Toplotna črpalka v hiši stari cca 50 let , ima kdo?

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
jest sm sele lansko leto dal 20cm na podstreho, prej je blo brez. fasade pa tud se ni. ampak zdej sta ze 2 leti mile zime...
 
  • Všeč mi je
Reactions: shift

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Vsi imate izolacijo....vprašanje je bilo za hišo brez izolacije...
Težava se pojavi, če potrebuješ visoko temperaturo za ogrevanje.
Težavo rešiš oz. se je znebiš s talnim ogrevanjem (najboljša rešitev za TČ, ampak ni vedno ravno enostavno - menjava estrihov), (pre)velikimi radiatorji ali pa z zamenjavo za konvektorje z ventilatorjem.
Opcija so še HT toplotne črpalke, ki ne dosegajo tako dobrih grelnih števil (COP) in je investicija res vprašljiva.
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Težava se pojavi, če potrebuješ visoko temperaturo za ogrevanje.
Težavo rešiš oz. se je znebiš s talnim ogrevanjem (najboljša rešitev za TČ, ampak ni vedno ravno enostavno - menjava estrihov), (pre)velikimi radiatorji ali pa z zamenjavo za konvektorje z ventilatorjem.
Opcija so še HT toplotne črpalke, ki ne dosegajo tako dobrih grelnih števil (COP) in je investicija res vprašljiva.

A niso ravno visokotemperaturne "edina" izbira če imaš radiatorje? Vsepovsod kar sem bral piše da so nizkotemperaturne primerne za talno, nikakor pa za radiatorsko, sploh če hiša ni nekaj izolirana... Nizkotemperaturna bi v tem primeru morala delati na meji zmogljivosti da bi bili radiatorji ogreti tam na 55°, pa še to verjetno z grelci, ali pač?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Vse je odvisno od izolacije in velikosti radiatorjev. Vem za primere kjer nizkotemperaturni na radiatorjih nima "kaj početi" kaj šele da bi kaj svicala. Letos ko pa niti -10 ni bilo.pa sploh.... Letos je bila maximalne temperatura radiatorjev po mojih info.manj kot 40C.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
V hišah letnik 1970 in tam okoli so običajno predvideli centralno in ga delali kasneje. Ko so ga delali, so ga običajno delali s prevelikimi radiatorji. In če so še original radiatorji, preveliki, bo šlo tudi z NT TČ čez. To bo dober monter ocenil. Hiše v naši soseščini so v glavnem brez izolacije, stare od 30 pa tja do 100 let, v glavnem tudi z prizidki.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.148
5.569
113
Nibe fighter 2120-16 ima najboljše razmerje p/p.

Sosed ima recimo fujitsu waterstage hp 11 kW, samo ta je bolj glasna (zna biti problem če imaš sosede preveč blizu) in ima slabši izmenjevalec.

Na nizkotemperaturne tč (monobloke) pozabi.



OP
Kakšne radiatorje imaš ? Če so predimenzinirani in vsaj tip 22 bodo ok.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Po možnosti da ni delal izolacije, ogrevanje preko radiatorjev, hiša pa da je iz časa 1970 cca, zidana in že zamenjana okna v zadnjih letih.

Me zanima kakšno temp doseže toplotna črpalka in pa približen strošek na sezono?

