Ugasnjena LED luč še vedno sveti

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Če priključek ni predviden za priklop v "šuko" vtičnico (nima 3 polnega vtikača), potem seveda ni polovičarska, pa če je vsa kovinska. To pomeni, da je proizvajalec poskrbel na drug način, da pri normalni uporabi svetilke ne pride do el. udara.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Če ima ničenje, je to staro 30-40 let, posledično slabi stiki, spoji itd in po možnosti še trifazni priklop in ničenje kar naenkrat ni učinkovito da ne rečemo celo nevarno. Seveda je pravilno in prav, da si uredi ozemljitev, a mu boš to ti naredil zastonj, ko se že toliko venmečeš kaj je prav? Se mi zdi da ne, in da bi ga to tvoje delo še stalo mucho €.

PS: dvopolno stikalo se pač uporablja, sicer ga verjetno proizvajalci ne bi delali in trgovci posledično ne prodajali.
Si pa trdobučen-en kup razlogov, zakaj se ne bi uredilo tako, kot je treba.zaključiva, pri meni nekoč ne bi dobil 2 pri elektrotehniki, če bi jo obiskoval..:rolleyes:
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Ne skrbi, sm mel 5 pa 10.

Ne rabiš navajat razlogov za ali proti, vemo vsi kaj je prav, drugo pa je ali bo možakar tudi tako naredil, ker jaz dvomim da bo zaradi ene LED lučke šel urejat celo elektro inštalacijo, ki ga bo koštala dosti €. Pa tudi če bi mu ti ta del naredil zastonj, ga še vedno čaka razbijanje ometa, da bo povlekel cevi. A mu boš tudi to naredil zastonj?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ne skrbi, sm mel 5 pa 10.

Ne rabiš navajat razlogov za ali proti, vemo vsi kaj je prav, drugo pa je ali bo možakar tudi tako naredil, ker jaz dvomim da bo zaradi ene LED lučke šel urejat celo elektro inštalacijo, ki ga bo koštala dosti €. Pa tudi če bi mu ti ta del naredil zastonj, ga še vedno čaka razbijanje ometa, da bo povlekel cevi. A mu boš tudi to naredil zastonj?
Saj vem, da je novodobno šolstvo v kurzu, ti si pa samo še potrdil.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Poglej, nočem te žaliti ali karkoli drugega, ampak pri nas je tako-če je stvar za ozemljiti, je to treba narediti, tako ali drugače, seveda kvalitetno (naj bo ničenje, ali TN- S sistem, nima veze...nato šele ostalo naprej.
In določene stvari v elektrotehniki sploh ne delajo oz. nepravilno, če niso ozemljene. Verjetno se s temi navedbami strinjaš?
Kaj bo pa delal bizi pri svoji inštalaciji, je pa njegov problem..lahko tudi pusti, kot je in mu bo lampa brlela še naprej.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kolikor jaz razumem OT je malo po domače priklopil svetilko za fiksno montažo (dvožilni kabel in v vtičnico). Če bi jo priklopil kot je predvideno, bi lahko ohišje tudi pravilno ničil - boljše kot nič - do takrat pa edino tretji vodnik pa fix na nulo.
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Bravo-zdaj pa še povej, kam bo šel tok okvare pri prisotni fazi na ohišju v primeru okvare med delovanjem (pri neozemljeni -ne-ničeni svetilki)
Čakam..;)

No, Kranjski Janez, se ti je posvetilo in si zbrisal post?
Vsem še enkrat povem-ozemljitveni priključek je namenjen zaščiti uporabnika-če naprava ni ozemljena, te ob okvari (preboju na maso po domače) čaka fazna napetost na ohišju naprave, ki jo ob dotiku premostiš proti zemlji, posledice so jasne..
Zato pa imajo vse take naprave, kjer lahko pride do nevarnosti, tako imenovan šuko priključek. Če tega ni, je treba napravo priklopiti tako, da je fiksno ničena oz, povzeti vse druge ukrepe, da naprava ni v "zraku"...
Ja, Gatto. Razmišljal sem le o problemu, da luč sveti kljub izklopljenemu stikalu. To definitivno preprečiš z dvopolnim stikalom. Spregledal pa sem dejstvo, da je luč kovinska in instalacija nima ozemljitve, kar v primeru preboja faze na ohišje predstavlja resno nevarnost. Zato sem post pobrisal, nisem pa imel časa odgovoriti, zato odgovarjam sedaj. Ja imaš prav, se opravičujem.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Hvala za vsa mnenja. Gatto ima gotovo pravo, lege artis rešitev, toda zaradi lučke vredne 25 evrov, res ne bom menjaval inštalacije. Zato bom na kabel montiral dvopolno stikalo, stikala na lučki in ohišja lučke se pa ne bom več dotikal, ko bo pod napetostjo. Ali je pravilen naziv tega stikala "dvopolno vmesno vrvično stikalo"?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Takega, kot ti misliš verjetno ne boš dobil- torej s 4 kontakti (vijaki)-da prekinjaš oba "pola", torej fazo in nulo.. vrvična vmesna so z 2 kontaktoma,(vijakoma) torej faza not- ven, tretirajo se pa kot "dvopolni". ker sta dva kontakta (vijaka).
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Precej prepričan sem, da je to navadno za prekinjat eno žico, druga pa gre zraven neprekinjena - glej opis Gatto-a.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Ali bo tale v redu?

stikalo.jpg
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Pusti gattota. Tisto ki sem ga dal je pravo dvopolno.
No, pa si dosegel svoje -upam pa, da se zavedaš, da je ta rešitev nevarna za zdravje in življenje uporabnika in da jo pravi električar ne bi priporočal, pravi preglednik in merilec bi jo pa izločil iz uporabe, če bi med pregledem naletel na kaj takega.

Razen tega je pa tako stikalo res namenjeno dvopolnemu prekinjanju napajanja ob pogoju, da je prisotna neprekinjena tretja žila, torej ozemljitvena-še na sliki je lepo prikazana vezava..