Soseda moti hrup (vaje z bandom)

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Pozdravljeni,

zgodilo se je, da bomo morali z svojim bandom (zabavni band) biti pri meni na podstrešju 2 meseca in potem bomo nazaj šli v svoj prostor kjer imamo vaje.
Težava se pojavlja s sosedom kateri ima hišo 80m stran od mene. Vaje imamo od 18.00h do 21.00h vendar pravi, da on ne more počivati in spati zaradi naše glasbe.
Sicer je tudi policijo poklical katera je popisala kaj imamo in ob kakšnih dnevih (1x na 14 dni) ter mojo telefonsko so si zapisali če bi še kdaj klicali da me kar pokličejo.

Sam verjamem, da je nekaj slišati v drugo hišo katera je 80m stran ne verjamem pa da je tako močno slišati saj ne igramo kakšne metal ali pa rock glasbe.
Ima kdo izkušnje kaj lahko sosed naredi, kaj lahko jaz naredim je mogoča prijava da bomo imeli vaje na policiji...kakšna ideja ?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Uradno ti naibrz nic ne more, ce tudi na ulici pred njegovo hiso.igras ( do 22h) . pot tej uri je pa JRM krsen. Sploh ce res enega trdega metala, rocka ne spilate na 100+db
Bo kak apollo bolj natancno povedal.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.841
3.362
113
40
Lj
Že dolgo ni več tega določila o uri do 22h. V trenutno veljavnem zakonu, ki je že kar nekaj let, imaš cel dan pravico do miru, samo tiste mejne vrednosti so drugačne podnevi/ponoči.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Presenečen bi bil kako se zvok širi v okolju blokov/hiš. Pri nas je soseda igrala klavir in smo ga mi nekaj stanovanj vstran slišali ob določenih dnevih kot, da bi bila v naši dnevni, včasih pa nič. Enako se sliši ko sosed v enem od blokov vadi na kitaro. kitarista je za razliko od igralke klavirja težko poslušat, ker kitara ni ravno njegova stvar ;)
Jaz bi se s sosedom skušal lepo pogovoriti in mu povedal, da se zavedaš, da se sliši, da ga prosiš za razumevanje in da je zadeva res začasna. Vi pa pazite. da boste čim manj širili svoj zvok v okolje. Konec koncev ima vsak rad svoj mir in prav je, da ljudi ne vznemirjamo če to ni nujno potrebno.
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Okna ma zaprta, tudi inštrumente smo dali tako potihoma kolikor je možno. Glede sporazuma je težko saj ne moreš priti do resne komunikacije sem že poskusil vendar tako je pri njemu in to je to. Mogoče bo potrebno spremeniti uro recimo od 14.00h do 17.00h takrat upam da ne bo počival ali pač...
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
https://www.24ur.com/novice/slovenija/sosed-poslusa-preglasno-glasbo.html

sicer star clanek ampak so vsaj pravilne informacije. Ne vem zakaj si je tezko predstavljati, da clovek hoce mir v svoji bajti. Ti pravis da sploh niste glasni, njega moti. Resnica je verjetno nekje vmes, slisi se ocitno vas, drugace ne bi vedel kdaj imate vaje.

Sem napisal sigurno se naš sliši to je 1x1, verjetno se pa ne sliši zelo saj že jaz ko sem šel poslušati 10m od hiše je bilo pač slišati bas kitaro zaradi nizkih tonov, malo vokalov to pa je tudi vse.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Zakon o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/06)

8. člen

(povzročanje hrupa)

(1) Kdor na nedovoljen način med 22.00 in 6.00 uro moti mir ali počitek ljudi s hrupom in ne gre za nujne interventne-vzdrževalne posege, se kaznuje z globo od 20.000 tolarjev do 50.000 tolarjev.

(2) Kdor z uporabo televizijskega ali radijskega sprejemnika, drugega akustičnega aparata ali akustične naprave ali glasbila moti mir ali počitek ljudi in to ni posledica dovoljene dejavnosti, se kaznuje z globo 25.000 tolarjev.

(3) Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik ali samostojna podjetnica posameznica (v nadaljnjem besedilu: samostojni podjetnik posameznik) ali posameznik ali posameznica, ki samostojno opravlja dejavnost (v nadaljnjem besedilu: posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost), ki stori prekršek iz prvega ali drugega odstavka tega člena, se kaznuje z globo od 100.000 tolarjev do 600.000 tolarjev.

(4) Odgovorna oseba pravne osebe ali podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki zaposluje druge osebe, se za prekršek iz prvega ali drugega odstavka tega člena kaznuje z globo od 50.000 tolarjev do 100.000 tolarjev.




