Toplotna črpalka zrak/voda za celo hišo

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.298
22
38
MB
Iz napisanega mi torej ne preostane drugega kot HT črpalka.

Hvala
Pozdravljeni
še vedno zbiram informacije glede primerne TČ. Včeraj sem imel pogovor z Daikin uvoznikom glede izbire TČ. Da je HT črpalka OK ni bila tema pogovora. Mi je pa rekel in to vse skupaj še podkrepil z izračuni, da bi bila za mojo hišo zadostna tudi Altherma 3 8 KW, katera segreva vodo do 65C (150m2, 5 cm izolacije , na ostrešju cca. 10 cm tervola, okna so dvoslojna AJM). Seveda sem bolj zainteresiran za Althermo 3 ker je precej cenejša, me je pa strah, da bi me pozimi zeblo. Izračuni sicer kažejo, da bi naj bilo več kot dovolj.
Ufff kako je bilo včasih življenje lahko, ko si imel 1 peč za olje in eno na drva :)
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.091
6.478
113
Vsaka "prava" TČ greje sekventno, pomeni od 2 do x kw. Samo ko res stisne, bo grela z max, kar pa bo 8kW premalo in se bo vklapljal grelec.

Problem prvega odstavaka, oz če tega TČ nima, da se bo veliko časa izklapljal kompresor kar vpliva na življenjsko dobo.

Svetujem distanciranje od daiking, mitshubishi, ipd, in kontakt v smer Nibe, Thermia, ipd:
http://www.varcevanje-energije.si/n...-neodvisnega-testiranja-toplotnih-crpalk.html

Če je cena faktor, bo pa LG Therma V5 zadostna, dobi se jo že za 3-4k
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Daj Darjan, ti toliko neumnosti natrosiš na forumu, da že kar boli.
Kaj če bi se malo ustavil in nehal svetovat ljudem, ker itak nimaš pojma. V eni drugi temi ne znaš ene vtičnice uredit, v tej temi si pa že vrhunski strokovnjak za TČ....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
On to na podlagi izkušenj s terena (ki so kake?) in na podlagi lastnih (ki so kake?).

5min Google tečaj ima pa res.

P.s.
Pa kaj pol če se grelec kdaj vklopi
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.091
6.478
113
Nič, samo povem pač, da ne bo presenečenj. V zadnjih nekaj zimah bi to pomenilo mesečni račun za takrat skoraj 200. Sicer spet ni to nek denar, ampak...da ne bo presenečenj.

Pri TČ ni neke znanosti, ali se kupi LG za male pare in se ve kaj se kupi, ali pa se nabavi Nibe, Thermia, Bosch, ipd, klima-TČ ala daikin/mitsubishi nima smisla, ker niso toliko cenejše.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Niso toliko dražje od lgja kot so cenejše od termij. LG nima niti neke posebne cene. Saj govorimo o splitnh na eni strani in monoblokih na drugi? In ne enkrat tako drugič drugače? A si povzel, da če pa pa samo na denar gledaš, daj pa lgja za 3k€, pa nobeden rekel da gre za monoblok.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.298
22
38
MB
Pozdravljeni
še vedno zbiram informacije glede primerne TČ. Včeraj sem imel pogovor z Daikin uvoznikom glede izbire TČ. Da je HT črpalka OK ni bila tema pogovora. Mi je pa rekel in to vse skupaj še podkrepil z izračuni, da bi bila za mojo hišo zadostna tudi Altherma 3 8 KW, katera segreva vodo do 65C (150m2, 5 cm izolacije , na ostrešju cca. 10 cm tervola, okna so dvoslojna AJM). Seveda sem bolj zainteresiran za Althermo 3 ker je precej cenejša, me je pa strah, da bi me pozimi zeblo. Izračuni sicer kažejo, da bi naj bilo več kot dovolj.
Ufff kako je bilo včasih življenje lahko, ko si imel 1 peč za olje in eno na drva :)
No kaj pravite? Pa pustite zdaj LG-je pa Nibe....;)
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.091
6.478
113
Jabe, monoblok mislim ja, itak ne rabi bojlerja za SV..tako da samo zunaj enota, not pa direkt na priklope za ogrevanje.
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Jaz jo imam pa mi zadošča, je pa res, da ma hiša 15cm stiropora za izolacijo......
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.298
22
38
MB
Jaz jo imam pa mi zadošča, je pa res, da ma hiša 15cm stiropora za izolacijo......
Kaj pa ostalo? Koliko m2 ogrevaš? Radiatorji?...Koliko si prej pokuril? Ker jaz mislim, da moja bajta niti ni tako slabo izolirana, ker sedaj pokurim v povprečju 1500litrov olja, kar mislim, da za takšno kvadraturo ni dosti. Res pa da ne ogrevam sanitarne vode. Samo ogrevanje
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Ogrevam cca 150m2, črpalka je pa priključena na stare radiatorje. Poraba olja pred črpalko je bla tam okolim 2000 litrov na sezono, vendar sem pozimi grel tudi sanitarno vodo. Je pa tudi res, da imam v hiši tudi dve klimi, ki delata tudi pozimi vendar je bil najvišji račun za elektriko do sedaj tam okoli 180€
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.091
6.478
113
Euronorm je še opcija skandinavske tehnike v bolj budget ponudbi, če je nibe predrag.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Pac na hišo ki porabi 2000L olja na leto za ogrevanje v T v radiatorjih 55 (ali sem narobe razumela) bi jaz raje drugo pa trete mnenje na tole. Na papirju vse delajo do 60 brez problema, v praksi niti ne. Že ko ogrevas SV je adijo pamet razlika ali se ogreva na 40, 45 ali pa 50...

