Sprememba particij

sad

Guru
24. avg 2007
20.548
9.230
113
Nov računalnik, na njem so štiri particije:
1 GB (OEM)
100 MB NTFS
c: disk 500 GB
d: disk 70 GB recovery

Rad bi zmanjšal C: particijo na 400 GB in za njo naredil 100 GB veliko novo particijo za podatke. Problem je v tem, da mi nobeno orodje noče naredit nove particije. C: particijo mi je še uspelo zmanjšat nove naredit pa nikakor ne gre. Eno od orodij mi je javilo, da ni prostih MBR slotov na disku . Kje je problem? Kako to lahko rešim?
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Na PCjih imaš lahko zaradi omejitev particijske tabele, ki jo pozna BIOS, ki se skriva v prvem sektorju diska (512B) samo 4 particije. Vsebino tiste zadnje (recovery) particije bo potrebno prepisati na neko drugo napravo in jo pobrisati. Potem boš lahko namesto te zadnje naredil novo »extended« particijo do konca diska, ki jo boš lahko razrezal na »logične particije«. Boš pač naredil 70GB za recovery in 100 GB za tvoje potrebe.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Napredna particijska orodja znajo spremeniti tip particija kar na licu mesta.

(je pa ta razpored res glup, moj PC ima podobno)


Predlagam, da narediš backup vseh particij, razen C: (da ni preveliki, tidti D: je pol 70 GB ? malo preveč se zdi).
Nato spremeni tip Recovery D: particije na logično. Ali pa od C:, windows to prebavi... (preveri, kje je datoteka BOOTMGR, ocenjujem da je na tisti 100 MB particiji. Če ni, raje tip C: pusti pri miru.)
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Znajo že. Samo potem se podatki izgubijo. Lahko pa ti zapišeš kje vse se nahaja »particijska tabela« extended particije.
wink-1.gif
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.933
34
48
Gparted (http://gparted.sourceforge.net/) sigurno zmore to in marsikaj drugega, je pa res, da moras vedeti, kaj pocnes (backup pred akcijo je definitivno priporocljiv
smile-1.gif
).
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Sem prej pregledal opis, pa tega ne omenjajo. Pri EaseUS imajo samo o tej funkciji lastno spletni stran.

Ne rečem, da ne gre, ker nisem probal, ampak toliko, da se ne bo kdo zaletel, potem pa ne bo šlo.