Stiropor z obeh strani stene (garaža)

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Zanima me če lahko v garaži tudi z notranje strani oblepim z stiroporom ter prekrijem z fasadnim lepilom? Glede na to da se ne bo ogrevalo, verjetno težav z vlago nebi smelo biti?

In pa zanima me še če se lahko na fasadno lepilo direkt štriha z fasadno barvo (+ emulzija prej), ali je potrebno še kako izravnalno maso?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Če so stene suhe in nimaš problemov z vlago, potem nekih težav ne bo, če polepiš z obeh strani. Iz kakšnega materiala pa sploh so stene?
Na fasadno lepilo lahko direkt barvaš, če te ne motijo luknjice, črte in ostale nepravilnosti lepila. Če boš prej prekital, bo pa idealno.
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Stena je iz opeke, zidana pred nekaj tedni. Je pa tudi kakšen meter pod streho, tako da dež je ne bo "pral". Prilagam slike v priponki. Z notranje strani ob odprtini sem pa mislil da bi dal stirodur ker je trši za kasneje ko bodo gor prišla garažna vrata.
 

Priponke

  • file (1).jpeg
    file (1).jpeg
    1,2 MB · Ogledi: 661
  • file-1.jpeg
    file-1.jpeg
    1,1 MB · Ogledi: 828

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
667
31
28
Če je zidana pred nekaj tedni, bi počakal da se zadeva prvo posuši opeka in malta, da bo stena res suha potem pa stiropor gor.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
Kot dodatna ideja;
Jaz sem dal znotraj direkt na cegu sem prilepil gips plosce une vodoodbojne (zelene) sem pokital spoje pa prebarval. Zunaj imam pa 3cm stirodur pa fasado cez.
Imam pa isto neogrevano samostojno garazo.
Jaz sem delal znotraj po tem, ko so bila garazna vrata ze zmontirana.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.427
3.178
113
Glede na to da pride opeka direkt iz tunelske peči jo ni treba sušit na soncu zaradi vlage. Samo povem.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
za OPja in ostale, ki ste podali svoje rešitve, kar je narobe z običnim ometom znotraj?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
Ne zna sam gor nametatat.
Drugače pa mislim, da je na koncu še najcenejši, le šiptarja še rabimo da bo naredil.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Sej to... Ne vem če je pri ostalih možnostih samo material cenejši od ometa z delom . Pa še nikjer zadi ti nima kaj plesniti.

Razen če je kje drugje fora, da ometa noče.
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Ne zna sam gor nametatat.
Drugače pa mislim, da je na koncu še najcenejši, le šiptarja še rabimo da bo naredil.

Bolj to, oziroma da še nisem poskusil. No, tudi zunanji omet z stiroporjem in fasadnim lepilom sem delal prvič, pa mi je kar lepo uspelo (na zgornji sliki je še sicer komaj prvi nanos ko sem dal armirno mrežico).

Tako da, morda bi moral poskusiti :) Pa kolikor sem gledal si faže lahko pripravim z letvicami (https://www.bauhaus.si/nasveti-strokovnjaka/novogradnja-sanacija/notranji-omet/). A to so direkt kotne letvice ali kakšne posebne? Kateri omet pa priporočate? Thermoputz ali je kaj cenejšega/boljšega?


Kot dodatna ideja;
Jaz sem dal znotraj direkt na cegu sem prilepil gips plosce une vodoodbojne (zelene) sem pokital spoje pa prebarval. Zunaj imam pa 3cm stirodur pa fasado cez.
Imam pa isto neogrevano samostojno garazo.
Jaz sem delal znotraj po tem, ko so bila garazna vrata ze zmontirana.

Kako si pa tam kjer npr. ni bilo čisto ravno, npr. kakšna izboklina od opeke, da je na koncu stena bila ravna?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Zanima me če lahko v garaži tudi z notranje strani oblepim z stiroporom ter prekrijem z fasadnim lepilom? Glede na to da se ne bo ogrevalo, verjetno težav z vlago nebi smelo biti?

In pa zanima me še če se lahko na fasadno lepilo direkt štriha z fasadno barvo (+ emulzija prej), ali je potrebno še kako izravnalno maso?
Z notranje strani lahko oblepiš stirudur in normalno je, da se prevleče oz. prekrije s fasadnim lepilom. Ne vem pa, zakaj bi neogrevano garažo izoliral od znotraj??
Težave z vlago so čisto možne. Ok... v tvojem primeru mogoče ne, ker je malo večja. Meni se je pojavljala vlaga pozimi. (manjša garaža) Vroč avto, neogrevana manjša garaža je produkt vlaga. Sedaj imam skoz odprto okno (zračenje) in teh težav ni več
Štrihaš lahko na fasadno lepilo brez problema (+emulzija prej) Izravnalna masa gre ponavadi po treh. Verjetno si mislil, kitanje sten. Ja, če te moti kje kakšna neravnina lahko pokitaš.
Je pa tako, da že s fasadnim lepilom lahko dokaj lepo narediš. Lahko pa tudi s kitanjem slabo narediš, da na koncu vidiš, da je bilo fasadno lepilo lepše narejeno, kot na koncu s kitanjem sten:evil:
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
kot sem razumela, bi rad imel lično obdelane stene od znotraj (drugače je najceneje in sigurno brez izzivanj plesni zaradi takih in onakvih vzrokov pustiti gol cegel), zna pa sam stiropor pa mrežno pa lim gor vreči (kot je že naredil zunaj), medtem pa bi za ometavanje že moral koga poklicati, ker ne ve, če bi sam znal. čeprav bi bilo najbrž ceneje pa bolj ziher kar se potencialnih problemov tiče. no, saj zdaj že razmišlja da bi sam omet gor dal. konec koncev, boljša rešitev, nobeden ne bo z lučko gledal, pa kljub temu lahko za seboj ene 3x najbrž popravlja - celo garažo.
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
kot sem razumela, bi rad imel lično obdelane stene od znotraj (drugače je najceneje in sigurno brez izzivanj plesni zaradi takih in onakvih vzrokov pustiti gol cegel), zna pa sam stiropor pa mrežno pa lim gor vreči (kot je že naredil zunaj), medtem pa bi za ometavanje že moral koga poklicati, ker ne ve, če bi sam znal. čeprav bi bilo najbrž ceneje pa bolj ziher kar se potencialnih problemov tiče. no, saj zdaj že razmišlja da bi sam omet gor dal. konec koncev, boljša rešitev, nobeden ne bo z lučko gledal, pa kljub temu lahko za seboj ene 3x najbrž popravlja - celo garažo.

