stolpi mobilnih operaterjev

towerlj

Zelenc'
22. jul 2018
4
1
3
lj
Živijo!

Ker na skoraj vse dileme in vprašanja najdem odgovor na Alterju... :) bom nekaj vprašal..
Zanima me, kdo pri nas postavlja in vzdržuje stolpe \ postaje mobilnih operaterjev. Ko se takole vozim po Sloveniji se ne morem načudit koliko teh objektov je zrastlo.
Glede na to, da je stolpov precej, to najbrž zahteva poseben oddelek pri posameznem operaterju? Ali je kako večje podjetje, ki je specializirano samo za to in jih vsi najemajo? Danes verjetno samo za postavljanje, čez N let, pa bo verjetno zob časa in vremenske razmere zahteval, da se zadeve prebrusi, na novo zaščiti z barvo...?
Malo googlanja odgovori s tem, da to počnejo naprimer pri podjetju Elektroservisi.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.229
113
Odvisno od vsakega operaterja. Naceloma opremo namesceno na lokacijah (niso samo stolpi) vzdrzujejo t.i. "baznarji". Oni menjajo komponente na bazni postaji oz zamenjajo celo bazno (npr staro 2G ter staro 3G ven in novo kombinirano 2G/3G/4G not). t.i. "prenosarji" pa skrbijo za prenosno opremo med baznimi oz med baznimi in core networkom. Za vzdrzevanje okolice ter ostale opreme pa so obicajno pogodbena podjetja. Oni skrbijo za klime, rezervno napajanje (UPS/agregati), ter samo vzdrzevanje ki si ga opisal ti.

Verjetno ima vsak operater svoje podizvajalce, eden izmed takih je (bil ali pa je se) planNET, za klime mas tud lokalna podjetja.... Sem poznal enega ki je rpecej dobro sluzil z vzdrzevanjem okolice pri takratnem simobilu.... ampak je potem izgubil posel.

Sicer pa pozabljas da so najstarejse lokacije danes ze starejse od 25 let, tako da je vec vzdrzevanja kot pa postavljanja.

Edit: lapsus pri letih
 
Nazadnje urejeno:

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
Za opremo na stolpih majo povecini vsi zaposlene svoje ljudi (sem delal pri t2) pac gres na solanje in tecaj za visino, dobis vso plezalsko opremo (zelo dobro opremo vse pohvale!) in tudi dodatek pri placi. Za samo vzdrzevanje zelezja stolpa pa pomojem najamejo zunanje izvajalce (vsaj ne spomnim se da bi kaj barvali sami)
 

Panter23

Pripravnik
8. jun 2009
38
1
8
Mene pa zanima kako je s sevanjem v neposredni bližini anten? Če imamo naprimer v nekem stolpu štiri antene, kakšno je sevanje, če se nahajaš naprimer v isti višini kot so antene? Ter oddaljen naprimer meter ali dva?
Nekaj sem bral o tem tukaj:
http://www.inis.si/index.php?id=94#.W6u7kfZoS71

Znani so posamezni primeri, da neprimerno postavljena bazna postaja preseže predpisane mejne vrednosti. Le-te so lahko presežene, če se človek približa značilni, polno obremenjeni, usmerjeni sektorski anteni bazne postaje v njeni višini na manj kot 10 m. Mejne vrednosti za poklicno izpostavljene ljudi pa so lahko presežene, če se delavec zadržuje v krogu treh metrov od antene. To velja samo, če je v višini antene, to pa je tako rekoč nemogoče, saj so antene navadno nameščene na visokih stolpih ali strehah visokih zgradb in je ljudem dostop v njihovo neposredno bližino onemogočen. Zunaj glavnega snopa antene so sevalne obremenitve precej pod dopustnimi mejnimi vrednostmi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Sam lahko iz zapisanega ugotoviš, da ne moreš biti izpostavljen sevanju na taki razdalji kot jo navajaš v vprašanju. Kaj te konkretno zanima?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.229
113
Mene pa zanima kako je s sevanjem v neposredni bližini anten? Če imamo naprimer v nekem stolpu štiri antene, kakšno je sevanje, če se nahajaš naprimer v isti višini kot so antene? Ter oddaljen naprimer meter ali dva?
Nekaj sem bral o tem tukaj:
http://www.inis.si/index.php?id=94#.W6u7kfZoS71

Znani so posamezni primeri, da neprimerno postavljena bazna postaja preseže predpisane mejne vrednosti. Le-te so lahko presežene, če se človek približa značilni, polno obremenjeni, usmerjeni sektorski anteni bazne postaje v njeni višini na manj kot 10 m. Mejne vrednosti za poklicno izpostavljene ljudi pa so lahko presežene, če se delavec zadržuje v krogu treh metrov od antene. To velja samo, če je v višini antene, to pa je tako rekoč nemogoče, saj so antene navadno nameščene na visokih stolpih ali strehah visokih zgradb in je ljudem dostop v njihovo neposredno bližino onemogočen. Zunaj glavnega snopa antene so sevalne obremenitve precej pod dopustnimi mejnimi vrednostmi.
Sevanje neposredno ob anteni je tako visoko, da skodi clovekovemu zdravju. Tako kot clovekovemu zdravju skodi, ce spleza na 110kV daljnovod in se prime za vodnike.

