Soliter na coklu

MZN0601

Zelenc'
29. apr 2021
6
0
1
Na 8 letni hiši se mi je pojavil soliter na coklu...zakaj...kako ga odpraviti?
 

Priponke

  • 20210429_123431.jpg
    20210429_123431.jpg
    3,1 MB · Ogledi: 511

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Soliter rabi neko masivno mineralno osnovo in tankoslojni omet, ki domnevam da je na coklu ni dovolj tudi če bi se iz nekega razloga pojavljala tam vlaga. Je pa res da lahko vleče soli iz tlakovanega dela oz. je neustrezno izveden stik "terasne" plošče s steno in posledično vleče soli iz plošče na cokel kjer se izločajo. Kaj veliko ne moreš naredit, če je plošča okoli novejša je možno da gre za klasično "prvo" izločanje soli iz betona in bo pojav s časom izzvenel. Če pa vleče vlago preko plošče na cokel je pa edina rešitev sanacija stika v tem delu.
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.744
112
63
Vlago ti vleče iz spoja z terasnimi ploščami na tleh. Cokel mora biti izoliran od talne vlage, drugače ti fasadni lim vleče vlago nase in potem fasada zacveti.
 

MZN0601

Zelenc'
29. apr 2021
6
0
1
Kako se sedaj lotim popravila,da bi bilo čimmanj stroškov. Da ne bi kamna tolkli. To se dogaja samo na eni strani hiše, je pa povsod enako narejeno. Plaza je večja zalita, gor je položen kamen. Na znotraj ni strani ni ničesar,je stena suha. Je dovolj,da cokl dol potegnem ali bi mogel kamen dol tud dol...oziroma kako se to reši?
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.744
112
63
Jaz sem imel isto s... pri tlakovcih. Enostavno smo zarezali fasado z flex šajbo 2mm ob tlakovcih v globino do stirodurja. Raz smo potem zatesnili z siko in je od takrat mir - cca 6 let.
 

MZN0601

Zelenc'
29. apr 2021
6
0
1
Niste menjali stiropora...lahko mali bolj podrobno opišete kaj vse ste naredili...meni je to čisto tuje
 

MZN0601

Zelenc'
29. apr 2021
6
0
1
Tu se vidi,da je bilo izoliran celotni tratar in dol ob strani....potem je bil pestrih gor, nato kamen...res pa da je tak bilo 2 leti brez zaključnega sloja...
 

Priponke

  • NIKA - ŽAN 019.jpg
    NIKA - ŽAN 019.jpg
    164 KB · Ogledi: 287

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.151
1.759
113
Ker je novejsa hisa predvodevam da je ta del cokla izoliran in se ti to pojavlja zgolj na zakljucnem delu fasade/cokla (kurilplast?)..zato dvomim da je to klasicen soliter, ki nastaja na neizoliranih stenah kjer ( obicajno) stena vlece vlago iz neizoliranih sten.

Meni je vse skupaj bolj estetskega 'problema'. Imas moznost pogledat stran ( ce imas pri roki 'štrajfiks' poskusi zadevo sprat, zna ze to pomagat) ali se posluzi te ideje o zarezanju zakljucnega sloja, kar je pred mano nekdo predlagal.

Predvidevam da bi se lotil nekako v tem smislu:
Na visini tlakovcev potegnes crto po coklu. Nato odstranis kaki 2 vsti tlakovcev (da prides zraven) in nato s fleksarco (lahko z malo..šajba za beton) zarezes po tel crti cca 5 mm v globino (ravno toliko da prides prek zakljucnega sloja do izolacije..tam bos cutil kdaj bos na njej ker bo mehko in barva izpod sajbe bo druga). Ko mas crto zarezano...pa notri brizgnes (v fugo po celotni globini in dolzini zarezane crte) silikon v barvi cokla, s tem da mora boti ta silikon za zunanjo uporabo (vprasas v stacuni kateri je top za tvoj primer). Zasilikoniral s pistolo za silikon. Pocakas en dan. Ter polozis tlakovce nazaj.
Na tak nacin si preprecil vlagi, da bi se sirila navzgor po zakljucnem (cementnem) delu cokla. In ce se bos kolickaj potrudil zadeve sploh ne bo opazit oz bo silikon ravno na vizuelnem stiku tlakovcev in stene in bo se dobro zgledalo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Verjetno ti na tej strani bolj pere dež in verjetno ti res zamaka čez stično fugo med kamnom in coklom in tam vleče vlago pod zakjučni sloj (posip cokla) kjer sta mrežica in lepilo in se to lepo izloča, dolgoročno pa se ti bo verjetno to dol zluščilo. Mi pa ni jasno, kako bi v fazi gradnje naredil ta detajl pravilno, da do tega ne bi prišlo oz. da ne bi bilo nevarnosti da ti pride vlaga pod zaključni sloj? Verjetno ni edina gradbeno tehnična rešitev takšna da ko položiš kamen/tlakovce da že v štartu zarežeš fugo iz jo napolniš z silikonom? Sicer so ob fasadi ponavadi kakšni kamenčki in spodaj drenaža, takšnih rešitev kot jo ima avtor res ni veliko ampak sigurno je tudi za takšno situacijo kjer betoniraš okoli hiše kakšna pametna rešitev? Verjetno bi bila zadeva dolgoročno rešena, če bi po nanešenem lepilu in mrežici naredili hidroizolacijo s kakšnim Mapelasticom do višine vsaj dveh šar in na Mapelastic gor naredili zakjučni sloj v kolikor ga gre naredit nanj. Namreč ti hidrostopi verjetno ne potegnejo vlage po sebi. Vprašanje pa če se na njih lahko dela zaključni sloj.
 

steve30

Zelenc'
17. jan 2022
3
0
1
Pozdravljeni, podoben problem le da je zaključni sloj star 6 mesecev., stiropor z lepilom narejen 2016.
20220117_065253.jpg
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.151
1.759
113
Običjano se te zadeve pojavijo pri kuruilplastu, ki ga nekateri še uporabijo pri coklu (odpiralec teme). Kurilplast je s tega vidika precej delikaten (eststika).

Steve..pri tebi (pomojem mnenju) ti vleče vlago po zaključnem sloju iz peska gor oz. ko pade dež se odbija voda (in kar se ujame v kaplicah, ki priletijo na tlakovec) in se na tak način kupčka svinjarija, apnenec.

Poskusi zmočit in nežno zrdgni s krtačo. Mislim da bo šlo lepo dol.

Koliko napušča ima hiša?
 

steve30

Zelenc'
17. jan 2022
3
0
1
Običjano se te zadeve pojavijo pri kuruilplastu, ki ga nekateri še uporabijo pri coklu (odpiralec teme). Kurilplast je s tega vidika precej delikaten (eststika).

Steve..pri tebi (pomojem mnenju) ti vleče vlago po zaključnem sloju iz peska gor oz. ko pade dež se odbija voda (in kar se ujame v kaplicah, ki priletijo na tlakovec) in se na tak način kupčka svinjarija, apnenec.

Poskusi zmočit in nežno zrdgni s krtačo. Mislim da bo šlo lepo dol.

Koliko napušča ima hiša?
Kar se dežja tiče skoraj ne verjamem, ker je ta del stene čisto pri vhodu in pokrit. Napušč je 90cm. Očisiti tole več ne bo šlo, ker se je napihnilo in bo zelo verjetno kmalu odpadlo.
Sem se pa sedaj spomnil, da so se občasno na enem ali dveh mestih pred zaključnim slojem, torej na lepilu, pojavljali mokri madeži premera cca. 10cm. Vse skupaj je po nekaj dneh izginilo. A morda vleče vlago po lepilu oz. mrežici?
 

steve30

Zelenc'
17. jan 2022
3
0
1
Kamen odstranjen. Po mojem to ni vzrok. Je odpadlo kar do mrežice.
 

Priponke

  • 30- 01- 2022 12-49-58.jpg
    30- 01- 2022 12-49-58.jpg
    297 KB · Ogledi: 245

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.744
112
63
Iz tlakovcev ti vleče soliter.
Jaz sem tudi popravljal za "mojstri". Tlakovce ven, odkopat cca 15 cm v globino, na fasado izolacijo (izotek ali podobno) tlakovce nazaj in porezat izolacijo v ravnini tlakovcev. Po sanaciji že 8 let mir.