Težava s stekleno streho zaradi bistrih arhitektov

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
Imamo tu gor kakšnega "streha" mojstra ali pa vsaj mojstra, ki znal svetovati v spodnjem primeru? Izvajalcev se je že kar nekaj zamenjalo, pa nikomur žal ni uspelo rešiti težave...

Vhod (vetrolov) v novejši blok si je arhitekt zamislil kot zamahnjeno stekleno kocko.
V 10 letih se je "streha" popravljala že vsaj 10x. 2 leti nazaj so bila menjana tudi vsa stekla in vse na novo zakitano s sika tesnilno maso. Po popravilu je OK do enega leta, potem pa vedno začne puščati. Največkrat je težava stik stekla in fasade. Ker voda priteče po fasadi (ravna streha na vrhu objekta), čez čas pa tudi spoji med posameznimi stekli. Naklon je po dolžini (proti ozkemu koncu), po širini pa je vodoravno (se pravi ne odteka stran od fasade).

Želja je rešiti težavo "za vedno". Verjetno s korekcijo osnovne strukture. Še vedno pa ostaja vprašanje kako zaključiti ob fasadi, da bo vodotesno.

Slike v prilogi. Prostor je velik cca. 5x2,5 m, lokacija Celje.
IMG_8490.jpg
IMG_8491.jpg
IMG_8493.jpg
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.864
113
Jeklena konstrukcija, steklo in potem čez aluminjaste obrobe? Skoraj ne rabiš bit "majster" da vidiš v čem je težava. Prvo bi pogledal kako so postavljene alu obrobe ker imajo daleč največji koeficient raztezanja in grem stavit da to vleče narazen karkoli je namazano spodaj. Pa majstri ki delajo že 10tič reklamacijo za ziher namežejo še malo preveč mase da se potem še lepše razteguje ko se aluminij segreva/ohlaja.

Skratka moje povsem nestrokovno mnenje je da se izloči iz enačbe aluminij in ga zamenja s čim drugim (na fasadi recimo keramiko) ali z ničemer sploh kjer je v statičnem stiku s steklom ali jekleno konstrukcijo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.832
113
pri taščici
Če je montaža klime na fasado poseg v arhitektovo avtorstvo, potem je spreminjanje nadstreska tudi.
Malo sarkazma za uvod
A je obroba ob fasadi samo nalepljena na fasado, ali je v fasado zarezan utor (po možnosti pod kotom, ne rabis globoko) in potem obroba vlozena v ta utor in zakitano?
Kaj pa pravi arhitekt?
Kaj pa pravijo izvajalci?
Lahko narediš še kak detajl obrobe ob sami fasadi ali pa če imaš dostop do zrisanega detajla arhitekta?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
"Majstri" so osnovno reklamacijo pacali 8 let vsak mesec in na koncu so bile steklene površine že čisto majhne. Vse ostalo silikon :)

dobri 2 leti nazaj prišel drugi strokovnjak, pogledal, se nasmejal (to bomo rešili brez težav) pripravil ponudbo in dopisal garancijo. Vse dol, nova stekla, nove obrobe, sika tesnilna masa. Zmontiral in po 14 dneh je puščalo. Obrobe dol, nove obrobe in še več sike. Puščalo še bolj. Po slabih 2 letih obupal, nakazal denar nazaj in rekel "ne znam".
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
Če je montaža klime na fasado poseg v arhitektovo avtorstvo, potem je spreminjanje nadstreska tudi.
Malo sarkazma za uvod
A je obroba ob fasadi samo nalepljena na fasado, ali je v fasado zarezan utor (po možnosti pod kotom, ne rabis globoko) in potem obroba vlozena v ta utor in zakitano?
Kaj pa pravi arhitekt?
Kaj pa pravijo izvajalci?
Lahko narediš še kak detajl obrobe ob sami fasadi ali pa če imaš dostop do zrisanega detajla arhitekta?