Zato se bazno postajo pred posegom na antenskem sklopu pred posegom izklopi. Nenamerno pa obicajen mimoidoci ne more priti v škodljivo cono okrog antene.
 

Panter23

Pripravnik
8. jun 2009
38
1
8
Gre se za to, da so postavili antene v cerkveni zvonik. Tja pa hodimo pritrkovalci zvonit. In nas zanima seveda, kakšen vpliv imajo antene na nas tam gori.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.977
5.705
113
blizu močvirne prestolnice
To veš, da ni isto sevanje kot na rentgenu? Za tistih 15 minut na vsake kvatre ne boš umrl. Ni pa fino, a gospod o temu ni nič razmišljal, ko je dal dovoljenje?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Moram ...

Pomagale vam bodo priti prej še višje gor (ali pa dol - pač odvisno od dosedanjega lifestyla).

ON: A pridete bližje kot na 3 m? A pridete v isto višino? Če ja - ne hodit tja gor dokler je vklopljeno.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Antene sevajo usmerjeno, se pravi ven iz prostora, zadaj se načelno nimaš kaj bat. Me pa čudi, da bi vam namestili antene v prostor kjer se pritrkuje.
Mogoče si zamenjal antene z bazno postajo - tam pa ni nekega problema nasploh.
 

Sniper

Fizikalc
24. jul 2007
169
34
28
Sevanje neposredno ob anteni je tako visoko, da skodi clovekovemu zdravju. Tako kot clovekovemu zdravju skodi, ce spleza na 110kV daljnovod in se prime za vodnike.

Zato se bazno postajo pred posegom na antenskem sklopu pred posegom izklopi. Nenamerno pa obicajen mimoidoci ne more priti v škodljivo cono okrog antene.
Sevanje neposredno pred anteno je škodljivo. Za anteno se nimaš česa bati. Glede sevanja so najbolj problematični RTV stolpi, tam se dejansko izklaplja oddajnike ob posegu na stolpu, ker gre za višje moči oddajanja. Na stolpih od baznih postaj kjer so sektorske in link antene pa ne izklapljajo oddajanja, razen če gre za poseg direktno na sektor anteni ali pa link anteni. Takrat pa izklopijo oddajo na tisti anteni, kjer je poseg. Tam so moči oddajnja na anteno približno 100-200mW.
 

Sniper

Fizikalc
24. jul 2007
169
34
28
Antene sevajo usmerjeno, se pravi ven iz prostora, zadaj se načelno nimaš kaj bat. Me pa čudi, da bi vam namestili antene v prostor kjer se pritrkuje.
Mogoče si zamenjal antene z bazno postajo - tam pa ni nekega problema nasploh.
Antene so verjetno nameščene na linah zvonika. V prostoru sevanja nebi smelo biti, če pa že je ni zdravju škodljivo, sicer pa se pri postavitvi bazne postaje izmeri EMS sevanje. Brez tega ni uporabnega dovoljenja. Župnik ima sigurno vse podatke.
 

Panter23

Pripravnik
8. jun 2009
38
1
8
No, to me je zanimalo ja, ker dejansko so antene in ne bazna postaja. Postavjene na linah in usmerjene ven.
Za meritve pa ne vem, lahko da dejansko antene še ne delujejo, ker niti še niso vrisane na zemljevidu ...
Drugače pa ja, na isti višini in manj kot 3 m oddaljeni od posamezne antene ...
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
15 minut na mesec, tudi če so vklopljene in usmerjene v ljudi, ne bo nikomur nič.
Drugo pa je, če bi imel spalnico zraven.

Normativi vedno upoštevajo stalne in dolgotrajne obremenitve. Takrat se pa gleda koliko so reči oddaljene od bivalnih in delovnih prostorov. Zvonik pa slednje seveda ni, sevanje pa upada s kvadratom razdalje, če je vmes kak železobetonski zid, pa še bolj.
Folk, ki visi nonstop na telefonih direktno na ušesih, je obremenjen najbolj. Razdalja od možganov samo centimeter. Že uporaba slušalke zniža obremenitev za nekaj desetkrat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gatto in McGiver

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.674
113
Naj dvigne šapco tisti, ki bi rad bil brez mobilnega signala povsod ... Kdor si tega ne želi, pa ve, da bazne postaje nekje morajo biti in cerkveni zvoniki so pogosto zelo prikladna mesta za optimalno in manj motečo postavitev. Super je, da ni v slovenskem vodstvu Cerkve kakega ortodoksnega škofa, ki bi župnikom oddajanje cerkvenih zgradb na ta ta način prepovedal.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V bistvu gre zgodba takole: ko se odločimo, da bi radi šli na cerkev najprej kontaktiramo župnika - brez njega ni nič, če se on strinja se sprašuje za dovoljenje dalje: vodjo cerkvenega reda ali celo škofa (no oni so generalno dali soglasje) pač kdo je konkretno zadolžen za "obremenitev" konkretne cerkve, ter seveda Zavod za varstvo kulturne dediščine. Na podlagi vseh pozitivnih dogovorov se gre komaj v projektiranje in izvedbo v cerkvi.

PS: so območja v GB kjer lokalna skupnost ne dovoli postavitve nobene BP za mobilno telefonijo - tam se pač ve, da signala ni in ga ne bo. Mi v SLO smo kar malo obsedeni s tem signalom.