UV lampa

kwa1

Fizikalc
12. jul 2013
432
33
28
zanimam me ali kdo uporablja "domačo" UV lampo za čiščenje prostora? V drugem postu sem videl TOLE pa me zanima kakšne so izkušnje?
Ali res služi svojemu namenu in koliko je škodljivo za nas?...

Imam občute, da bo v bljižnji prihodnosti tole poslal "obvezen" home pripomoček....


lp
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Če je prava UV lampa(ne tisti šit, ki se sveti vijola in komaj sproducira UVA), je škodljiva tako za mikrobe, kot tudi zate.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Nato pa vstopiš in se nadihaš ozona :evil:
Lampa razkuži samo tisto, kamor direktno posveti. Se pravi v obični sobi bi imela bolj švoh učinek.
Plus obstojnost barv, plastike, rožic,... je pod UVC svetlobo kratka
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
To je res.

Sm gledal tule in sam se ne bi igral s tem.

Mogoče kaka namenska zaprta škatla ali kaj podobnega in manjša lampa za razkužitev posameznih predmetov.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Zapreš sobo in ne vstopaš medtem, ko lampa dela.

Pa pride noter žena, prižge navadno luč in tiste "črne" svetlobe ne opazi, pa veselo lika cunje (ker ji je toplo to dela naga). Čez en dan jo pelješ pa na urgenco ker ima opekline po riti iz neznanega vzroka.

Aja to kar sem opisal je pozitivna zgodba. Negativna zgodba je da se ti v prostoru z UV lampo "po nesreči" cel dan igrajo otroci, drug dan pelješ pa slepe k zdravniku in bodo najbrž do konca življenja imeli hujšo okvaro vida.

UV lampe kjer se jih uporablja za razkuževanje (industrija) so montirane strokovno in z zaslonkami, ki onemogočajo da nevedni ljudje oslepijo oz. dobijo opekline. Montirane so ponavadi pod strop in svetijo samo pod strop, tako da je nevarnost izpostavljenosti UV svetlobi nizka. Delajo na predprogramirane timerje tako da niti po nesreči ne morejo delovati ves čas in proizvesti nevarne količine ozona.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Tako previdnost nekako pričakuješ od nekoga, ki ima v mislim uporabo te lampe. Se strinjam, da je nevarno.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
634
211
43
Imam. Uporabljam za sušenje mesnin na timer za uro na dan. Tako ni plesni.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Nato pa vstopiš in se nadihaš ozona :evil:
Ozon ni problem, ga je malo in hitro razpade.
Večji problem je drug smrad ki ga sproducirajo razne molekule, ki pridejo v stik z uvc.

Jaz jo vsake tolko v kopalnici zalaufam ker mam na enem delu neizoliran strop in je pozimi pogosto plesn zaradi kondenzacije. Pa morem rečt, da pomaga.
Pa ko šuhi že neprebavljivo smrdijo jih daš zraven lučke da pobije vse. pol pa v pralni stroj in je to to :)
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.516
265
113
Ozon ni problem, ga je malo in hitro razpade.
Večji problem je drug smrad ki ga sproducirajo razne molekule, ki pridejo v stik z uvc.

Jaz jo vsake tolko v kopalnici zalaufam ker mam na enem delu neizoliran strop in je pozimi pogosto plesn zaradi kondenzacije. Pa morem rečt, da pomaga.
Pa ko šuhi že neprebavljivo smrdijo jih daš zraven lučke da pobije vse. pol pa v pralni stroj in je to to :)

kako mas tole za plesen? mam tud jest problem z njo...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ampak nevarno !!!
Vzameš ono luč, ki je za cestno razsvetljavo, tisto 500 W in razbiješ zunanji ovoj. Notranja enota je pa živosrebrna svetilka, ki seva UV na polno.

AMPAK ( !!! ) ,Bogvaruj biti zraven, ker ti sežge oči in kožo. Oči ti uniči v manj kot pol minute, tudi posredno preko odboja stene.