Če poslušaš radio na terasi ne glede na uro dneva in soseda "moti", lahko kliče policijo. Žal je tako zapisano v zakonu...
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Seveda če policiji odpreš vrata. Sem imel sosedo, katera je "nabijala" glasbo ob nemogočih urah, prišla policija in ona se je lepo na drugi strani vrat smejala. So rekli, da ne morejo nič, če ne odpre vrat in so šli.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Sem napisal sigurno se naš sliši to je 1x1, verjetno se pa ne sliši zelo saj že jaz ko sem šel poslušati 10m od hiše je bilo pač slišati bas kitaro zaradi nizkih tonov, malo vokalov to pa je tudi vse.
To, kar si ti napisal, je ena resnica, sosed bi imel verjetno čisto drugo resnico, dejansko stanje pa ni nujno da je nekje vmes. Lahko vsekakor je.
Če malo obrnemo na hec. Praviš da se 10m od tvoje hiše slišijo samo bas in vokali. hjaa..... mogoče pa fušate in sosed tega ne more poslušati. Sem prav letos slišal bend, kjer je bas sekal vsaki drugi ton čisto mimo, da o vokalistih sploh ne govorim. In verjemi, težko je to poslušati.
Pišeš, da imate vaje 1x14 dni. Sklepam, da niste najbolj resni band. :p
Ni nujno, da se 10m od tvoje hiše komaj kaj sliši. 80m dalje se naj ne bi smelo pa nič oz. še manj. Več zadev vpliva na to, kje se bo kolko slišalo.
Ok... možno je tudi, da je sosed tolko zaheban, da te noče ne videti ne slišati zaradi njemu znanih razlogov.... (si mu kaj ženo, hčerko ogledoval, si se z mopedom vozil okol njegove hiše, imate nerešene posestne meje...... )
Predlog: Zmanjšajte zvok na sobno glasnost ali pa..... a morate prek ozvočenja v sobi vaditi???
Vaje prestavite na čas, ko sosed ne bo počival, ampak delal. (recimo, da sploh kaj dela) Hitro je noč in ljudi zamika postelja, mlade pa muska.
Začni ob 18 uri žagati drva. In ko te bo sosed opozorril na hrup, mu povej, da boš imel z bandom vaje, če nehaš žagati. Verjetno te bo še prosil, da imej raje vaje,.
Če pa soseda vse moti od oblakov v oblačnem vremenu, do sonca ob sončnem vremenu...... je pa vaša glasbena kariera ogrožena. Takšni znajo najedati.
PS: Lahko pa prosiš soseda, da ti pove, kater je njegov najljubši komad. Pa ga zaigrajte, da bo vsake vaje na oknu čakal, kdaj bo...
:p
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Rahlo OFF.

Spet eden od zakonov, ki je "malo mimo". Sicer je res, da "napačna" glasba lahko moti - ampak dokler je glasnost te glasbe (ali druge dejavnosti) v mejah normale - in to je IMHO glasnost pogovora (torej med 60 in 70 dB), seveda merjeno na meji parcele (glasnost z razdaljo pada), te naj ne bi možno obtožiti nadlegovanja.
Sedaj pa je tako, da je bolj ali manj prepuščeno "prosti presoji policista" ozr. policiji ne preostane drugega, kot da domevnega kršitelja oglobijo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
gr69 , ni nujno da glasnost z razdaljo pada. Iz lastnih izkušenj ti povem, da na razdalji 5m ni slišalo kaj veliko, na 50m se pa nisi mogel pogovarjati. Seveda je zvok prihajal iz zvočnikov. Odvisno je veliko od višine izvora zvoka, smeri in moči vetra....... To pomeni, da tudi 1km daleč boš lahko slišal glasbo kot da ti je pod oknom, če se pa veter obrne, boš pa mislil, da so se "glasbeniki skregali" in ugasnili vse skupaj.
Tako da, če že pridejo policaji red delat, bi morali prvo k prijavitelju posluhniti, kolk je vse skupaj glasno nato pa k povzročitelju, če je res preglasno. Torej, na meji parcele povzročitelja hrupa, se ni nikoli merilo in se tudi ne.
Nekdo, ki je oddaljen 50m od povzročitelja ni nujno da mu je preglasno.... nekdo ki je 300m stran pa je glasnost večja. (lahko tudi popačena)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Glasnost z odaljenostjo v vsakem primeru pada.
To kar ti opisuješ, pa so vplivi okolja, ovir in vetra. In da - z lahkoto se zgodi, da je glasnost “bližje” nižja, kot na lokaciji, ki ima “direkten” pogled na mesto dogajanja. Ampak to ne spremeni dejstva, da če iz moje parcele izhaja zvok 70 dB - potem ne more biti, da pri sosedu 80 m dlje, ta isti zvok prispe z 120 dB.

Kakorkoli že - brez merljivi definicije glasnosti hrupa je ta določba veliko preveč ohlapna.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ooo.. pa lahko. Odvisno, kolk imaš parcelo dolgo oz. široko.:p Do roba tvoje parcele lahko pade na 30dB..... na drugem hribu pa je 60dB. Tolko . (cifre pišem pa na pamet)
Ok... brezveze, ker se mi zdi da ne bova nič ugotovila.
Imam pa kar nekaj izkušenj glede tega. Tako da na pamet nič ne pišem.
Lahko pa probaš. Postavi zvožnik , potem ga pa obračaj in smeri kje se sliši dalj, kje pa manj.
Da je pa v vse smeri enaka višina in brezveterje z nobeno prepreko.... je pa še izjemen teren

PS. Inšpektorji merijo hrup pri prijavitelju, ne pa na robu parcele povzročitelja!!!!!!!!!!!!!!