Trifazno stikalo z daljinskim vklopom

gig

Pripravnik
7. apr 2009
676
11
18
Brat ima mizarsko delavnico, v kateri ima tudi odsesovalnik za žaganje, ki ima trifazni motor in ga mora vsakič ko prižge oz. ugasne obdelovalni stroj, ročno ugašat. Odsesovalnik je sicer v istem prostoru. Ideja je, da bi si vgradil neko stikalo katerega bi lahko vklapljal z majhnim samostojnim daljincem kot npr. garažna vrata. Želja je, da bi bila stvar čim enostavnejša in poceni. V poštev pridejo tudi kitajske zadeve. Enofaznih je na pretek za par EUR, trifazni mora pa že imet nek kontaktor, ki tri faze sklene istočasno.
Z idejami na plano...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mizarska delavnica in kitajsko stikalo je recept za katastrofo... Vzame naj enofazno stikalo z daljinskim vklopom, s katerim nato vklaplja 3-polni (fazni) kontaktor z 230VAC tuljavo... Daljisnko stikalo je lahko tako kjerkoli, tudi ob stroju, ce je potrebno
 

JustOne

Pripravnik
20. avg 2007
435
24
18
Gorenjska
Brat ima mizarsko delavnico, v kateri ima tudi odsesovalnik za žaganje, ki ima trifazni motor in ga mora vsakič ko prižge oz. ugasne obdelovalni stroj, ročno ugašat. Odsesovalnik je sicer v istem prostoru. Ideja je, da bi si vgradil neko stikalo katerega bi lahko vklapljal z majhnim samostojnim daljincem kot npr. garažna vrata. Želja je, da bi bila stvar čim enostavnejša in poceni. V poštev pridejo tudi kitajske zadeve. Enofaznih je na pretek za par EUR, trifazni mora pa že imet nek kontaktor, ki tri faze sklene istočasno.
Z idejami na plano...
Me je Gargy prehitel, na obdelovalni stroj vgradiš dodatno stikalo za odsesovanje (ali kot predlaga Gargy, ali pa trifazno), ne igrajte se z daljinci.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Vgradiš 3polni kontaktor ustrezne moči (za vsako fazo), tuljavo vzbujaš z 1F ki jo lahko pelješ tudi preko kitajčka za 5 EUR. Nima kaj bit.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Temu se reče "samodržen kontakt". To pa res ni noben problem. K sosedu štromarju naj gre in mu bo zvezal.

Rabiš dva kontaktorja in dve tipki, ter meter žice za povezat skupaj. Vse skupaj brez dela kakih 15 Ejev.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Zvežeš tako, da ko se stroj prižge, se tudi odsesavanje prižge. Zakaj bi imel dalinjca?
Tako je- vzporedno z glavnim pogonom vežeš rele (kontaktor), ki vklaplja-izklaplja odsesavanje..

Demz- za "samodržni kontakt" rabiš en kontaktor, ki ima seveda en odprt krmilni kontakt poleg močnostnih ter tipki za vklop in izklop .
35059.jpg
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, evo! Kontaktorji imajo običajno še enega (četrtega, ki je kontra obrnjen) (NC ? ) in je namenjen prav temu.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Kaj kontra obrnjen? normalno odprt kontakt je, ki po vklopu (in nato izklopu) tipke recimo- ji 1 in špule prevzame vlogo vklopne tipke in drži špulo vklopljeno, ko pa pritisneš tipko 0, se pa izklopi vse skupaj..zastopiš?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz zastopim. Ni mi pa treba točno in eksaktno napisat - naj si gre iskat shemo v knjige, zato jih imamo.
Jaz si narišem shemo po potrebi, tako kot pravkar nucam in to je to. Zakaj bi se obremenjeval vnaprej, ali je stikalo normalno odprto ali zaprto? Sej je že Iskra tam nekje na Videm - Dobre polje ali kje že, predvidela, jaz ga samo vzamem in preverim po moji shemi.

Pa sem zgolj ubogi šlosar, ki zahtevam od podrejenih znanje Sonetnega venca.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
To kar ti opisuješ je vezava kontaktorja v t.i. strojno stikalo, torej stikalo ki ima dve tipke, ena za vklop in druga za izklop. Prva tipka sklene tok čez tuljavo, dalje ga drži pa ta tvoja "NC" linija ki jo prekineš s tipko "stop" (NO stikalo). Se uporablja na strojih ki potegnejo malo večji tok zato da ne šmelcaš s klasičnim preklopnim stikalom, pa da lahko pritiskaš v rokavicah, pa da če gre štrom da se žaga ne vključi samodejno (ko ravno majster čisti opilke) ker je nekdo pustil stikalo vključeno (pa še enih 10 razlogov je zakaj se uporablja taka vezava).

Kontaktor se lahko veže pa tudi brez teh tipk, osnovni namen je precej širši kot samo vezava v strojnem stikalu.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja. Odlično. :zmaga: Te zadeve so zame najbolj uporabne.
 

gig

Pripravnik
7. apr 2009
676
11
18
Super! Torej je, kot sem pričakoval, najbolj ziher doma izdelano iz zanesljivih komponent. Nabavit moram torej modul z relejem za 220 V in daljincem RF in zraven še nek tripolni 400 V kontaktor, ki bo prožen preko tistega 220 V releja.
Rabim še nasvet kaj in kje je to smiselno nabavit?
Zmontirat mislim v neko nadometno dozo/škatlo z uvodnicami in potem ustrezno zvezat.