Služnost in asfaltiranje ceste

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.652
7
38
Ljubljana- okolica
Vprašanje za pravnike oz tiste ki imajo izkušnje.
Stvar je taka:
Cesta parcele katera je v naši lasti sosed pa ima služnost za uporabo oz dovoz do hiše.
No to cesto on želi asfaltirati. Asfaltiranju načeloma ne nasprotujemo vendar me zanima kako je
s tem če bi mi čez npr x let želeli cesto prekopati(po celi dolžini) za elektriko, vodo(zaradi morebitne gradnje,zaenkrat ni v planu vendar mogoče pa čez 10 let).
Lahko po tem kakorkoli komplicira?

lp
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Če boš cesto prekopal, jo moraš povrniti v prvotno stanje. Torej nazaj položiti asfalt. Pa med izkopom mu boš moral omogočiti prevoznost (kot na javnih cestah).
In če ti bo kdaj npr. počila cev za vodo (kar zaradi obremenitve ceste niti ni tako neverjetno) boš moral zopet prekopati cesto in položi.ti nov asfalt. Mar ne bi bilo bolje, če bi si zamislil za elektriko in vodo kakšno traso ob cesti? Bo delo lažje in predvsem ceneje.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Cesta je itak tvoja, če on plača asfalt ga pač naj, samo mu to ne daje nobenih privilegijev. Če hočeš ti kasnej ta asfalt prekopati ga lahko, saj si na svojem. Samo podpisuj mu nič v zvezi s tem.
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.652
7
38
Ljubljana- okolica
Podpis bo najverjetneje potreboval za tistega ki bo asfaltiral... ker cesta ni njihova(da lahko sploh dela).
Bi lahko kasneje v primeru delnega krpanja asfalta lahko zahtevala kakšne povrnitve stroškov?

Bi se pa rad zazihral ker imajo neke probleme z drugimi sosedi prav zaradi te ceste(v bitvu se vtika v stvari katere se jih ne tiče),
da nebo potem mene teplo ker bom šel na roko.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Cesta je še vedno tvoja, pa če jo pozlati. On ima pravico samo furati čez in nič drugega. Drugače naj jo pa odkupi.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Sosed ima služnost in tudi, če mu prekoplješ cesto brez asfalta te lahko toži za motenje posesti in zahteva vzpostavitev prejšnjega stanja. Torej z asfaltiranjem ceste tvoje obveznosti ne bodo nič večje ali manjše.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Moje mnenje:

Eno od načel služnosti je, da je treba služnost izvrševati obzirno. Torej je asfaltiranje nepotrebno, dokler lahko on na nek normalen način pride do hiše.
Kot drugo pa gre za služnost dovoza do hiše - ne za služnost imeti asfaltirano cesto po točno določenih koordinatah do hiše. Potemtakem bi ti lahko čez deset let to cesto prekopal za lastne potrebe, vkolikor bi služnostnemu upravičencu omogočil drug dovoz do hiše. Tudi stroškov ne bi rabil povrniti, ker ni tvoj problem, da si je sosed omislil asfaltirano cesto (še ekrat, vkolikor obstaja drug dovoz). Poleg tega je cesta tvoja, ne glede na to, kdo jo naredi, ker je postavljena na tvojem zemljišču (načelo "superficies solo cedit") in lahko z njo razpolagaš, kakor koli hočeš.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Sosed ima služnost in tudi, če mu prekoplješ cesto brez asfalta te lahko toži za motenje posesti in zahteva vzpostavitev prejšnjega stanja. Torej z asfaltiranjem ceste tvoje obveznosti ne bodo nič večje ali manjše.

Se opravičujem, ker komentiram, samo a nista ta dva stavka v nasprotju sama s sabo? Ker če lahko zahteva posestno varstvo in restitucijo, bodo za lastnika stroški višji, če mu bo moral kasneje cesto sam popraviti.
confused-1.gif


Sicer pa bi motenjsko tožbo lahko vložil zaradi neutemeljenega motenja pri izvrševanju, to pa ni dejstvo, da si mora lastnik zrihtati elektriko in vodovod.
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.652
7
38
Ljubljana- okolica
Se pravi če asfaltira ali če ne ni neke bisvene razlike za mene ni(razen to da bom imel dovoz do parcele asfaltiran).
Če bom hotel potegnit npr vodovod jo bom lahko prekopal ter seveda porihral(konec koncev bo šlo in se gre tudi v mojem interesu da je zadeva prevozna).
lp
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Za uživanje služnosti ne potrebuje asfalta. Tudi lastnik lahko s cesto prosto razpolaga, a pri tem ne sme omejevati služnosti. Torej lahko cesto prekoplje kolikokrat in kakorkoli hoče, a pri tem ne sme omejiti ali bistveno spremeni možnost dostopa.
Če bo cesta asfaltirana, na kar mora pristati lastnik, potem tega asfalta lastnik ne more npr, čez eno leto samovoljno odstraniti ali ga kakorkoli poškodovati, saj niti ni njegov, pa čeprav je na njegovi zemlji. Lahko pa si lastnik v soglasju k asfaltiranju zagotovi pravico do prekopa asfalta z namenom položitve in vzdrževanja instalacij v cesto, a bo moral po končanju del vzpostaviti prvotno stanje (asfalt) ali pa plačati primerno odškodnino, če prvotnega stanja ni možno vzpostaviti.
Prav tako se lahko v primeru odprave služnosti pojavi zahtevek za povrnitev vlaganj v nepremičnino (strošek asfaltiranja), zato bi bilo tudi to dobro vnesti v soglasje k asfaltiranju.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Runo pravi:
Se opravičujem, ker komentiram, samo a nista ta dva stavka v nasprotju sama s sabo? Ker če lahko zahteva posestno varstvo in restitucijo, bodo za lastnika stroški višji, če mu bo moral kasneje cesto sam popraviti.
confused-1.gif


