USB bootable linux in ESXI 6.5

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.265
117
63
Kakšen je najbolj eleganten način za instalacijo linuxa na ESXI, če imam samo USB ključek z namestitvijo linuxa (bootable)? ESXI vzame CD/DVD ali ISO, ampak kako priti do ene ali druge oblike, torej ali kopije ključa na DVD ali pa do zapisa ISO?

Hvala za odgovore,

Jernej
 

twins

Pripravnik
21. nov 2011
63
0
6
Savinjska
kopiraj ISO file na datastore, in ga potem dodaj v DVD na navizdeni mašini. Ne pozabit vkljucit "connect at power on" na DVD ju

Zajeta slika.PNG
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Nisem še uporabljal esxi, ampak v vmware workstation naredim nov hdd in ga “povežem” z usbjem na hostu in nastavim boot order. To ni možno?
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Težava je v tem, da mi imgburn ne naredi ISO datoteke oziroma je esxi ne zagrabi (pa sem se precej igral z nastavitvami, ampak rezultat je bil vedno isti). Pa imam samo bootable ključ in nič drugega, če bi imel ISO, potem je stvar jasna ;).

Jernej
Zakaj enostavno ne zdownloadaš ISO in ga pripneš v VMware?
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
To je bla tudi moja ideja, ampak glede na opis sm mislu da je kak predelan linux na usbju.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
S kakšnim ISO recorder programom zapiši vsebino USB ključa v ISO image, tega potem skopiraj na datastore ESXi in ga mountaj kot ISO image na VM. Druga opcija bi bila, da kreiraš prazen VM, nato jo štartaš in na svojem računalniku, kjer odpreš konzolo mountaš lokalni USB ključek. Dvomim, da deluje boot iz njega, je pa za poskusit.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.265
117
63
S kakšnim ISO recorder programom zapiši vsebino USB ključa v ISO image, tega potem skopiraj na datastore ESXi in ga mountaj kot ISO image na VM. Druga opcija bi bila, da kreiraš prazen VM, nato jo štartaš in na svojem računalniku, kjer odpreš konzolo mountaš lokalni USB ključek. Dvomim, da deluje boot iz njega, je pa za poskusit.

Hvala vsem za odgovore. Večino tega sem žal že preskusil (preden sem vprašal) in ne gre skozi, ker je USB očitno narejen na poseben način in ga razni ISO programi ne znajo prav prebrati ;). Bo očitno potrebno najti drugačno pot oziroma najti pravega avtorja, ki bi znal dati pravo verzijo v ISO obliki...

Jernej
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
To ne verjamem, edino če ima kakšen bootloader,kar pa dvomim. Poskusi klonirat ta ključek in če se tudi skloniran ne zboota, potem je tu res morda problem.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Low level iso "program" ga bo zagotovo znal prebrat in naredit sliko, če je le ključek pravi narejen in ima ustrezne parametre. Dosti linux distribucij pride z ločeno linux boot particijo ki je velikokrat še DOS kompatibilna (FAT) in če se igraš z njo na winsih uničiš zapise za bootanje. Skratka prva stvar je da je USB ključ dejansko bootable, kar preveriš na neki fizični mašini .. če tam ne dela, potem tudi v virtualki ne bo.

Sicer pa low level komanda za ustvarit ISO na neki linux kišti je (/dev/sdX je tvoj izvorni USB disk/ključ .. tu pazi da ne kopiraš samo particij npr. /dev/sda1 ampak cel disk torej /dev/sda):
dd if=/dev/sdX of=/pot/do/usb_slika.img

Če ti po tem ne dela je opcija da je vmes tudi (U)EFI boot mode, danes dobiš za določene distibucije tudi ločene image za EFI boot ali legacy boot. Če imaš EFI verzijo po vsej verjetnosti na default nastavitvah na virtualki ne bo delala, ker pač ima samo legacy podporo (vključit moraš EFI opcijo).

Če ne boota po vsem tem je opcija samo ločen bootloader in potem direktno klic USB passtroughta (domnevam da ga za bootanje vmware ne podpira iz istega razloga kot ostali virtualizatorji = varnost)
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.265
117
63
Low level iso "program" ga bo zagotovo znal prebrat in naredit sliko, če je le ključek pravi narejen in ima ustrezne parametre. Dosti linux distribucij pride z ločeno linux boot particijo ki je velikokrat še DOS kompatibilna (FAT) in če se igraš z njo na winsih uničiš zapise za bootanje. Skratka prva stvar je da je USB ključ dejansko bootable, kar preveriš na neki fizični mašini .. če tam ne dela, potem tudi v virtualki ne bo.

Sicer pa low level komanda za ustvarit ISO na neki linux kišti je (/dev/sdX je tvoj izvorni USB disk/ključ .. tu pazi da ne kopiraš samo particij npr. /dev/sda1 ampak cel disk torej /dev/sda):
dd if=/dev/sdX of=/pot/do/usb_slika.img

Če ti po tem ne dela je opcija da je vmes tudi (U)EFI boot mode, danes dobiš za določene distibucije tudi ločene image za EFI boot ali legacy boot. Če imaš EFI verzijo po vsej verjetnosti na default nastavitvah na virtualki ne bo delala, ker pač ima samo legacy podporo (vključit moraš EFI opcijo).

Če ne boota po vsem tem je opcija samo ločen bootloader in potem direktno klic USB passtroughta (domnevam da ga za bootanje vmware ne podpira iz istega razloga kot ostali virtualizatorji = varnost)

Tudi to sem preskusil, pa ga potem noče videti kot ISO...

Sem pa danes dvignil wmware workstation v14.xx (najprej v15.xx, ki pa očitno ne gre skupaj z ESXI 6.5), dodal virtualko, priklopil "ISO" image za USB iz https://www.plop.at/en/bootmanager/download.html, pri instalaciji sem priklopil USB ključ in normalno namestil linux. Sedaj ga pa še prenašam na ESXI z drag and drop. Zgleda, da tako pa gre, virtualka se je dvignila :). Zadnjič sem isto preskušal že na samem serverju, ampak tam očitno s "plop" ne gre. Na navadnem PCju pa gre in to je to. Hvala vsem za nasvete.

Jernej