Ja sem čakal na ta poseg v avtorstvo. Ga samo okol kepe 2x lahko pritisnem :)

obroba je samo nalepljena na fasado. Sedaj se z enim pogovarjam, ki bi odrezal fasado in izolacijo do stene in obrobe fiksiral na steno. In potem naredil na novo čez zaključni sloj.

Da bi arhitekta spraševal? priznam mi ni niti na pamet prišlo, čeprav ja, zakaj pa ne. Če si je tako zamislil :). Listam načrte, ki jih imam, in nikjer detajla obrobe. Bom povprašal, če še kaj druga obstaja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Pri stikih strehe na fasado se vedno vreze fasado in obrobo vstavi pod njo. Npr ko mas niz his v mestnem jedru in je ena hisa nizja od druge. Sklepam da bi tu moral biti stik izveden enako tako kot je napisal hanzi. Ta s katerim se pogovarjas je pomoje kar na pravi poti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower in dejan_
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mi smo take spoje vedno delali tako da smo jih poglobili v fasado. Odkapni profil, ki je v fasado za kaka 2 cm in privihnjen navzgor. Potem se šele kita.
Sicer je pa silikon (sikaflex je malo boljša) bolj za šalabajzerje. Pa četudi bo kdo vzel za žaljivko.

Ne vidim žlote oz. kje je odtok. Pa - a ima streha sploh kaj naklona? Vsekakor pa stik med fasado in odkapno lajšto.
 
Pri stikih strehe na fasado se vedno vreze fasado in obrobo vstavi pod njo. Npr ko mas niz his v mestnem jedru in je ena hisa nizja od druge. Sklepam da bi tu moral biti stik izveden enako tako kot je napisal hanzi. Ta s katerim se pogovarjas je pomoje kar na pravi poti.


demz kaj pa varianta da daš mrežico čez fasado in obrobo, tere na ta način "poflikaš fasado"? tam mislim da je izolacijska fasada, torej stiropor, čez mrezica, čez pa barva oz "fasada".
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
Mi smo take spoje vedno delali tako da smo jih poglobili v fasado. Odkapni profil, ki je v fasado za kaka 2 cm in privihnjen navzgor. Potem se šele kita.
Sicer je pa silikon (sikaflex je malo boljša) bolj za šalabajzerje. Pa četudi bo kdo vzel za žaljivko.

Ne vidim žlote oz. kje je odtok. Pa - a ima streha sploh kaj naklona? Vsekakor pa stik med fasado in odkapno lajšto.
Se delas to? Poznas koga? Lahko vse dol in na novo.

En predlog je bil tudi cez steklo se prej eno polikarbonatno plosco, Ker spoji med steklom bodo itak tudi slej ko prej spustili...

naklon je proti najozjemu delu. Da se ja vsa voda skoncentrira na 5 cm.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.832
113
pri taščici
Najprej naj ti arhitekt pove kako zagotoviti "trajno" tesnenje prečnega stika stekla. Pa da voda ne bo zastajala za stikom. Za foro pa sočasno se steklarje vprašaj.
To mislim tam, kjer imaš na 3. sliki duct tape na sliki.
Če mene vprašaš, je tole res najbolje preoblikovati. Ker vodo speljati v špico v vogal objekta se sicer sliši smiselno. Dokler se ti tisti vogal ne zabaše z dvema listoma jeseni. Če pa pušča samo stik s fasado, pa smo povedali rešitev. Upam, da niste stanovalci proti takemu posegu v izolativno fasado.
Saj nekega toplotnega mostu ne naredi tak poseg ker je lahko globok samo nekaj mm. Ajd recimo 1cm
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Se delas to? Poznas koga? Lahko vse dol in na novo.

Ne več, pred 10 leti sem šel ven iz gradbeništva. Sedaj smo samo delavniški in imamo lepše življenje.

