Teorija : Prvi pomladni dan ...

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Včasih smo ga praznovali 21. marca, sedaj pa naj bi bil danes, natančneje ob 16.15 ?
Tudi prvi jesenski dan smo včasih imeli 23. septembra, danes ga pa predstavljajo vse druge dni, samo 23. ne.

Kako je s tem? Znajo danes kaj bolj natančno meriti čas enakonočja ali kako? Če ga niso znali že pred sto leti, nebi v vesolju zadeli nič, kako šele Luno 69. leta!

Tako da ... zakaj nam danes prvi pomladni dan za en dan prehiteva?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zdej žališ tiste reveže, ki smejo praznovati svoj rojstni dan samo 25x v življenju in so nam grozno fovš, ko pa mi lahko vsaj 100 krat. :oops:
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.658
3.543
113
Nisi me razumel. 29. februar imamo zato da nam "koledar štima". Iz istega razloga tudi zamiki pri začetku/koncu posameznih letnih časov. Pomlad se ne začne nikoli na 22. Vedno je 20. ali 21.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nič bat, dobro sem te razumel :cheer: .
Ko sem bil mulc, je bil vedno prvi pomladanski dan 21. marca, ampak po letu 2000 pa kar naenkrat 20. marca, samo enkrat vmes 21. pa še to okoli enih ponoči. (dvaindvajsetega pa nikoli, vsaj ne da bi jaz vedel).

A bo sedaj, ko smo ravno pred volitvami, kdo rekel, da pa včasih rdeča čefurija , ki nam je takrat dirigirala, ni znala pravilno merit višine sonca? Saj so ga znali že pred 500 leti, z lesenim sekstantom (si moreš mislit, na fajhtnem morju z lesenim ... :bonk:), pa so z njim zadel še celo avstralijo na onem koncu sveta, pred par leti nazaj pa celo luno! Tule sedaj nam pa datum striže za kar cel dan ... :bonk:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Nič bat, dobro sem te razumel :cheer: .
Ko sem bil mulc, je bil vedno prvi pomladanski dan 21. marca, ampak po letu 2000 pa kar naenkrat 20. marca, samo enkrat vmes 21. pa še to okoli enih ponoči. (dvaindvajsetega pa nikoli, vsaj ne da bi jaz vedel).

A bo sedaj, ko smo ravno pred volitvami, kdo rekel, da pa včasih rdeča čefurija , ki nam je takrat dirigirala, ni znala pravilno merit višine sonca? Saj so ga znali že pred 500 leti, z lesenim sekstantom (si moreš mislit, na fajhtnem morju z lesenim ... :bonk:), pa so z njim zadel še celo avstralijo na onem koncu sveta, pred par leti nazaj pa celo luno! Tule sedaj nam pa datum striže za kar cel dan ... :bonk:


Skoraj si pogruntal odgovor na vprašanje. Namig je v avstraliji oz. glede na to da ima dan 24h in zemlja 24 časovnih pasov imaš ob 16:00 po naši uri vsaj 4 časovne pasov ki so že na 21.3.! Se pravi prvi pomladni dan je nekje na svetu tudi letos na 21. kot si se učil v šoli!;)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.273
2.267
113
Pa vsi dobro veste, da sta za to krivi Srbija in Črna gora in njuno elektro gospodarstvo - frekvenca el. toka!
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pišuka, pa res! Za 7 minut zaostaja, še zdaj nisem prenastavil ! :eek:

Torej imajo telex, pa dsf, pa altertiči in podobni prav! Generično nismo bili pravilno cepljeni proti rdečkam! :bonk::bonk::bonk:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kakšna je to pomlad v snegu in pri -7 stopinj.

- Zanič. Ampak bo, menda. Z majhno zamudo ... tole kar počnejo mački celo milo noč po celi ulici (nobenega mira :gorjaca:, pošten zmatran človk niti spat ne more !), se je običajno dogajalo februarja, ne pa zdaj.

Zdej grem pa ure na šporhertu in mikrovalovki preštelat, da bom potem lahko zopet opazoval, kako nam srbi in šipoze elektriko vlečejo.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Fora je v tem, da je bilo leto 2000 izredno prestopno leto. Vsakih 400 let namreč tri leta deljiva s 4 niso prestopna. Leto 2100, 2200 in 2300 ne bodo prestopna, bolj kot se bo letnica bližala l. 2400, kasneje bo na koledarju ekvinokcij in bo večinoma spet 21.3.
 

japoncica

Zelenc'
29. jul 2017
18
0
1
Fora je v tem, da je bilo leto 2000 izredno prestopno leto. Vsakih 400 let namreč tri leta deljiva s 4 niso prestopna. Leto 2100, 2200 in 2300 ne bodo prestopna, bolj kot se bo letnica bližala l. 2400, kasneje bo na koledarju ekvinokcij in bo večinoma spet 21.3.

Zanimivo tole. Kam pa grejo potem vse une +minute od vsakega leta: npr. od 2097, 2098, 2099 in 2100, če 2100 ne bo prestopno leto?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Sej ravno namen teh neprestopnih prestopnih let je v temu da minute ne gredo nikamor oz. da se popravi zamik ki nastane zaradi neujemanja koledarskega leta z dejanskim zemljinim letom.

Leto = en obhod zemlje okoli sonca
Dan = en zavrtljaj zemlje okoli svoje osi

Leto in dan sta v naravi nepovezana fenomena in da se vzdržuje relacija na naš "koledarski sistem" je potrebno dodajat presopna leta (to so že nekdaj ugotovili) in jih tudi korigirat z neprestopnimi prestopnimi leti (malce novejši izračuni). Tudi pri dnevu je napaka oz. dejansko dan ni dolg 24h, zato se vsake par let dodaja dodaja korekcijske sekunde (prestopne sekunde).
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
mene pa zanima kaj je 'prednost' vseh teh prestopnih sekund, let, korelacij itd,

zjutraj vtsaneš, se oblečeš, greš delat..vseeno a je prestopno ali ne. veš a je delovni ali frej dan. a je 32.12.2013 ali 1.1. 2029. vse se je to nekam zakompliciralo. a je danes pomlad, ali včeraj je vseeno, zuni je minus, sneg, piha.