Raje 10-15k namesto v toplotno v izolacijo in bo ogrevanje cenejše ne glede na energent. Pa tudi kasnejši nakup toplotne bo precej ugodnejši.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
za ta denar narediš fasado... če je sedaj že obstoječe ogrevanje, in če je dnar na lagerju potem bi bilo mogoče res bolj smisleno najprej fasado, pa pol TČ na kredit...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.949
113
50 let stara hiša pač potrebuje celotno obnovo, fasada, izolacija in potem seveda še ogrevanje. Potem je to to. flikanje bo pa vedno flikanje in slabi kompromisi.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.070
113
A niso ravno visokotemperaturne "edina" izbira če imaš radiatorje? Vsepovsod kar sem bral piše da so nizkotemperaturne primerne za talno, nikakor pa za radiatorsko, sploh če hiša ni nekaj izolirana... Nizkotemperaturna bi v tem primeru morala delati na meji zmogljivosti da bi bili radiatorji ogreti tam na 55°, pa še to verjetno z grelci, ali pač?
Mi grejemo na radiatorje. Bajta bom rekel srednje izolirana, ker ni stiroporja ampak je ona fasada z granulatom. V glavnem, krivuljo temperature radiatorjev imam nastavljeno kot sem že povedal od 53 ko je zunaj -15 do 30 ko je zunaj 20. Zdaj ko zime praktično ni bilo, je temperatura večinoma pod 40. Pri nuli je mislim da 43. Tako, da sem prepričan da ob dovolj velikih radiatorjih, je nizkotemperaturna dovolj dobra če le ni bajta res potratna z energijo.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Fasado, ker če boš samo okna bo skoraj gotovo pridelal plesen na zidovih. Okna, če niso ravna razjahana, poštimaj s tesnilnimi trakovi, kakšna okna, ki jih redko ali sploh ne odpiraš pa zadihtaj in pritdi fiksno. Okna lahko drugače menjaš tudi eno po eno kasneje. Jih menjuješ od znotraj. Zunaj fasado seveda primerno zaključi s špaleto pri oknih, da je potem pri demontaži oken ne poškoduješ.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kdor ne ve, ali ima zadsotno število (in površino) radiatorjev, naj nastavi max. temp. dvižnega voda (torej vodo v kotlu) na 45°C. Če ob mrzlem dnevi radiatorji vseeno uspejo držato 20+°C, potem bo "klasična" (nizkotemperaturna) TČ OK.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Letos mrzlih dni se ni bilo, in kot kaže kot tudi ne bo.
Vsaj v večini Slovenije.
Pri nas je bilo po spominu največ -7 al ;8?
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Letos mrzlih dni se ni bilo, in kot kaže kot tudi ne bo.
Vsaj v večini Slovenije.
Pri nas je bilo po spominu največ -7 al ;8?

Drži, vseeno pa na 2-3 leta pride zima kjer so temperature tudi 2 meseca v povprečju pod ničlo in med -5 in -10 z obilico vlage. V tem primeru pri toplotni račun za elektriko lahko krepko naraste, sploh pri slabše izoliranih hišah, ki se ogrevajo preko radiatorjev. Dodaš še pogoste defroste v teh pogojih in krajšo življensko dobo in si tam kjer si.

Po drugi strani so peletne specialke (Herz, Froling, KwB ) še vedno precej drage, imajo pa lambda sondo in so primerne tudi za dobro izolirane hiše. Čistiš jih na 2 meseca, dobiš pa tudi 10kW izvedbe pri čemer temperatura dvižnega voda nikoli ni problem. Tudi ekosklad subvencija je do 4 jurjev namesto 2500 pri toplotni. Upam si trdit, da je pri teh kotlih zaradi uporabe biomase ogljični odtis bistveno manjši kot pri toplotnih.

Če bi izbiral sam bi za primerljivo investicijo raje izbral mercedes peletni kotel kot poceni Daikin/Mitsubishi toplotno. Nimam pa predstave koliko stane nekoliko boljša toplotna s kurilnico (npr. Nibe). Za Kronoterm bi v mojem primeru dal 3 jurje več kot za Mitsubishi - finančno gledano se zagotovo ne splača za tiste 0,5 COP-a...

Najverjetneje še nekaj let tako ostajam na klasični peči na drva kljub obnovljeni hiši (nova 3 slojna okna, 16-18cm fasade). Kurit je pa res treba po pameti :).
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
Državi se že kolca po izgubljeni trošarini KO. Ugotovil so da od drv nimajo nič. Namamili so rajo s poceni elektriko na TČ in celo El. Bloke. Sedaj pa bo izstavila račun....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Država in boljši spomin kot volilci. Isti zadevo je naredila pred dobrimi 30 leti ko so ljudje množično menjali premog in drva za.olje.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.085
3.033
113
Ni problem drvom vzeti primata konkurenčnosti. Naviješ davek na gozdove in evo ti spremembe.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Ne bo učinka, ki ga pricakujes. Večina drv ki se danes pokuri za kurjavo je že danes iz Balkana.
Cena gozda je že danes smešna, ta poseg bo ceno se zbil. Na tak način bo država legalno "nacionalizirala" gozdove...