Toplotna črpalka v hiši stari cca 50 let , ima kdo?

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Ted Cene peletnih spec., katere omenjaš in moči za stare objekte so podobne, primerljive cenam TČ višjega razreda. Npr. ogledanega sem imel Windhager BioWin2 in Lite. Cena kotla približno toliko, kot me je potem stala cela kurilnica za deklarirano 3% nižji izkoristek bolj enostavnega spec. kotla. Teh je pa na SI trgu morje in še naših proizvajalcev, bolj preprosto narejeno in v praksi bolj robustno.

V iz začetka teme omenjen objekt vtakneš nekaj v stilu Biodom 27, zalogovnik je hiša, pridobiš enakomeren izkoristek preko cele zime, nobenega matranja mašin za SV, nekaj višji strošek energenta vsako zimo in nekaj čiščenja kurilnice. Udobnost zmaga TČ. ROI kurilnice 20 let pa peletna spec., potem pa kar ti je bolj važno.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Pa še primerjava cen energentov. Oče kuri na pelete 12 zim, jaz 2. Zato poznam cene, ker sem mu jaz iskal pelete. V 12-ih letih smo samo prešli iz dobavitelja pelet iz Celjskega konca na našega domačega, cena pelet je ostajala podobna, kvaliteta pelet se je vsa leta dvigovala. Opaziš sam, pri čiščenju kotla.

Elektrika je poceni, pred dvanajstimi leti je bila pa najbrž še kakšnih 15-20% cenejša, to boste pa sami bolje vedeli.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Ted Cene peletnih spec., katere omenjaš in moči za stare objekte so podobne, primerljive cenam TČ višjega razreda. Npr. ogledanega sem imel Windhager BioWin2 in Lite. Cena kotla približno toliko, kot me je potem stala cela kurilnica za deklarirano 3% nižji izkoristek bolj enostavnega spec. kotla. Teh je pa na SI trgu morje in še naših proizvajalcev, bolj preprosto narejeno in v praksi bolj robustno.

V iz začetka teme omenjen objekt vtakneš nekaj v stilu Biodom 27, zalogovnik je hiša, pridobiš enakomeren izkoristek preko cele zime, nobenega matranja mašin za SV, nekaj višji strošek energenta vsako zimo in nekaj čiščenja kurilnice. Udobnost zmaga TČ. ROI kurilnice 20 let pa peletna spec., potem pa kar ti je bolj važno.

Kotli a-la Centrometal, Waltis in Valher (srednji razred) potrebujejo več vzdrževanja, izkoristki in emisije pri delnem izgorevanju so še nekaj slabši kot pri polnem izgorevanju, prav tako niso ustrezno dimenzionirani na izolirane objekte. Valher in Waltis npr. imata najmanjši možni kotel deklariran na 20kW, ETA, Herz in Fröling pa cca. 10kw. Pomeni, da ni potrebe po zalogovniku.

Zame je to precej pomembno ker je hiša v celoti energetsko sanirana (novo stavbno pohištvo, nova fasada) in so potrebe po toploti bolj skromne.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Daj mi link do 10kw peči.
Če imaš sanirano hišo, ti bo 5kw dovolj.
In ja, tudi tam rabiš zalogovnik. Je pa res, da manjsega
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Z informacijami si malo zadaj. PelTec se začne z 12kW (emulira pod 4kW) in že ima delno avto. čiščenje (potrese turbolatorje in obrača šalčko), Biodomov C15 je pa z deklariranim izkoristkom v špici in emulira pod 5kW. Pa je še konkurenca!

Gledaš seveda vrhunske kotle z vrhunsko ceno, sam sem se odločil za nizkocenovnika z zalogovnikom, po deklariranem izkoristku sem nad 90%, pepela je za čistiti enkrat na 3 tedne, čistim pa raje večkrat po malo, imam zaprt očiščen kotel v 5 minutah, pometeno, zagnano in nasute peletke 10 minut.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Upsss, spregledal da so peleti v igri.
Pelete bi mogel celo razmislil o toplovodnem kaminu.

