Val stavk v javnem sektorju

• Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Izvedi več...

Snecer

Popušil sem 17.9.2017
17. avg 2007
45.334
83
48
http://www.rtvslo.si/slovenija...ti-vladi/443989

Citat:

Obe strani bosta morali popuščati
Sindikati vlado opozarjajo, da je z ločenimi dogovori s posameznimi skupinami, predvsem zdravniki, posegla v enoten plačni sistem. Zahtevajo, da se znova vzpostavijo ustrezna razmerja in popravijo plače tudi drugim; za tiste do 26. plačnega razreda zahtevajo dvig za dva plačna razreda, višje na plačni lestvici pa za tri do štiri, saj v tem delu še niso odpravljali plačnih anomalij. Med stavkovnimi zahtevami je tudi takojšen začetek odpravljanja vseh varčevalnih ukrepov, vključno z odpravo osemodstotnega znižanja plač.

Vladni odgovori so znani: zahteve so vredne 990 milijonov, kljub dobri gospodarski rasti je to odločno preveč, ogrozili bi stabilnost države. In še, da ima manevrskega prostora ob že sproščenih ukrepih malo. Popuščati bosta tako morali obe strani, tudi sindikalna.
Hja, glede na številke o gospodarski rasti, imajo delafci prav, ukrepi niso več potrebni.
Prav imajo tudi, ko omenijo, da so si prvorazredni javni uslužbenci uspeli dvigniti plače (dohtarji npr.) in da je sedaj zadeva neuravnotežena.

Fail pa je druge:
Vlada dobro ve, da so številke o gospodarski rasti nateg prve klase, da se še vedno zadolžujemo itd... skratka ni denarja
in
Delafci dobro vedo oziroma se jim niti ne sanja, kako se služi denar v realnem sektorju, ki jih napaja in jim daje plače, tako da iz tega vidika, bi jim plače morali zmanjšati in skrčiti javne uslužbence.

-----------------------
Če jim Vlada želi ugoditi, se bo morala ponovno zadolžiti, ali pa vzeti drugim, s kakšnim novim davkom, ddv ipd. Pa bo zadeva spet na istem.

"Dam ti več, a tudi vzel ti bom več"

Takšna je ta logika oziroma realnost.

Gargy

Fizikalc
17. avg 2007
2.806
37
48
36
okolica Maribora
Neko je že lepo omenil pred kratkim tukaj na Alterju - naj pokažejo, kaj se je izboljšalo v javnem sektorju, da bi si zaslužili dvig plač. Ker uspeh gospodarstva je merljiv, oni bi pa samo jemali jemali jemali. Kar smo mi ustvarili..
In pa dokler bo "krizni" 22% DDV, tako dolgo sploh nimajo kaj praskat...

Pepe

Fizikalc
20. sep 2007
8.335
52
48
Stavke ne podpiram. In mogoče nimam prav, ampak se nisem poglabljal.
Delavci JS načeloma niso krivi, da DDV 22 %. Tudi njih to udari po žepu.
Mene v JS najbolj moti izrazita uravnilovka. Plača je še najbolj odvisna od stopnje izobrazbe in starosti, ker so s tem povezane stvari, ki jih s tem lahko dosežeš. Razna napredovanja v šolstvu, čeprav mogoče "kupci" storitve od tega ne bodo imeli nič. Ni mehanizmov, da se pošteno nagradi zagnane mlade in delovne.
Da ne dolgovezim, sindikati se nikoli ne borijo za bolj izrazito nagrajevanje boljšega dela. Zato prvi stavek.

MrDaco

Fizikalc
11. sep 2007
4.545
35
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Neko je že lepo omenil pred kratkim tukaj na Alterju - naj pokažejo, kaj se je izboljšalo v javnem sektorju, da bi si zaslužili dvig plač. Ker uspeh gospodarstva je merljiv, oni bi pa samo jemali jemali jemali. Kar smo mi ustvarili..
In pa dokler bo "krizni" 22% DDV, tako dolgo sploh nimajo kaj praskat...
Dajmo se zavedat da delavci JU, zahtevajo vrnjeno to, kar so jim v krizi 2008 ali 2009 vzeli. To je teh nekaj plačilnih razredov. Torej če se vlada hvali z nevem kako gospodarsko rastjo, naj se vzspostavi staro stanje pred krizo. Recimo moji ženi je takrat padla plača za cca 180 eur kot vzgojiteljici, kar se je lepo poznalo v družinskem proračunu. Zanimivo bi bilo tudi videt plačno maso pred krizo in danes, in se bojim da je enaka, čeprav je večina padla za 2 do 3 plačilne razrede. Zakaj vemo... vse več fikusov, dvig zdravnikom, sodnikom itd.

