...

Sklepam da gre daljnovod samo preko zgornje ploskve kocke. Torej postavite objekt na kakšno drugo ploskev, recimo spodnjo, za katero ne rabiš soglasja.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.908
3.027
113
Energetski zakon

468. člen

(varovalni pas sistemov elektrike)

(1) Varovalni pas sistemov elektrike je zemljiški pas ob elektroenergetskih vodih in objektih, v katerem se smejo graditi drugi objekti in naprave ter izvajati dela, ki bi lahko vplivala na obratovanje omrežja, le ob določenih pogojih in na določeni oddaljenosti od vodov in objektov tega omrežja.

(2) Širina varovalnega pasu elektroenergetskega omrežja poteka na vsako stran od osi elektroenergetskega voda oziroma od zunanje ograje razdelilne ali transformatorske postaje in znaša:

– za nadzemni večsistemski daljnovod in razdelilne transformatorske postaje nazivne napetosti 400 kV in 220 kV 40 m;

– za podzemni kabelski sistem nazivne napetosti 400 kV in 220 kV 10 m;

– za nadzemni večsistemski daljnovod in razdelilne transformatorske postaje nazivne napetosti 110 kV in 35 kV 15 m;

– za podzemni kabelski sistem nazivne napetosti 110 kV in 35 kV 3 m;

– za nadzemni večsistemski daljnovod nazivnih napetosti od 1 kV do vključno 20 kV 10 m;

– za podzemni kabelski sistem nazivne napetosti do vključno 20 kV 1 m;

– za nadzemni vod nazivne napetosti do vključno 1 kV 1,5 m;
 

Nekolina

Zelenc'
17. jul 2014
5
0
1
Najlepša vam hvala za odgovore. Ste mi veliko pomagali. Žal je tako, da so vod potegnili tako, da poteka diagonalno skoraj čez celo parcelo in tako je od parcele s 1.500 kvadrati zaradi njihovega voda malo več kot 600 kvadratov povsem neuporabne, saj praktično tam ne smeš početi nič (še drevesa ne posaditi).

Na srečo parcele še nismo kupili, tako da se verjetno tudi ne bomo odločili za nakup, saj v elektro podjetju verjetno ne bodo zaintereseirani, da bi na svoje stroške kabel dali v zemljo, za nas pa bi glede na to, da gre za kmetijsko zemljišče bil prevelik strošek ...nekje sem celo prebrala, da so jim za 300 m kabla, ki bi ga dali v zemljo hoteli zaračunati 30.000 eur.

Še enkrat hvala vsem za odgovore ...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.896
113
pri taščici
A lahko na kmetijskem zemljišču postaviš enostavni objekt?
Da ti ne bo že to ovira pri gradnji.
Sicer pa ja, bingo imajo tisti ki imajo stavbne nepozidane parcele vredne nekaj 100k na njih pa daljnovod. Pa da bi morali potem nepremičninski davek plačevati. Starši imajo skoraj ha gozda pod daljnovodom. A mislite da je kaj manj vreden kot običajni gozd? Na srečo je bistveno slabše ocenjen kot stavbno zemljišče.
 

Nekolina

Zelenc'
17. jul 2014
5
0
1
Na kmetijskem zemljišču je po novi zakonodaji možno postaviti enostaven objekt brez gradbenega dovoljenja, vendar mora velikost v skladu z zakonodajo. Mi bi pač imeli manjšo kmečko oz. vrtno lopo, kamor bomo lahko spravili orodje in mehanizacijo, ki jo bi imeli za obdelavo našega sadno zelenjavnega nasada.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.896
113
pri taščici
Aha, za nekatere občine so govorili da to ni dovoljene. Spomnimo se kako so podirali barake ob morju v katerem so bile motike in motokultivatorji, "sušilnice" sadja pa še kar stojijo.
Sicer pa me zanima kako je uspelo vsem tem na sliki postaviti stavbe pod daljnovodom Podrečje -Kleče(tri rdeče črte diagonalno preko slike). Na googlu dobi podatek kako močan je. Na licu mesta se mi ne zdi ravno nek vaški daljnovod.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.896
113
pri taščici
Torej bi morale biti hiše vsaj 15m stran od daljnovoda. In ja, hiše so pod daljnovodom,najbrž večina narejenih kasneje kot daljnovod.
Ne bi bil rad v hiši, ko žled prevrne štango in ti kabli malo po hiši šmelcajo. Še ko sem streho pokrival pod njim sem imel nelagoden občutek (pred 15 leti).
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.300
62
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Aha, za nekatere občine so govorili da to ni dovoljene. Spomnimo se kako so podirali barake ob morju v katerem so bile motike in motokultivatorji, "sušilnice" sadja pa še kar stojijo.
Sicer pa me zanima kako je uspelo vsem tem na sliki postaviti stavbe pod daljnovodom Podrečje -Kleče(tri rdeče črte diagonalno preko slike). Na googlu dobi podatek kako močan je. Na licu mesta se mi ne zdi ravno nek vaški daljnovod.
Zelo enostavno jim je uspelo. Na črno so jih zgradili....
 