Ja, folk pretirava ponavadi z močjo navzgor ampak vse pa tudi ne gre skozi. Koliko pa imaš ponudb. Kaki ti je dal kako zlo svoj poceni, kaki ti je dal močno pa drago, najbrz so se pa večinoma nekje v sredini strinjali po moči in vrsti. Tu izbiraj... upam pa da to niso internetne ponudbe, da je kdo prišel tudi pogledat kaj.

Darjan, če je pa poceni monoblok, zakaj pol LG? So se druge, za enak denar brez konstrukcijskih problemov, ki jih ima LG (če jih še niso odpravili)?
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.298
22
38
MB
Pac na hišo ki porabi 2000L olja na leto za ogrevanje v T v radiatorjih 55 (ali sem narobe razumela) bi jaz raje drugo pa trete mnenje na tole.
Sem imel že par ogledov...in kolikor ogledov toliko mnenj. Vsak svoje hvali.
a, folk pretirava ponavadi z močjo navzgor ampak vse pa tudi ne gre skozi. Koliko pa imaš ponudb. Kaki ti je dal kako zlo svoj poceni, kaki ti je dal močno pa drago, najbrz so se pa večinoma nekje v sredini strinjali po moči in vrsti. Tu izbiraj... upam pa da to niso internetne ponudbe, da je kdo prišel tudi pogledat kaj.
Ja človek je prišel na ogled hiše...in prodaja tako HT kot omenjeno LT (bolje rečeno srednjetemperaturno) TČ. V bistvu mu je vseeno kaj proda. Za HT sploh ni bilo vprašanje da je OK. Mi pa zagotavlja, da naj bi bila tudi ta 8KW Daikin Altherma 3 dovolj. Po Daikin merilih naj bi ta zadostovala za porabo olja cca. 2000 litrov. jaz pa še nikoli nisem porabil več kot 1500l.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
No, če boš nabavil, poročaj, kako in kaj se obnese. Glede na poraboni tudi glede na potrebni dvizni vod. Bom z zanimanjem prebrala. Jaz priznam, da glede na napisano ne bi upala, če ne bi imela za vsak slučaj se za eno v varzet, da se popravi napako, v kolikor poskus ne uspe.
Si pa poskusni zajček, to pa najbrz veš?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Vsaka "prava" TČ greje sekventno, pomeni od 2 do x kw. Samo ko res stisne, bo grela z max, kar pa bo 8kW premalo in se bo vklapljal grelec.

Problem prvega odstavaka, oz če tega TČ nima, da se bo veliko časa izklapljal kompresor kar vpliva na življenjsko dobo.

Svetujem distanciranje od daiking, mitshubishi, ipd, in kontakt v smer Nibe, Thermia, ipd:
http://www.varcevanje-energije.si/n...-neodvisnega-testiranja-toplotnih-crpalk.html

Če je cena faktor, bo pa LG Therma V5 zadostna, dobi se jo že za 3-4k

Tole je brezveze. Nibe stane 10k€ (pa ne vem če je dovolj), ena klima TČ pa 5k€. Razliko 5k€ ne porabiš nikoli, niti če upoštevaš, da mogoče ima slabši izkoristek (ali pa niti ne). V najslabšem primeru čez 5 let zamenjaš za novo TČ, ki stane isto 5k€ in bo v vsem boljša kot takrat 5let stara Nibe in ki bo izven garancije, če se kaj pokvari pa v jok in na drevo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Darjan je nafopan s floskulami do katerih so vsi zelo dovzetni na začetku. Potem pa iz takega ali onakvega razloga ploščo obrnejo in takrat bomo poslušali kako je bil tudi on skoraj nategnjen. Kar spet je floskula v drugo smer.

Vmes brezsramno uporablja izraz "svetujem", na podlagi česa, še zdaj ne vemo...