Ugasnjena LED luč še vedno sveti

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Tako je, ampak kot verjetno veš, merilci izvajate meritve samo za čas prvega vklopa v elektro omrežje, kar je prav. Ni pa prav, da se to merjenje ne izvaja ne vem na vsake 5 ali 10 let, ker v tem času marsikdo kaj spremeni, nadgradi, razširi itd in lahko poruši pravilnost zaščite, spremeni se ozemljitev zaradi terena itd. Imamo pa seveda zakonsko določeno, da dimnikarji čistijo kamine, zaradi katerih ni nihče umrl, ampak samo mogoče kakšna hiša zgorela, zaradi slabe el. napeljave jih je pa umrlo že žnj, pa še vedno tega nihče ne kontrolira na periodičnem nivoju.

Zato takšno stikalo lahko uporabiš, seveda na lastno odgovornost. glede an to, da ga lahko kupi v trgovini tudi ženička stara 90 let, ki o tem pa res nima minimalnega pojma, očitno neke minimalne zahteve so dosežene. Ravno tako kot bi verjetno na lastno odgovornost napeljal ozemljitveno žico in jo ne vem po domače priklopil na radiator, ker je drugače nima kam.
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Slabo si poučen, kar se tiče periodičnih meritev instalacij in naprav, pa tudi za dimnike se motiš-precej jih je že umrlo zaradi dimnikov-bodisi zaradi požarov ali monoksida..
Tukaj imaš roke, v okviru katerih se izvajajo e.meritve:
  • Redni pregled električnih inštalacij v stavbah, ki obsega pregled, preizkuse in meritve električnih inštalacij, je treba izvesti v roku, ki ni daljši od 8 let.
  • Redni pregled električnih inštalacij v stavbah, ki imajo prostore s potencialno eksplozivno atmosfero, je potrebno izvesti v roku, ki ni daljši od 2 let.
  • Redni pregled električnih inštalacij v stanovanjskih stavbah je potrebno izvesti v roku, ki ni daljši od 16 let.
  • Izredni pregled se opravi po poškodbah, popravilih oziroma posegih, vključno z obnovitvijo električnih inštalacij, ki lahko vplivajo na njihovo varnost in mora biti opravljen PRED UPORABO.
Naprave in stroji po tovarnah pa se pregledujejo po navodilih varn. ing, (službe ipd), ki pa niso daljši od 3 let.

Pa še nekaj, kar leti direkt nate-opažam, da stvari rad precej relativiziraš oz poenostavljaš-( omenjaš stroške, težave pri izvedbi, stare mame, ki lahko kupijo, kar hočejo, lastna odgovornost ipd..) jaz mulcem rečem, da v elektrotehniki ni poenostavljanja ali polovičarstva-če misliš biti dober štromar, upoštevaj to, drugače pa pojdi delati kaj drugega.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Pa pusti že, kaj bi bilo dobro in kaj pravijo priporočila. Redni pregledi niso obvezni, vsaj ne za stanovanjske hiše, kjer vsakdo lahko po prvem pregledu in meritvah spremeni karkoli in nikogar ne briga. Pregledi dimnikov so obvezni, če imaš kurjavo. Elektriko ima doma vsak, pa pregledi niso obvezni. Ne spremljam statistike, si pa mislim, da je več smtrnih žrtev zaradi el. udarov, kot pa nečistih kaminov (požari namreč nastanejo tudi zaradi drugih vzrokov, CO2 pa se tudi lahko nabira zaradi česarkoli drugega, recimo vretja mošta v vino).

Jaz precej relativiziram, ker čisto vsako stvar je treba gledati relativno, glede na več pogojev in ne absolutno, ne glede na spremenljivke. In to se bolj sklada z načelom življenja, kjer absolutnih stvari ni. Razen za filozofe.

Glede polovičarstva v elektrotehniki pa... stvar je relativna :) Ti lahko zase trdiš, da nisi polovičar, nekdo drugi pa lahko zate trdi, da si na podlagi neke izkušnje :) Kaj sedaj?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Dobro torej-jaz ti pišem dejstva in povzemam pravilnike in "priporočila", ki precej veljajo pri nas, nenazadnje to, kar se uči bodoče elekto delavce, ti pa nazaj neke "domače " floskule..zmeraj bolj dvomim o tvojih 5 in 10 pri elektrotehniki..pa bodi dovolj, ne da se mi brezplodno debatirati..sedi, 1 ;)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
No torej napiši kje piše, da so pregledi obvezni in kdo jih zahteva, ter kaj se zgodi, če jih ne narediš. Sedi, 1 tebi.

Vedno bolj dvomim, da govorimo o istem.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
No torej napiši kje piše, da so pregledi obvezni in kdo jih zahteva, ter kaj se zgodi, če jih ne narediš. Sedi, 1 tebi.

Vedno bolj dvomim, da govorimo o istem.
Dragi forumaš, če ti ni dovolj moja navedba, pa si poišči sam.,,internet je velik in bogat z informacijami ..S tvojim drugim stavkom se pa strinjam- jaz debatiram o pravilni priključitvi el. naprav, tebi pa misli uhajajo bolj na druge"poklice", kjer vladajo bolj ohlapna pravila, kakšno kopanje jarkov recimo..

Pa še bolj resno dvomim, da si kvalificiran za dajanje ocen, za razliko od mene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marburg

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Dragi forumaš, če ti ni dovolj moja navedba, pa si poišči sam.,,internet je velik in bogat z informacijami ..S tvojim drugim stavkom se pa strinjam- jaz debatiram o pravilni priključitvi el. naprav, tebi pa misli uhajajo bolj na druge"poklice", kjer vladajo bolj ohlapna pravila, kakšno kopanje jarkov recimo..

Pa še bolj resno dvomim, da si kvalificiran za dajanje ocen, za razliko od mene.

Sama megla, spet. Dvom je relativna in ne absolutna stvar.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
No elekto specialac gattić povej potem zakaj je človeka ubilo?

Jst mislim da je bila elektrika v hiši ustrezno postavljena po vseh standardih ki so veljali do 80h letih, tako kot jo ima še marsikatera hiša in blok iz zlatega obdobja juge. Skupno ničenje (v omarici) in FID nima smisla ker gresta do porabnikov samo 2 vodnika. Varovanje je narejeno v vtičnicah kjer sta povezana zaščitni in nula vodnik (ničenje v vtičnicah).

Nekdo je uspel zamenjat fazni in ničelni vodnik v tej napeljavi kar je imelo za posledico fazo na ohišju vseh ozemljenih naprav in celo prebiranje faze na centralno napeljavo in najbrž tudi vodovod. Pogosta smrtna napaka, večinoma jo zagrešijo ravno delavci elektra ker se jim mudi na pir.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj in Robert