Točno tako, pač rad se sam lotim stvari, sploh tukaj pri garaži se lahko "učim". Za omet pa bi rabil mogoče malo več nasvetov, kot sem že v prejšnjem postu vprašal.

Hvala,

Miha
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Za omet boš rabil veliko več, kot samo "alter" nasvete. Seveda če misliš sam delati. Če ne, je nasvet dober in poceni mojster. Zdej ga pa najdi, če lahko.
Se zna zgoditi oz. je velika verjetnost, da bo tako, kot je bilo včasih pri meni. Jaz z instrukcijo zidar mojstra vržem omet z židarsko žlico po steno, omet dol, jaz gor, on dol... vrže zidar omet ostane gor, jaz močno zabrišem po steni, (seveda sem vrgel pol metra stran od željene točke) omet dol...itd. In ko sem že malo osvojil tehniko metanja, da je ostal omet na mestu, se čes nekaj trenutkov začne omet pomikati dol in.... na tla. :evil: Tako da, ko boš že celo garažo nametal ometa, ti bo pri koncu že malo šlo :evil::fredi::nazdravje:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec in McGiver

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Katero mešanico za omet pa priporočate? A lahko takoj uporabim fini omet na opeke, npr. MPI 25?
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.905
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
Naredi tako kot si mislil se pravi s stiroporjem. Bo najhitrejš. Če boš ometaval bo tako kot je napisal lanos. Drgač pa moraš tam pri vratih nabit lajšte, pa faže naredi vse v lajšto, nato grobi omet na koncu fini.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
Bolj to, oziroma da še nisem poskusil. No, tudi zunanji omet z stiroporjem in fasadnim lepilom sem delal prvič, pa mi je kar lepo uspelo (na zgornji sliki je še sicer komaj prvi nanos ko sem dal armirno mrežico).

Tako da, morda bi moral poskusiti :) Pa kolikor sem gledal si faže lahko pripravim z letvicami (https://www.bauhaus.si/nasveti-strokovnjaka/novogradnja-sanacija/notranji-omet/). A to so direkt kotne letvice ali kakšne posebne? Kateri omet pa priporočate? Thermoputz ali je kaj cenejšega/boljšega?




Kako si pa tam kjer npr. ni bilo čisto ravno, npr. kakšna izboklina od opeke, da je na koncu stena bila ravna?

Ce mislis odznotraj, tk lepilo za knauf lepo pkrije kaksne manjse neravnine. Ko sem zidal sem ahtal, da so cigli kolker se da lepo zlozeni, in ne na zunanji ne na notranji strani nisem imel nobenih izboklin.
Ce pa mislis zunanjo steno, sem pa stirodur lepil z lepilom v pistoli kot purpeno in tam tudi lahko kaksno malo napako skrijes.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Naredi tako kot si mislil se pravi s stiroporjem. Bo najhitrejš. Če boš ometaval bo tako kot je napisal lanos. Drgač pa moraš tam pri vratih nabit lajšte, pa faže naredi vse v lajšto, nato grobi omet na koncu fini.
Jaz sem mu rekel, naj omeče mojster!!!!
Sem videl že preveč "domačih mojstrov", ki jim sploh ni bilo težko ometavati, keramiko polagati, knauf polagati, laminat, parket, elektriko napeljevati, vodovod, robnike polagati....itd. Pri večina primirih je šlo to vse ven slej ko prej in je na koncu naredil mojster, ki te stvari obvlada. Je pa res, da se imajo "domači mojstri" za tako dobre, da še drugim kaj zahebejo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
dobro, jaz razumem, pravi da bi rad sam delal in bil do neke mere potem ponosen nase, da je nekaj tudi naredil. saj s tem nič narobe. če pač dela prvič, bodo felerji, itak, ampak gre za domačo garažo - pa kaj pol. tudi popravljati ne bo sila, avto pa kaki regal ven pa je že vse umaknjeno. se pravi faktor ni cena, kot malo gušta, da sam nekaj dela. lahko je stiropor, lahko je omet, lahko se igra s čimer ga je volja.

Če je faktor cena, je pa omet+mojster verjetno najboljše. najceneje (z izjemo, če sam ometava kot profi), pa narejeno z najbolj primernim materialom za to, kar se dela in narejeno bo dobro (recimo, spet odvisno ali bo mojster zares mojster, ali nekdo, ki se je ravnokar naučil nekaj malega na svoji garaži).
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Bom napisal kar v tej temi da ne bom smetil. Sem se odločil (oz. do zdaj niti nisem še mel časa) da bom naredil klasični omet - sam. Zanima me še samo če moram steno namočiti pred špric-em, oziroma ko se špric posuši tudi, pred nanosom grobega in nato pred finim ometom?