Turizam smo ljudi * Turizem smo ljudje

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.200
113
Slovenija:
Turizem smo ljudje, a očitno bomo morali delavce uvažati

Slovenija je vedno bolj priljubljena turistična destinacija, zaposlenih pa je vsako leto manj. Sindikati so prejšnji teden sicer podpisali kolektivno pogodbo za dvig plač, vendar delavcev, ki bi delali po 56 ur na teden ni. Očitno bomo delavce morali uvažati, sicer v prihodnosti sploh ne bomo mogli izpeljati sezone.

Hrvaška:
Manjak radnika u turizmu: iz očaja u jednom hotelu na otoku zaposlili - Egipćane!

No, takvih će radnika u ovogodišnjoj sezoni u Hrvatskoj nedostajati još oko 15 tisuća da bi se zadovoljili kriteriji kvalitete usluge koju smo gostima obećali i naplatili. To su, doduše kasno, primijetili i političari, pa je Vlada RH upravo donijela odluku o povećanju kvote za sezonsko zapošljavanje stranaca, koja je za turizam dosegla 7660 radnika, koliko ih poslodavci smiju uvesti iz inozemstva. Ali uzalud, jer ni inozemnih radnika za hrvatski turizam po sadašnjim plaćama – nema, donosi Slobodna Dalmacija.

Avstrija:
Imate izkušnje z gostinstvom in bi delali v Avstriji?

Družinski hotel Rehbach na avstrijskem Tirolskem takoj ali po dogovoru zaposli:
- pomočnika v kuhinji (1600 EUR neto),
- kuharja (od 1900 EUR neto),
- natakarja (od 1600 EUR neto),
- sobarico (od 1600 EUR neto).
Zaželeno je osnovno znanje nemškega jezika.
 

Smajo

Fizikalc
15. maj 2012
545
25
28
hraše
Ko vrnejo obvezno izobrazbo za dela natakar in kuhar,, bo tudi dovolj vpisa na srednje gostinske šole in s tem tudi več pravega kadra. Sedaj vsak dijak po končani šoli odide v Avstrijo ali še kam dalj. Pri nas pa natakarji brez izobrazbe, brez pogojev, greš v Kranjski Gori na pir se pa z njim v angleščini pogovarjaš. Kelnar iz Romunije!? :valjamse::bonk:
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.886
3.146
113
Kot je danes nekdo napisal... "če tvojega problema ne reši malo denarja.... potem ga reši več denarja"
Ampak ne, pri nas ne.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Dajmo si nekaj priznati: turizem ni tako strašni biznis kot ga prikazuje politika. Vsaj na naši geografski poziciji ne, ker gre za sezonski posel. Imaš izrazite špice in izrazito praznino. Obstajajo boljši posli, ki se izvajajo tudi v Sloveniji, vendar jih politika ne forsira tako izrazito.
Plače v turizmu tudi v Avstriji niso kdove kaj. Kadar so plače dobre in primerne zahtevnosti dela, delovnim pogojem, delajo bolj ali manj samo lokalci in tuji delavci ne pridejo zraven.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.717
2.011
113
za šankom
vsi bi se šli nek turizem, vsi bi imeli cene kot v Avstriji, ampak plača bi bila pa 1000€ za 56urni delovnik na teden, socialna pomoč pa 400€ nižja za ležanje doma
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Večkrat sem že napisal, da poznam avstrijskega kuharja, ki je delal v eni od koč na smučišču Flachau. Mi smo se smučali 8. 2. in smo pri njih stanovali. Tip je hodil od doma ob 8.30, prihajal pa je ob 23.00. Od sredine novembra tiste sezone ni bil niti en dan prost. Pri takih delovnih pogojih me sploh ne zanima, kaka je plača. Res pa je, da je ravno tiste dni dobil naročeno pohištvo za 40.000 €. Nekaj je verjetno zaslužil. Taka dela so bolj mikavna za tuje sezonce, ki stisnejo zobe štiri, pet mesecev in potem celo leto ali še več doma preživijo s tistim denarjem. Pred to službo pa je delal v Altenmarktu več kot 10 let v eni restavraciji, kjer je bil vsak april brezposeln. Lastnik je restavracijo za en mesec mrtve sezone zaprl, "letni remont" in odpustil vse delavce. Še rezime, ker imamo nekaj stikov: malo po petdesetem rojstnem dnevu pa je bil več mesecev v bolniški. Živci ...
Tudi v Avstriji se ne v turizmu ne cedita med in mleko. Sploh ne za domačine, ki imajo realne lokalne življenjske stroške. Tam so visoke predvsem cene nepremičnin.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zebdi

shift

Guru
20. jul 2007
9.717
2.011
113
za šankom
seveda da ne saj gor piše da je plača za natakarja v avstriji 1600€,če sezonec od tega da še nekaj za bivanje in za preživetje je lahko zelo vesel če mu ostane 800€ za v šparovec
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Ja, ampak pozabljate, da je razlika stroškov za delodajalca med AUT in SLO procentualno manjša, kot je potem razlika v neto plači. Če upoštevamo še nižji izplen (cene storitev v SLO so nižje kot cene v AUT), je jasno da naši delodajalci v turizmu niso ravno izkoriščevalci in avstrijski niso altruisti.
Je pa turizem, kot je že Pepe omenil, branža, ki je zaradi sezonske naravnanosti in "nemogočih" urnikov bolj pisana na kožo migrantskim ali začasnim delavcem. Večinoma ni to delo, ki bi ga delal celo leto in celo življenje.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Vse je odvisno od ponudbe in povpraševanja. In kot je že "BuDi" zgorja napisal je rešitev enostavna. Ponudiš več denarja.

In ne mi sedaj skakati, da gospodarstvo tega ne prenese.

