USPOSABLJANJE ZA RAVNANJE S FFS

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pozdravljeni,

Imam par jabolk in malo krompirja ,in tista osnovna škropljenja je pač treba opraviti.

Ne mislim se več zajebavati po kmetiskih in prositi za škropiva , sicer v količin za deset litrov vode ,a vseeno.
Prijavil sem se na tečaj iz ffs.

Morda kdo iz izkušenj ve , ali je to velika kunšt (zahtevnost) , ali se da nekako normalno pozitivno opraviti ??

Že tako bo zanimivo sedeti ,vsaj predvidevam s takimi ki škropijo hektare.
lp
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
A kaj pomagajo pri odgovorih ,kot pri kakem "varstvu pri delu "hehe.... Samo predavanje verjamem da je celo koristno in zanimivo ,samo to preverjanje me skrbi. Tisti ko to na veliko delajo verjamem da marsikaj že itak vedo. Mi vrtičkarji pa verjetno malo debelo gledamo...
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.164
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
A kaj pomagajo pri odgovorih ,kot pri kakem "varstvu pri delu "hehe.... Samo predavanje verjamem da je celo koristno in zanimivo ,samo to preverjanje me skrbi. Tisti ko to na veliko delajo verjamem da marsikaj že itak vedo. Mi vrtičkarji pa verjetno malo debelo gledamo...

Moj oče je vrtičkar... s par drevesi sadnega drevja...
Za preverjanje so dobili a,b,c,d odgovore na vprašanja, ki so bila preprosta, pred tem pa vsa vprašanja s pravilnimi odgovor "za domov in se naučit"...

Dodatek: saj če pogledaš, je važno samo, da plačaš...: https://www.gov.si/zbirke/storitve/usposabljanje-o-fitofarmacevtskih-sredstvih/
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Vse, kar bo med vprašanji, bodo na predavanjih povedali. Tako, da ni nek problem 3-krat poslušati predavanja in si večino zapomniti, potem pa čez kak dan še izpit narediš. Če znaš uporabljati forum, si 100 % dovolj bister, da bi to moral narediti. Gre za naravo in nekaj umetnih dodatkov v njej, zato so stvari po svoje povsem logične. Kot so logični naravni zakoni. Ni to pravo, kjer pač kaj nelogičnega sprejmejo v parlamentu in potem nekaj let traja, da to odpravijo.
Ne priporočam pa, da poskušaš vleči krivine in se zmuzniti s predavanj. Kolikor vem, je potreben pogoj prisotnost in izpit. Pri nas so kak dan preverili prisotnost na začetku in na koncu. Je pa že vsaj deset let tega.
Tisti, ki škropijo hektarje, ta izpit že dolgo imajo, ker ni problem samo nakup, kjer gre s poznanstvi, temveč tudi razne kontrole na kmetiji. Kdor pa na novo postane kmet (nasledi kmetijo), pa res gre pač to delat. Mislim pa, da tisti, ki imajo kmetijsko izobrazbo tega ne rabijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

Nekdoiznekje

Pripravnik
13. avg 2019
108
18
18
Od letošnjega oktobra naprej za 10L vode zveplo in baker ne potrebujete več izkaznice za škropiva. Vse ostalo pa ni več osnovno škropljenje in je boljše it jabolka in krompir v trgovino kupit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bles

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Vse, kar bo med vprašanji, bodo na predavanjih povedali. Tako, da ni nek problem 3-krat poslušati predavanja in si večino zapomniti, potem pa čez kak dan še izpit narediš. Če znaš uporabljati forum, si 100 % dovolj bister, da bi to moral narediti. Gre za naravo in nekaj umetnih dodatkov v njej, zato so stvari po svoje povsem logične. Kot so logični naravni zakoni. Ni to pravo, kjer pač kaj nelogičnega sprejmejo v parlamentu in potem nekaj let traja, da to odpravijo.
Ne priporočam pa, da poskušaš vleči krivine in se zmuzniti s predavanj. Kolikor vem, je potreben pogoj prisotnost in izpit. Pri nas so kak dan preverili prisotnost na začetku in na koncu. Je pa že vsaj deset let tega.
Tisti, ki škropijo hektarje, ta izpit že dolgo imajo, ker ni problem samo nakup, kjer gre s poznanstvi, temveč tudi razne kontrole na kmetiji. Kdor pa na novo postane kmet (nasledi kmetijo), pa res gre pač to delat. Mislim pa, da tisti, ki imajo kmetijsko izobrazbo tega ne rabijo.
Nekako sem predavanja prav vesel. Verjamem da je pametno slišati razlago.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Od letošnjega oktobra naprej za 10L vode zveplo in baker ne potrebujete več izkaznice za škropiva. Vse ostalo pa ni več osnovno škropljenje in je boljše it jabolka in krompir v trgovino kupit.
Glede trgovine pač ti tako razmišljaš..
Tudi paradižnik je na žalost vsaj enkrat od začetka dobro zaščititi proti boleznim. Krompir enkrat proti plesni. Jabolka.... In tega pridelka še daleč ne moreš primerjati z večino tistega iz trgovine.

Verjamem da danes tudi ti veliki proizvajalci ki zalagajo trgovine ne škropijo tako na veliko kot so še pred par leti. Ampak kaj ti to rabi ,če je zemlja še od prejšnjih let škropljenja zastrupljena za 50 let naprej...

lp
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Za naravo in človeka je bolj zdravo, če se s sredstvi kombinira in ne uporablja samo bakra in žvepla, ker tudi ta dva nista nekaj, kar bi jedli z žlico. Res pa je, da za domače potrebe prav veliko škropiti ni treba, pa bo ob kolikor toliko ugodnih razmerah precej pridelka. Jaz obvezno škropim breskve do cvetenja, praktično skoraj vso novo sajeno drevje prvih nekaj let nekje do 15. maja, če so uši, pa še pozneje. Zgodilo se je že, da sem škropil uši na fižolu. Trte za zobanje do konca junija, ker sem slabo razmislil, kaj ima smisel saditi, pri samorodnicah pa mi okus ni všeč. Paradižnika praviloma ne škropim, ker ima streho, zgodnjega krompirja v vrtu tudi ne, ker ni potrebe. Zadnja leta v bližini hiše škropim še pušpanj :mad:. Enkrat do dvakrat na sezono.
"Profi" vinograd škropim do začetka avgusta, krompir na njivi poškropim vsaj dvakrat, odvisno, kako daleč so sosedi s krompirjem, zelja zaenkrat še kapusov belin ni našel.
Na koncu to ni niti slučajno primerljivo z pridelavo za trg, kjer mora sadež zdržati brutalnost prevoza in police v trgovini. Za primerjavo, en star okvirni škropilni program za bio pridelavo jabolk. Tudi eko se škropi in to s sredstvi, ki se ne prodajajo ravno v trgovini na polici za prehrano. In jih brez izkaznice tudi ni možno dobiti.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Kak insekticid (pušpanova vešča). Na pamet ne bi vedel, dekline na bližnji kmetijski zadrugi so mi navadno super svetovale. Če imam kaj ostankov katerega od sredstev proti koloradskemu hrošču, uporabim to. Ampak pušpanova vešča pri nas udari na polno že malo po 20-tem aprilu in takrat se seveda krompir še ne škropi.
Na fito-info letos spomladi še nisem našel, da bi bilo katero od sredstev registrirano prav za pušpanovo veščo. Ker ne gre za nekaj, kar bi ljudje uživali, verjetno tudi noben proizvajalec ne bo tega delal. Ne pade pod neko kontrolo, kjer bi profesionalci morali uporabiti samo za točno ta namen registrirana sredstva.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Sam sem bil itak prepozen (kot ponavadi), tako, da smo brez pušpanov po novem. Sem pa probaval s celaflor samo verjetno prepozno.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pušpan je tudi pri nas šel praktično v parih urah... To so vse novodobni škodljivci. Do lani pri nas sploh nismo vedeli da kaj takšnega možno..
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Ni ravno tako, da gre v par urah. V kakem tednu pa. Če imaš to rastlino, moraš proti koncu aprila skoraj dnevno oprezati za zapredki (kot neka pajčevine). Ko jih opaziš, bodo tudi majhne gosenice nekje. Pa tudi, če jih ne najdeš... Če takrat uporabiš insekticid, si rešil problem. Običajno kar za celo leto, čeprav ima po štiri generacije. Vsaj pri meni, kjer so hiše dokaj narazen. Ko pa vidiš že masovne zaplate suhega listja, pa mu lahko samo poskusiš pomagati preživeti. Prav lep pa nekaj časa ne bo.
Odkar se je ta zloba pojavila, sem moral del pušpanov presaditi, da niso blizu rastlin za uživanje. Ni več šans, da imaš to za okras na kakem zeliščnem delu vrta.
Jasno, da mi je to škropljenje zoprno, ampak zaenkrat se nismo odločili, da pušpan vržemo ven.
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.411
632
113
Moj pušpan rešil z BioKillom. Zelenim . Opazil gosenice, ko je začel postajati rjave barve.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Biokill je insekticid s piretrinom. Moralo bi delovati. Se dobi na izkaznico tudi kako sredstvo, ki ima registracijo na kmetijski kulturah in vsebuje to aktivno snov.