Nekam postaviš mal večji bojler(kot manjši zalogovnik) ali pa stc ( za ogrevanje vode poleti) pa imaš zadevo rešeno.
Seveda če ti odgovarja kamin v dnevni.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Nekam kratek seznam je ja. Mojega kotla ni več gor, kot tudi še cele kopice drugih ne. Z navedeno učinkovitostjo pa je nekaj narobe, to vidiš, ko daš skupaj Centrometalov Pelet-set in PelTec. V istem objektu ti Pelet-set porabi 20% več kot PelTec za isto temp hiše. Vsaj. Pri EkoSkladu sem vedel, da je kuhinja zadaj, to je pa blamaža.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
A veste, da me zdaj ta seznam kar jezi. Vzemimo Eta PU15 pel. spec., ki je malo nižje na seznamu in navaden trovlečni kotel Pelet-set. Pa kdo verjame tem številkam? To je tako, kot bi rekel jaz imam Ferrari, ti pa tudi, pa če je le fičko. A so take burleske tudi na TČ seznamu? Kotle na drva in pelete imam malo bolj naštudirane, v TČ se nisem poglobil.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Vam na sliki prereza pokažem, zakaj številke ne gredo skupaj. Pa recimo, če še koga zanima, TDP Ete je verjetno tam pod 50°C, verjetno še manj, Pelet-seta pa 200. Zadeva je bizarna.

ETA_PU_Schnitt_DE_Produktseite_01.jpg
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Mogoče bi še jaz malo pomoči rabil, če je sploh kaj za pomagat. Bajtura 35 let, pritličje s kvadrom zidana prvo nadstropje in mansarda 30 siporeks. 11 radiatorjev s termostatskimi, 45 kvadratov talno, v hiši imamo cca 22 stopinj. Talno je skoz prižgano, tadiatorji, ko smo doma oz je na termoatat. Hiša ni izolirana v nedokončani mansardi je 10 centi izolacije.
Peč Buderuska 30 kv, zalogovnik jurja.
Od oktobra do danes sem porabil 18 metrov drv. Je to veliko malo ravno prav?
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
18 metrov se mi zdi kar precej, kvadratov je verjetno precej, prav tako verjetno ni bila vse suha bukev/gaber :). Če lahko dodaš še kaj volne v mansardo je najcenejša rešitev za kak meter drv manj... Drugače pa so drva daleč najboljša opcija za neizolirane objekte, še sam bom s stisnjenimi zobmi prešel na toplotno/pelete.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
No, jaz bom letos pokuril slabih 6m suhe bukve za cca. 130m2, 16-18cm fasade, nova okna/vrata. Zgornjo etažo sicer dogrevam z Mitsubishi FHV klimo ob jutrih oz. ko ne kurim in če je sonce zakurim šele popoldne. Peč nima zalogovnika, 25kW in moram kuriti zelo previdno oz. nalagam po 2-3 kose da ohranjam žerjavico. V nasprotnem primeru se skuhamo. V hiši je konstantno cca. 22-23,5 stopinj, spodnja etaža (pritlična - spalnice) kako stopinjo ali dve manj. Z zalogovnikom bi šel še kak meter več, to zagotovo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
Leto se je komaj začelo, pa že veš koliko boš pokuril? Kako pa ogrevaš sanitarno vodo?

Kapo dol vam ki kurite na drva. Kolega je tudi na drvah, s pečjo brez krmiljenja. In ko kuri je v bajti vsaj 24 stopinj, ker če kuri manj se mu v peči samo smodi in se iz raunfnka kondenz dobesedno izliva po kleti. Sicer ima zalogovnik, da ima zjutraj še toplo, da pred šihtom ni treba še kurit. Ko pa na vasi štroma zmanjka pa tudi vik in krik, ker če ni ravno pri peči, da pogasi ogenj, mu voda začne v kotl vret in ga je strah da bo en dan vse skupaj raztrgalo. Zdaj sem ga prepričal, da nujno rabi en UPS da črpalke prevežema preko UPSa.
Pride pa ugodno skozi, to pa res. Ampak osebno sem prepričan, da če so pri hiši povprečni dohodki, da si je traba avtomatiko nabavit. Pa naj bo to TČ, ali peleti.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Saj če je zalogovnik je prav tako (pol)avtomatika. Se strinjam sicer, pri meni je prednost v tem, da tudi če dlje časa ne kurim lahko temperaturo v bivalni etaži komot vzdržujem tudi s klimo. V osnovi bi lahko tudi spodnjo etažo rešil s kakovostno klimo. Drugače pa marsikatero težavo z drvmi lahko reši pameten kurjač :). Jaz poleg tega da nimam zalogovnika uporabljam še termostatske ventile in s tem preusmerjam toploto v bolj hladne dele hiše. Seveda pa je potrebno nalagat po pameti in glede na potrebo po toploti.
Bo pa treba zamenjat in it na avtomatiko, vprašanje je samo kdaj...