Čisto konkretno poglejmo recimo tehnično trgovino (ala Merkur) v Sloveniji in Avstriji. Nabavne cene so zelo podobne pri obeh. Prodajne so na dosti postavkah v Sloveniji VIŠJE. Najemnine in ostali stroški so v Sloveniji načeloma NIŽJI. Plače v Avtriji so pa OBČUTNO VIŠJE.
Lastniki trgovin v Sloveniji jambrajo, da ne gre več kot minimalc, pa še s tem so čisto na meji preživetja...

Zanimivo to.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
No, Avstrijcem malo pomaga to, da nekateri pravijo, da avstrijsko gospodarstvo velja za najbolj subvencionirano s strani države na svetu. Avstrijci znajo to zapeljati tako, da v EU ni prepoznano kot nedovoljena državna pomoč podjetjem.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
Vse je odvisno od ponudbe in povpraševanja. In kot je že "BuDi" zgorja napisal je rešitev enostavna. Ponudiš več denarja.

In ne mi sedaj skakati, da gospodarstvo tega ne prenese.

Čisto konkretno poglejmo recimo tehnično trgovino (ala Merkur) v Sloveniji in Avstriji. Nabavne cene so zelo podobne pri obeh. Prodajne so na dosti postavkah v Sloveniji VIŠJE. Najemnine in ostali stroški so v Sloveniji načeloma NIŽJI. Plače v Avtriji so pa OBČUTNO VIŠJE.
Lastniki trgovin v Sloveniji jambrajo, da ne gre več kot minimalc, pa še s tem so čisto na meji preživetja...

Zanimivo to.

Ja samo mi moramo trgovske centre postavljat na vsakim voglom, normalno se potem ne izide ker je strank na m2 prodajne površine premalo.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
Vse je odvisno od ponudbe in povpraševanja. In kot je že "BuDi" zgorja napisal je rešitev enostavna. Ponudiš več denarja.

In ne mi sedaj skakati, da gospodarstvo tega ne prenese.

Čisto konkretno poglejmo recimo tehnično trgovino (ala Merkur) v Sloveniji in Avstriji. Nabavne cene so zelo podobne pri obeh. Prodajne so na dosti postavkah v Sloveniji VIŠJE. Najemnine in ostali stroški so v Sloveniji načeloma NIŽJI. Plače v Avtriji so pa OBČUTNO VIŠJE.
Lastniki trgovin v Sloveniji jambrajo, da ne gre več kot minimalc, pa še s tem so čisto na meji preživetja...

Zanimivo to.

sicer imaš večinoma res ampak vseeno pri nas se kupujejo izdelki kjer je marža manjša medtem ko avstrijski ne samo da jih je precej več tudi dražje izdelke kupujejo kar pomeni tudi večja marža. nek začaran krog bi jaz reku.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Govorimo o turizmu oz. gostinstvu, ne trgovini. V gostinstvu so razlike v ceni med AUT in SLO večje, kot v trgovini. Prav tako je AUT država do svojega gospodarstva prizanesljivejša kot SLO. Materialni stroški obratovanja so v AUT najbrž res višji kot v SLO, ne vem kako je z njihovimi priskledniki a la SAZAS in podobni...
Če so v Avstriji plače v gostinstvu višje še ne pomeni, da bi si višje plače lahko privoščili tudi slovenski gostinci - nekateri verjetno da, ne moremo pa tega posploševati.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Dajmo si nekaj priznati: turizem ni tako strašni biznis kot ga prikazuje politika. Vsaj na naši geografski poziciji ne, ker gre za sezonski posel. Imaš izrazite špice in izrazito praznino.

1. Turizem ustvari cca. 10% slovenskega gdpja.

2. Mrtva sezona se krajsa (vecanje stevila konferenc, city break gostje v mestih z okolico, poletni turizem v smucarskih resortih (za KG je recimo poletna sezona ze mocnejsa kot zimska)).

V glavnem, pises malo na pamet in nepravilno.

Je pa res, da za resen turizem potrebujes infrastrukturo in kader, nam pa obojega manjka. Na sreco se je vsaj STO okrepil pod Pocivalskom, pa imajo se vedno 10x manj sredstev za promocijo kot recimo nasi najljubsi sosedi...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Anubis in sixpower

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Sosedi morajo promovirat s tem denarjem pol države, ker tam folk živi od tega. Za te 4 točke, ki jih imamo mi za promovirat, je denarja dovolj. Bled bi lahko umaknili iz promocije, ker je že čisto preveč turistov.
Kar pa se problematike tiče, sem vesel da je prišlo do tega in da se ljudje več ne pustijo izkoriščati za 800€ do onemoglosti
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Sosedi morajo promovirat s tem denarjem pol države, ker tam folk živi od tega. Za te 4 točke, ki jih imamo mi za promovirat, je denarja dovolj. Bled bi lahko umaknili iz promocije, ker je že čisto preveč turistov.

10% BDPja je od turizma, torej nekje toliko kot vsa z avtomobilizmom povezana proizvodnja, ki je med paradnimi konji slovenskega gospodarstva.

Sicer pa namen promocije ni v tem, da bo na Bled prislo se vec skupin Korejcev, ampak da gostje ostanejo dlje in vec zapravijo. Ana Ros je tudi v sodelovanju z STO postavila Kobarid med izredno priljubljene kulinaricne tocke v Sloveniji in se mi zdi, da na primer nek Crnomelj ne bi imel nic proti enakemu renomeju...

Se pa zelo strinjam, da so turisticno/gostinski poklici premalo placani, kar se potem odraza v slabih storitvah in te nato v Kranjski gori postrezejo bosanski natakarji, ker gredo domacini raje delat 10 km bolj severno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi