Tlakovec robniki vprašanje

zidarskiamater

Pripravnik
9. feb 2018
94
4
8
Živjo, zanima me sledeče glede polaganja tlakovcev in robnikov. Hvala za odgovore.

1. A je dovolj, če skopam 70cm luknjo in ne pridem do šodra? Se pravi, da je pri tej globini še zmeraj zemlja.

2. Kaj se dela najprej? Tampon za tlakovce ali robniki z svojim lastnim tamponom?

3. A je za končni produkt bolje imeti tlakovec 0.5cm višje od robnika ali nižje?

4. A se tlakovec ali prane plošče lahko polagajo na strmini? Kako rešiti, da tampon in postelja ne lezeta dol?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
1.Na Barju boš rabil več kot 20m da boš prišel do trdega. 70cm je polna kapa, spodaj daj filc, da se ti ne bosta z leti zmešala pesek in zemlja.
2. Do višine betona za robnike narediš tampon po vsej površini. Poloziš robnike, dosujes in poloziš plošče, tlakovce. Pa sproti utrjuj. Ker polmetra višine ne moreš v kosu utrditi.
3. Kakšen robnik? Kaj bo na drugi strani robnika?
4. Kakšna strmina? Kot cerkvene strehe? Začneš spodaj, dokler je naklon normalen ni problemov s tvojimi skrbmi (pa da imaš zemeljsko vlažen beton, če boš v beton polagal)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mike

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Da malce vskočim.

prehod tlakovci (pohodni okoli hiše) - zelenica:
1) je nujno, da je robnik, ali je dovolj zgolj obetoniranje zadnje vrste, kot me prepričuje zidar, a sem skeptičen zaradi zmrzovanja

2) koliko naj bodo višji od zelenice (skoraj zagotovo, bo enkrat v bodočnosti kosila robotska kosilnica)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.845
5.086
113
Če bo robot kosil daj v isti višini. Oziroma minimalbo višje. Da bo lahko preko roba kosila.
 

Manfred

Zelenc'
7. avg 2007
24
0
1
Pozdrav.

Se opravičujem, ker bom zlorabil temo. Vprašal bi samo ali se tlakovci na manjši povrišini na betonsko podlago lahko položijo z betonom ali kakšnim lepilom?

Hvala
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Da malce vskočim.

prehod tlakovci (pohodni okoli hiše) - zelenica:
1) je nujno, da je robnik, ali je dovolj zgolj obetoniranje zadnje vrste, kot me prepričuje zidar, a sem skeptičen zaradi zmrzovanja

Tudi sam urejam okoli hiše in sem si tudi sam postavil to vprašanje? Vrsto let smo jih imeli, pa so dejansko bolj zmatrani, kot pa same prane plošče... Ali je betonski robnik sploh potreben? :sprasujemse:

Matko obstajajo elegantne resitve za zakljucek tlakovcev poleg betonskih robnikov...

Lahko morda kaj bolj konkretno navedeš? Hvala.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
jst sem našel: plastični kotniki, ki se pritrdijo s 250-300 cm klini

drugače odločitev še ni padla
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Pri nas je tako, da imamo okoli bajte prane plošče. Med pranimi ploščami in travo (ali vrtom) pa so vmes betonski robniki v isti višini. Trenutno na eni strani hiše preurejamo in tuhtam, če spotoma še zamenjam ali pa se enostavno znebim teh betonskih robnikov. Ker ko gledam robnike in plošče, so robniki na precej koncih odkrušeni, razpokani... prane plošče pa cele. In zato se sprašujem, če so robniki sploh smiselni... Čez robnike se pa samo hodi, ali pa kakšna šajterga pelje. Kasneje pa potem nadaljujem še na drugi strani. In sem odprt za ALTERnative... :zmaga:
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
242
27
28
Zdravo, morda takšna izvedba.
So podobne variante tudi še. Meni je najbolj betonski robnik všečen.;)
 

Priponke

  • PVC robnik-2-W800.jpg
    PVC robnik-2-W800.jpg
    95,5 KB · Ogledi: 1.130
  • Kovinski profil robnik-2-W800.jpg
    Kovinski profil robnik-2-W800.jpg
    80,8 KB · Ogledi: 585

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Še eno vprašanje za znalce iz te teme:
tlakovati moram klančino (75 cm višine na 4 m dolžine), ob strani bodo palisade, ki se bodo stopničasto dvigovale. Ali se pod palisadami tudi utrdi tampon z vibracijsko ploščo in se potem betonira na utrjen tampon (nekaj ga bo potem potrebno odstraniti zaradi klančine, da bodo palisade vodoravne in oblite z betonom) ali betoniram palisade direktno v zemljo (saj bodo verjetno nekoliko globlje) in potem zvibriram tampon, ki bo pod tlakovci?
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Pa še eno vprašanje: berem pod svojo streho... Se filc da tudi pod tampon? Sem mislil da se ga da le med različne granulacije. Tu imam zelo ilovnato zemljo in če je taka, naj bi se filc položil še med zemljo in tampon...?
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
242
27
28
Yogi,
kakšne so dimenzije tvojih izbranih palisad? Če je možno uporabi za nabijanje žabo; vibracijska plošča je pogojno uporabna. Tampon naj bo malce vlažen med zbijanjem. Potegni si ris/špago in tako izdelaj izkop - kaskadno. Vidiš linijo/globino in tako vgradi palisade. Ni potrebno kasneje štemat beton. Kako globoko boš kopal ?
LP
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.907
113
EU
Pri nas je tako, da imamo okoli bajte prane plošče. Med pranimi ploščami in travo (ali vrtom) pa so vmes betonski robniki v isti višini. Trenutno na eni strani hiše preurejamo in tuhtam, če spotoma še zamenjam ali pa se enostavno znebim teh betonskih robnikov. Ker ko gledam robnike in plošče, so robniki na precej koncih odkrušeni, razpokani... prane plošče pa cele. In zato se sprašujem, če so robniki sploh smiselni... Čez robnike se pa samo hodi, ali pa kakšna šajterga pelje. Kasneje pa potem nadaljujem še na drugi strani. In sem odprt za ALTERnative... :zmaga:
Pralne plošče so cele, ker jih ščitijo robniki. Brez robnikov bodo hitro odkrušene, ker bo rob več obremenjen.