Sicer pa bi motenjsko tožbo lahko vložil zaradi neutemeljenega motenja pri izvrševanju, to pa ni dejstvo, da si mora lastnik zrihtati elektriko in vodovod.
Forum je namenjen komentarjem in izmenjavi mnenj. Torej je komentiranje dobrodošlo.
zmaga.gif

Govoril sem o obveznostih (nemoteno služnost) ne o stroških.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik x5x pravi:
Vprašanje za pravnike oz tiste ki imajo izkušnje.
Stvar je taka:
Cesta parcele katera je v naši lasti sosed pa ima služnost za uporabo oz dovoz do hiše.
No to cesto on želi asfaltirati. Asfaltiranju načeloma ne nasprotujemo vendar me zanima kako je
s tem če bi mi čez npr x let želeli cesto prekopati(po celi dolžini) za elektriko, vodo(zaradi morebitne gradnje,zaenkrat ni v planu vendar mogoče pa čez 10 let).
Lahko po tem kakorkoli komplicira?

lp

Ni nobenega problema, za nujna dela se lahko prekoplje.

Kasneje pa se seveda vzpostavi prejšnje stanje...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik x5x pravi:
Se pravi če asfaltira ali če ne ni neke bisvene razlike za mene ni(razen to da bom imel dovoz do parcele asfaltiran).
Če bom hotel potegnit npr vodovod jo bom lahko prekopal ter seveda porihral(konec koncev bo šlo in se gre tudi v mojem interesu da je zadeva prevozna).
lp

Služnost je najbrž vpisana v z.k. a ne?

No, če se bo asfaltiralo, ne bi škodilo spisati kakšen papir...

Sem pa razbral, da po cesti tudi ti voziš...

Citat:

Izvrševanje služnosti
219. člen

(1) Stvarna služnost se izvršuje na način, ki najmanj obremenjuje služno stvar.

(2) Če je za izvrševanje stvarne služnosti potrebna uporaba kakšne naprave ali je
potrebno kakšno dejanje, krije stroške vzdrževanje ali takega dejanja lastnik gospodujoče
stvari.

(3) Če napravo uporablja tudi lastnik služeče stvari ali je dejanje tudi v njegovem
interesu, krijeta stroške vzdrževanja takšne naprave in stroške takega dejanja lastnik
gospodujoče in lastnik služeče stvari v sorazmerju s koristjo, ki jo imata.

Nič ustno dogovarjat, vse napisat in ko boš prekopaval, boš lahko pomahal s papirjem in ded ne bo mogel vložiti tožbe zaradi motenja posesti.

Pred prekopavanjem ga boš seveda obzirno obvestil o nameravanih delih, kot normalni ljudje počnejo.

Papir ti namreč nadomešča morebiten nepravdni postopek zaradi izdaje odločbe o izvedbi nujnih del, če "nekdo", ki ima pravico na tuji stvari, nasprotuje...

"******, kaj koplješ po cesti, mam služnost...nehaj"

"nope, mam papir ali sodno odločbo, umiri se"
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.652
7
38
Ljubljana- okolica
evo sem šel na zk pogledat kaj dejansko piše:
Citat:
vknjižena stvarna služnost / nujna pot / nepravo stvarno breme

Na podlagi služnostne pogodbe z dne xyz se vknjiži brezplačna služnostna pravica hoje in vožnje z vsemi vozili
po parc. št. xxxx, katera potgeka po jugozahodnem delu te parc. v širini 4 m ob meji s parc. št.xxxx v korist
vsakokratnega lastnika parc. št xxxxx te k.o.

IVozimo tudi mi ker nam je to pod do parcele(sedaj travnik).

hvala vsem
 

midi

Pripravnik
4. maj 2010
184
6
18
dodaj par alkaten cevi ko bo bojo asfaltiral...boš imel že vse prpravljeno in ne boš potreboval tarkat kopati...jst bi dodal 4 alkaten cevi in se potlej lahko vleče kar se hoče pod cesto...
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.652
7
38
Ljubljana- okolica
Tudi to sem že razmišljal, vendar kolega ki je pri elektru(načrtovanje)mi je enkrat pravil da morajo pri vgradnji narediti gps izmero kje je vodnik.Ter da so že imeli primere ko so zadevo že zakopali in so jo morali še 1x odpreti(merijo globino, za kaj več bi ga moral bolj natančno vprašat)
Drugače bom pa predlagal naj delajo odmik od meje cca 1 m(4m asfalta dvomim da potrebujejo za dovoz) pa bo zadeva ostala pa tudi skopat se bo dalo kaj.
 

midi

Pripravnik
4. maj 2010
184
6
18
ja vsaj 60 cm globok je treba zakopat pa bo čist kul pol...sj ti imaš lahko že cev, gps izmero nardijo takrat k se bo vleklo. na tvojoem mestu bi tko naredu in vrjem d ti bo prov pršlo, za telefon, optiko, vodo, kabelsko, štrom....