Švasaparat iz Lidla

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
www.lidl.si

Ta teden je akcija za nek manjši švasaparat pa me zanima, če se tole splača za amaterja. Do zdaj so mi švasali drugi, se pravi sem totalni neznalac.
Dajte mi malo priporočat glede na specifikacije, ker nimam pojma, kakšna debelina elektrode in moč varjenja je npr. priporočljiva za univerzalno hobi uporabo. Pošvasal bi kakšne alumijaste profile, kakšno malenkost na avtu mogoče, nič posebnega torej.

S parkside mam zadovoljive izkušnje, cena pa so tako ali tako smešne.

Foter je pred desetimi leti mel podoben Varstrojev minišvas in vem, da je bil probem s tem, da ga je "ven metalo". Pošvasal si ene par cm, potem si pa moral čakat minuto pa je spet šlo. To je pri vseh tako ali smo pri tistih, ki že majo preveč ur zlorabe?
wink-1.gif


Hvala.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
malo prešvoh je. bi ze bilo fino da gre do 160 A.

če pa se da alu švasat pa pojma nimam. jaz imam tudi nekaj podbnega - ( hofer ) pa ponavadi rabim tok nad 80 A za elektrode
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Najprej se moraš odločit kaj bi varil. Za par pohištvenih profilov zavarit bo dober kar obločni aparat in oplaščene elektrode (s tem pločevine ni mogoče variti), če bi rad varil pločevino in aluminij pa MIG/MAG s tem, da uporabljaš za pločevino/jeklo CO2 ali eno izmed mešanic, za aluminij pa argon. MIG/MAG pod 180 A ni za kupovat.
Če te tišči v žepu pa TIG
wink-1.gif
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
To me je najbolj skrbelo, da bo spet kakšen paramater navkriž hodil.
wink-1.gif


A se ne dobijo posebne elektrode za alu? Sicer če praviš, da je 80A premalo, bi predvideval, da je za aluminij potrebno še več kot za jeklo.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Citat:
Uporabnik ziggy pravi:
Najprej se moraš odločit kaj bi varil. Za par pohištvenih profilov zavarit bo dober kar obločni aparat in oplaščene elektrode (s tem pločevine ni mogoče variti), če bi rad varil pločevino in aluminij pa MIG/MAG s tem, da uporabljaš za pločevino/jeklo CO2 ali eno izmed mešanic, za aluminij pa argon. MIG/MAG pod 180 A ni za kupovat.
Če te tišči v žepu pa TIG
wink-1.gif

Dobro si mi napisal.
smile-1.gif


Hvala.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Sam precej delam podobnim cenenim transformatorjem od Varstroja (tudi se dobi za kakih 50€) pa je kar uporaben. Ograje, mize in kakšna vrata se da kar lepo naredit.
Tudi mene mikata pločevina in aluminij zato trenutno gledam MIG/MAG naprave za cca. 500€. Bomo videli če bo kaj iz tega, imam precej dolg wishlist kar se tiče orodja
wink-1.gif
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.187
2.421
113
v lokalni ostariji
intermeco preveri! to je podatek ki ti pove koliko časa lahko variš pri nazivnem toku...

drugače pa alu s tem ne boš varil... jaz svetujem da pobrskaš po oglasniku pa kupiš en rabljen MIG/MAG aparat.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Res, hvala vsem za te informacije. Da vprašam nekaj butastega, jeklenka mi lahko zastara? Glede na mojo kontinuiteto potrebe po varjenju bi najbrž eno jeklenko mel tudi po več let. Bi bili z MIG/MAG kakšni problemi, če ga večino časa le "skladiščiš" in ponucaš ob priliki?

Nimam namena meti obrti ali delat v nekem industrijskem turnusu. Ko pa rabiš, pa rabiš krvavo.
smile-1.gif
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Plin ne bo zastaral. Dostikrat se uporablja jeklenko od gasilnega aparata na CO2 s tem, da je pametno odstranit sifon, da ti ni treba imeti jeklenke obrnjene na glavo. Za argon pa ne vem kje bi dobil kakšno poceni jeklenko...
A kdo ve kako je s testiranjem jeklenk? Je to še potrebno in če je, kakšni so intervali?
 

sbor

Pripravnik
22. avg 2007
562
0
16
Po drugi strani pa - kaj pa je 50 evrov? Že za paket jeseniških elektrod boš dal ene pol tega. Če rabiš za občasno kaj pripikat ni nobene panike. Elektrode do 2 mm bi še moral prižigati, 3,25 mm bo verjetno preveč. Za kakšne pohištvene profile itd. bo z 1mm elektrodo, mogoče tudi 2 mm odličen zvar, če seveda obvladaš tehnologijo.
Sam sem lansko leto nabavil neko chip china zadevo na ebayu, sicer do 160A, švoh interminenca, pa mi zaenkrat to še ne predstavlja ovire. Je pa prednost, ker prižge tudi 3,25 mm EVB za kakšne bolj masivne konstrukcije.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Problem pregrevanja pri cenenem aparatu, ki je doma že dobrih deset let, sem rešil z vgraditvijo dveh 'računalniških' ventilatorjev v škatlo.
Po tistem mi zdrži tudi več kakor eno uro varjenja.
Prej je bil ta čas pod desetimi minutami.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.187
2.421
113
v lokalni ostariji
ziggy ja hvala ker si me popravil... joj humulugacijo pa res mora imeti...

jeklenke je potrebno testirati. za acitilen (ali bo zigy spet popravil da sem kaj narobe napisal?) vem da velja 5 let...
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
ziggy ja hvala ker si me popravil... joj humulugacijo pa res mora imeti...

jeklenke je potrebno testirati. za acitilen (ali bo zigy spet popravil da sem kaj narobe napisal?) vem da velja 5 let...

No, če si že želiš, te lahko tudi popravim. "acetilen" se napiše
smile-1.gif


Potem verjetno tudi za CO2 zahtevajo preglede.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
vsi ne zahtevajo, ravno prejsnji teden sem menjal CO2 jeklenko pa ni niti pogledal ce je testirana.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Citat:
Uporabnik Naglfar pravi:
To me je najbolj skrbelo, da bo spet kakšen paramater navkriž hodil.
wink-1.gif


A se ne dobijo posebne elektrode za alu? Sicer če praviš, da je 80A premalo, bi predvideval, da je za aluminij potrebno še več kot za jeklo.







Lidl aparata za varjenje ALu verjetno nikoli ne bo imel, ker take tzadeve stanejo 1500 eur
 

Mathew

Pripravnik
6. sep 2007
401
0
16
MS
Vzemi rabljeni MIG/MAG aparat tam za 250 do 500€ dobiš zelo dobe zadeve, z katerimi laho zelo dobro variš. Alu variti z MIG aparatom je zelo težavno. Bolje gre z pulznim MIG tam so pa cene od 4k€ naprej. MIg vzemi od 200 do 300A. Aparati so enostavni in se dajo vedno popraviti. Deli so skoraj univerzalni tako, da se tudi kakšno levo znamko, da b.p. popraviti. Glede jeklenke pa ponavadi pri menjavi noben ne gleda. Mislim, da je 7.5 kg CO2 cca 25€.