Nekolina

Zelenc'
17. jul 2014
5
0
1
Nekatere občine so to res prepovedale z občinskimi odloki (kar je meni osebno idiotizem na kubik!). Oz. so naredili celot tako, da lahko na kmetijskem zemljišču tako lopo postavi samo nekdo, ki ima status kmeta.
wink-1.gif
Skregano z vso logiko, če pomislimo, da pa ni pogoj za nakup kmetijskega zemljišča to, da moraš imeti status kmeta.

Itak je po mojem mnenju največji problem v Sloveniji v teh primerih ta, da želimo zakonodajo državljani izkoristiti in potem, kot pravi Hanzi so si nekateri namesto lop za spravilo orodja, postavili kar cele vikende na teh kmetijskih zemljiščih. Splošno znano pa se mi zdi je tudi to, da ker država ni sposobna tega pravi čas zajeziti in vse take črne gradnje ustrezno snakiconirati (beri: kao premalo inšpektorjev!), potem dajo vse v isti koš.Zato pač so sprejeli take bedaste občinske odloke očitno, ki zdaj kar vsem vse prepovedujejo, pa čeprav bi res nekdo imel lopo in orodje noter, ne pa vikenda ("sušilnice sadja npr.").
Ne predstavljam si, da bi imela kmetijsko zemljišče kot navaden državljan, na katerem bi imela zelenjavno-sadni nasad, ne bi pa mogla imeti ene male lope kamor bi dala orodje, kosilnico, prekopač ...Kam naj pa to orodje in mehanizacijo potem dam? V klet v našem stanovanjskem bloku, naj vozim v avtomobilu? Mar zato, ker nisem kmet nimam pravice pridelovati lastnega sadja in zelenjave oz. kmetisjko zemljišče ustrezno obdelovati, k čemur pa spada tudi ustrezo orodje, oprema in mehanizacija, ki pa jo je pač nekam treba spraviti ...
Če bi v moji občini odlok prepovedal postaviti vrtno lopo, bi jo vseeno, pa bomo pač na sodišču dokazovali zakaj imam to lopo, pa da to ni noben vikend ali "sušilnica sadja" v treh nadstropjih, z bazenom in pogledom na morje.
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Nekolina

Zelenc'
17. jul 2014
5
0
1
Citat:
Uporabnik nUUb pravi:
Verjetno so postavili dalnovod nad hišami, in ne obratno

Moje razmišljanje je, da četudi so postavili daljnovod nad hišami, kar pomeni kasneje kot pa so bile postavljene hiše, bi po moje morali prav tako obvezno upoštevati varnostne odmike.
confused-1.gif
A za elektro podjetje potem takem ne veljajo iste zahteve kot za lastnike zemljišč?
Ker drugače pač to lahko razumem tako, da lahko država oz. v tem primeru elektro družba počne kar hoče, mi kot navadni državljani pa ne in za nas potem veljajo stroga upoštevanja pravil. Hmmm. confuse:
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.896
113
pri taščici
Na zgornji sliki je hiša, stara cca 15 let ki je bila narejena pod daljnovodom. Se pravi je bil najprej daljnovod in potem hiše. In se bojim da je kar polovica tistih hiš narejeno kasneje kot daljnovod. Vsaj naselje ni deluje precej novo, oziroma je v njem nekaj starih kmetij in ogromno novih hiš.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.300
62
48
@nekolina:
Dej ga srat. Ne moreš kar tako postavit daljnovoda nad hišo...... veš kako bi se folk bunil.....

Tukaj je daljnovod lepo stal, hiše pa so spodaj lepo rasle.

Je pa zanimivo, da nimajo nič proti si zgradit hišo po daljnovodom, el-magnetno valovanje in podobno. Če bi bilo obratno, bi pa pizdili kolk je zdravju škodljivo in bla bla
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.908
3.027
113
Citat:
Uporabnik Rikolus pravi:
@nekolina:
Dej ga srat. Ne moreš kar tako postavit daljnovoda nad hišo...... veš kako bi se folk bunil.....

Tukaj je daljnovod lepo stal, hiše pa so spodaj lepo rasle.

Je pa zanimivo, da nimajo nič proti si zgradit hišo po daljnovodom, el-magnetno valovanje in podobno. Če bi bilo obratno, bi pa pizdili kolk je zdravju škodljivo in bla bla

Ko so gradili hiše še niso nič vedeli o EMS danes se pa malo več ve in se ljudje pritožujejo.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.300
62
48
Pojdi skoz Tomačevo, pa boš videl 5 let stare hiše pod daljnovodom.

PA upam, da se vsi strinjamo, da za daljnovod je potrebno gradbeno dovoljenje.....