Trdo kuhana jajca se težko lupijo

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.164
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Preprost odgovor - ker se mi ne ljubi. ;)

Pa ker me včasih popoldan zgrabi še kako pojest, pa toplih trdo kuhanih na splošno ne maram - razen mehkih.

Glede kuhalnika jajc pa - še ena (ne)potrebna navlaka v kuhinji. :(

Kupiš komplet posod za kuhanje jajc. Not daš brez lupine, lahko celo dva jajca streš v eno posodo, pol pa, ko je kuhano, pa v posodici v hladilnik, pa je...
Aliexpress, seveda: https://bit.ly/2UfYxH5
Pa zraven dobiš še ločevalnik rumenjaka in beljaka, pa se lahko špilaš, kolko čega v kako posodo... :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tisto z vodo v kozarcu in jajcem je delovalo samo delno - se je olupilo ampak niti slučajno s kožico tako kot v videu. Ratala je ena zmešnjava lupine in beljaka, na koncu precej več dela kot "na suho".
Zaključek: deluje če je "kožica" ločena od beljaka.

Naslednjič probam z luknjanjem lupine pred kuhanjem. ;)
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
Tisto z vodo v kozarcu in jajcem je delovalo samo delno - se je olupilo ampak niti slučajno s kožico tako kot v videu. Ratala je ena zmešnjava lupine in beljaka, na koncu precej več dela kot "na suho".
Zaključek: deluje če je "kožica" ločena od beljaka.

Naslednjič probam z luknjanjem lupine pred kuhanjem. ;)

poglej recept od tim ferrissa, verjetno ga poznaš.

ko kuhaš daš zraven sodo bikarbono, potem pa samo luknja zgoraj in spodaj pa jo pihneš ven iz olupa ;) preverjeno 1000x
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Danes sem kuhal tako da sem jih prej "malo" zbodel s špico noža - no ja - pri mehkokuhanih ni bilo nič bistveno drugače kot do sedaj, za trdokuhana pa bom vedel jutri ;)

Je pa splošna ugotovitev, da so lupine spokale in da je pri nekaterih beljak pogledal ven, ampak ni kritično.

Se bomo igrali dalje - tema se lepo razvija. :cool:
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Še ena bolj zanimiva - sploh jih ne kuhaš ampak jih vzameš kuri izpod riti takoj ko jih znese in spiješ surova - baje pomaga za dober glas. :aplauz:

Oprosti moral sem. :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
anze92 Hvala! :aplauz:

Kot vidim je bistvena razlika, da se jih da v vrelo vodo. A date not jajca iz hladilnika (čeprav jih tam ni treba hranit jih mi ja - zaradi prostora) al sobno temperaturo?
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Če jih boš iz hladilnika dajal, rabijo kakšno minuto ali dve dlje, kot iz sobne temperature, efekt lupljenja pa ne bi smel bit različen.
Odvisno od velikosti jajc in dejanske temperature.
Jaz jih na koncu samo ohladim v mrzli vodi, ker se mi ne da z ledom zafrkavat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
ksz...

Jaz sem "diplomiral" okoli tega, ker res ni bilo lušno 10 jajc lupit, če se niso dala lepo :)

Najboljši način:
- jajca naj bodo na sobni temp
- v vodo se vlije nekaj kisa in pa žlica soli
- vodo se zavre, potem zniža temp, da ni brbotanja
- jajca se dodaja not v žlico, eno po eno
- po končanem želenem času kuhanja se jih potopi v čim-bolj mrzlo vodo (najbljša je ledena) in pusti not vse do lupljenja.