Dajmo se zavedat da je za to kriva vlada in ne stavkajoči. Spust DDV-ja še čakamo. Ampak za to bomo morali na ulice. Samo od sebe nebo nič. Prihaja nova kriza, kaj nas do takrat čaka? DDV na 30%?

Zanimiv je bil včerajšnji sestanek pri ravnateljici, kjer so se dogovarjali o stavki in o nadomeščanju. No tam ravneteljica vehementno povdari, kako je ona proti stavki, ter kako ta sploh ni potrebna, pri tem pa praseeca pozabi na tole: https://www.vecer.com/vlada-od...e-place-6357839 Kot da smo zlate ribice, mater ji jebem izdajalsko.

Nazadnje urejeno:

Snecer

Popušil sem 17.9.2017
17. avg 2007
45.334
83
48
Dejansko nismo prišli iz krize, hiperprodukcija in kapitalizem, prenaseljenost itd.
Planet je uničen, izčrpan, takšna ekonomija pa ne vodi nikamor več.

Gargy

Fizikalc
17. avg 2007
2.806
37
48
36
okolica Maribora
Od kod pa naj mi zahtevamo to, kar nam je bilo v krizi odvzeto? Izgubo trga, neplačane račune, stečaji, nefleksibilne banke, flikanje bančnih lukenj? Kdo mi bo kot podjetniku vrnil razliko med 20% in 22% DDV, ki je šel za napajanje državnega korita? Pa je ta znesek mnogo večji, kot 180€, ki jih je izgubila tvoja žena... Kdo bo delavcem vrnil razliko, ker so se jim zaradi krize konkretno zmanjšale plače? Zakaj niso šli stavkat, ko se je direktorjem v JU zviševalo plače, zakaj jih ni bilo na ulicah takrat, ko se stavkali dohtarji?

Gospodarstvo je svoje naredilo, nekako se je uspelo potegniti iz dreka, čeprav še vedno taca v njem. Pa zato ne rabimo reči "hvala, država..." Naj gredo JU in JS delavci stavkat v (državne) banke, državna podjetja in v parlament, magari jih za jajca obesit na Kongresni trg, samo ne mi stavkat na normalni delavni dan in mi odrekat javne službe in uslug, ko jih rabim in želim, ker jaz sem svoj del opravil, odplačal vsaki zadnji cent, kar je država od mene želela in zahtevala.

In če bodo karkoli uspeli izsilit z svojim nedelom, bo država razliko ponovno obesila gospodarstvu na grbo... In potem se še čudijo, zakaj takšen gnev nad JS in JU.

Še enkrat - 22% je bil uveden zaradi krize, podjetniki smo ga 100x bolj čutili, kot padec 2-3 plačne razrede pri fikusih. Najprej tega nazaj na normalno raven 20%, potem pa se lahko naprej pogovarjamo.

MrDaco

Fizikalc
11. sep 2007
4.545
35
48
Tudi sam sem v realnem sektorju, da nebo pomote. Dajmo še mi it stavkat, pa ne proti delodjalcu ampak proti državi, da naj končno nekaj reši, zmanjaša fikuse, agencije, urade,uredi javni enotni razpisi po bolnicah, korupcijo kaznovat.... pa kaj ti sploh govorim...

Potem bo DDV šel dol, obremenitev plač bo manjša, in tudi delavec (s.p. ali d.o.o.) bo dobil več.... Ampak dokler imamo 40% preveliko JU to ne bo šlo. Pa med te procente niso všteti policisti, sestre, gasilci ipd.

Snecer

Popušil sem 17.9.2017
17. avg 2007
45.334
83
48
To je druga plat zgodbe, ko plače v JU niso odraz stanja pri izviru = gospodarstvu.

Res pa je, da imajo tudi delavci v JU svoje pravice in to lahko zahtevajo.

MrDaco

Fizikalc
11. sep 2007
4.545
35
48
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Dejansko nismo prišli iz krize, hiperprodukcija in kapitalizem, prenaseljenost itd.
Planet je uničen, izčrpan, takšna ekonomija pa ne vodi nikamor več.
To pa tako ali tako... surovine bomo počasi izkali na smetiščih in ne rudnikoh, kot do sedaj.

Snecer

Popušil sem 17.9.2017
17. avg 2007
45.334
83
48
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Tudi sam sem v realnem sektorju, da nebo pomote. Dajmo še mi it stavkat, pa ne proti delodjalcu ampak proti državi, da naj končno nekaj reši, zmanjaša fikuse, agencije, urade,uredi javni enotni razpisi po bolnicah, korupcijo kaznovat.... pa kaj ti sploh govorim...

Potem bo DDV šel dol, obremenitev plač bo manjša, in tudi delavec (s.p. ali d.o.o.) bo dobil več.... Ampak dokler imamo 40% preveliko JU to ne bo šlo. Pa med te procente niso všteti policisti, sestre, gasilci ipd.
Vodenje države je zgrešeno.
Sistem bi moral delovati tako, da se deli glede na pobrano, brez zadolževanja in temu primerne so plače v JU.
DDV je za moje pojme največji nateg, kar je možen. Uvesti bi morali enoten davek, npr. 10%, tu pa tam kakšno oprostitev ali izjeman pa bi bile stvari simpl kot pasulj...

Takoj bi postali mamljivi za kapital, utaje se ne bi več "izplačale", birokracija bi se čez noč poenostavila itd.

buce

Pripravnik
23. jan 2014
556
9
18
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Dajmo se zavedat da delavci JU, zahtevajo vrnjeno to, kar so jim v krizi 2008 ali 2009 vzeli.
Kdo je komu kaj vzel? Kar so jim naredil je to, da so jim zamrznili napredovanja! Koliko odpuščenih delavcev v gospodarstvu bi TAKOJ podpisalo to kot pa dobilo odpoved!
Sploh te ne zastopim: kaj bi moral VRAČAT!? Kot da so iz svojih bančnih računov moral nazaj nakazovat državi! Lepo te prosim.

In zamrznjena napredovanja so dobili nazaj, sedaj pa zahtevajo še višje plače - pazi: ne za 10% ampak celo za 20%!!

dej no nehi...

MrDaco

Fizikalc
11. sep 2007
4.545
35
48
Niso le zamrznili napredovanja. To je bil prvi ukrep... nisi na tekočem, jaz sem. Edino če imaš sam veze in ti na črno plačuje direktor javne uprave mimo veljavnih plačnih razredov.

Nazadnje urejeno:

MrDaco

Fizikalc
11. sep 2007
4.545
35
48
Konkretno moji ženi 180 eur.

Pa ne jokam za temi 180 eur. Še vedno sem za znižanje prispevkov in DDV, pa da imamo vsi kaj od tega ne samo JU. Pa naj njim ostane tako kot je. No seveda direktorjem javnih ustanov naj nazaj znižajo za 20% ker si banda izkoriščevalska ne zasluži. Itak dovolj z korupcijo dobijo, peezde frdamane.

Nazadnje urejeno:

dejan_

Pripravnik
23. maj 2012
830
0
16
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
To je druga plat zgodbe, ko plače v JU niso odraz stanja pri izviru = gospodarstvu.

Res pa je, da imajo tudi delavci v JU svoje pravice in to lahko zahtevajo.

Lahko zahtevajo ja [cenzura] jim materina. Mi ki delamo nimamo časa štrajkat
Moramo delat da bomo lahko plačali davke da bodo ti lahkokruharji lahko štrajkal mamujimjebem.

dejan_

Pripravnik
23. maj 2012
830
0
16
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Zakaj pa ne bi raje odpuščali ljudi kot jim pa zmanjševali plače? To je dosti bolj humano.
To bi bilo super. Itak se imajo vsi za tolk Uber sposobne. Sigurno dobijo službo v realnem sektorju v dnevu ali dveh....

Banda nesposobna izkoriščevalska