Tisto z mrežico (kot je @višek izobrazbe predlagal) je že poseg v fasado oz. moraš zadevo potem tudi barvno urediti, kar je pa ... neugodno.
Saj ni tako težko. Porišeš in izrežeš točno linijo 20 mm v višino in 20 mm v globino. Itak je stirodur in fasadna mrežica preko, torej lep material za obdelavo. Vstaviš nov odkapni profil in ga zalepiš s Sikafleksom. Oznake pa ne vem več na pamet, lahko pa pogledam. Stvar rešena za vsaj 20 let.

Če bote pa delali na novo, sta pa iz moje strani preverjena Stealum iz Radeč (dela tudi po Celju) in Termoglas. Ta pa po celi Slo.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
Načrte je pripravljal Vegradov projektivni biro, ki je v stečaju. Investitor tudi vprašanje če bo kaj še našel...

Tole z odkapnim profilom z zarezo v fasado bo kr prava rešitev.
Me pa malce skrbijo stiki med steklom. Sploh če se bo sedaj hodilo njem.

Mogoče kakšna ideja rešitve z zamenjavo stekla v karkoli druga? Načeloma tudi ni potrebno, da je prosojno.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Oh, če je pa Vegrad konstruiral ... :obesise:
Smo delali nadstrešek v Velenju na njihovem izdelku (stanovanjski blok), ker so zgornje terase vse zamakale. Sveti križ božji, sploh ne vem kaj drži tisto bajto pokonci, da ne pade vkup vseskupaj. To ni gradnja, to je skropucalo. :(
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.764
2.644
113
Če že delate na novo zakaj ne spremenite še nakolna da odteka še stan od fasade in ne usporedno z fasado? Ostali spoji pa ob pravilni zvedbi pomoje nebi smeli puščat.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.832
113
pri taščici
Poleg tega bi imeli stike med stekli v smeri padca in ne prečno na padec.
Ker prečni stiki so zagotovo bolj problematični kot vzdolžni.
Če boste šli v novo konstrukcijo oziroma predelavo obstojece, predlagam da idejo in izvedbo zaupate istemu izvajalcu. Ali pa da vam izvajalec z referencami zaupa projektanta ki ne bo še večjega problema narisal.
Kakšni ki delajo zimske vrtove in podobno bi zagotovo našli sprejemljivo rešitev.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.764
2.644
113
Ja saj napačno imajo padec narejen. Arhitekt je želel rešit da se voda steka zadaj v kot in da ni potreno nobenih žlebov, samo v praksi se je pa izkazalo kot slaba rešitev. Ni mi pa jasno kako je rešen tist mali deleček na desni strani. Kam naj bi tam odeklao? Se ne vidi dobro na sliki. Sigurno je najbolje rešljivo s pravimi nakloni.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Ja saj napačno imajo padec narejen. Arhitekt je želel rešit da se voda steka zadaj v kot in da ni potreno nobenih žlebov, samo v praksi se je pa izkazalo kot slaba rešitev. Ni mi pa jasno kako je rešen tist mali deleček na desni strani. Kam naj bi tam odeklao? Se ne vidi dobro na sliki. Sigurno je najbolje rešljivo s pravimi nakloni.
Tole je izjemno pomembno. Če ni padec strehe prav narejen, je vedno štala.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Je že na sliki vidno, da se je na veliko silikoniralo zgornji rob odkapne pločevine. V resnisi pa spodaj na stiku s steklom 2cm lufta in zaradi ravnega stekla pod odkapno pločevino zateka. Ta steklena streha pa je s temi obrobnimi letvicami dejansko kot bazen.

Ta večji trikotnik strehe se vidi po oknu, da je konkreten naklon v kot. Po moje bolj ta mali kos spredaj dela probleme (odvisno kje se madeži dejansko pojavljajo).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Padec je v redu narejen, se vidi iz prve slike. Ne vem pa, kako je izvedena žlota. Morda je sploh ni? Pa špenglarija med fasado in steklom - itak so vedno tu problemi. Tesnenje med steklenimi ploskvami ne bi smelo delati težav.

To je za adaptacijo in ne za ponovno gradnjo (če sem prav razumel ono željo zgoraj).