Sluzenje vojaskega roka

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Pa saj so tenko piskali tudi in hrvati in bosanci....pa so preživeli...

Sodelavc prav....dal so nam puško /rov pa vsak je mel 5metkov...da bi zgledal stevilcnejsi smo se mogl zment s sosednjimi rovi da smo nažigal usklajeno...

Kar si nastrelil....to si dobil (od orožja)
Ja, ker balkanske vojne so bile tipicno frontalne in so se med seboj obstreljevali iz rovov sredi sirnih poljan.

Kaj to vse ne preberes.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Starejša sem, boljša ideja se mi zdi...
Tako, da sem kot napredno razmišljujoča najstnica (seveda v ego in superhero mode-u, kaj pa meni samozadostni kdo kaj more) najprej spregledala, kot pravi Cash, ker sem svoj čas razmišljala podobno. Zdaj sem pa oslepela. Zdaj sem z Demzom na tej točki... Zakva se samo jaz staram, drugi so pa še vedno 16 - vsaj v glavi...

Nič se tako grdo ne staraš, samo k pameti si prišla (leta naredijo) in vidiš, kako svet deluje.
Šestnajstletnik ... avto stoji zažlajfan sredi parkirišča, trije najstniki ga pa rinejo - seveda ne gre nikamor. Potem pride mimo eden 30 let star in popusti ročno zavoro :fredi: .
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Demz, ti si, podobno kot johanes dokaz, da z leti pride starost ne pa nujno tudi modrost:
- prepričan si, da si pametnejši od ostalih, že samo zaradi dejstva da si starejši
- prepričan si, da iz istega razloga kot v prejšnji točki, lahko vsem vse rečeš (zamudiš vsako priložnost ko bi lahko bil tiho)
- na roditeljskem soliš pamet vsem ostalim in se ob tem ne počutiš prav nič bedasto, hkrati pa misliš da so vsi ostali tiho, ker se strinjajo s tabo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.591
113
Malo dolga tema, da bi človek vse bral.
SDS je dala predlog, da bi se o nečem govorilo, da se stranke ne pozabi. Tako je moje mnenje. Slovenija v tem trenutku niti slučajno ni pripravljena na naborniški sistem. Tu je potrebno urediti kup preostale zakonodaje na raznih področjih, pravilnikov in na koncu sw. Danes to ne gre več tako na horuk.
Sicer se strinjam, da bi bilo neko osnovno urjenje smiselno. Od 4 do 8 tednov (seveda režim 24 * 7) bi bila pravšnja dolžina. Jaz sem imel "obuke" tri mesece in če odštejemo vikende, "političko nastavo", tekmovanje o prometnih predpisih in druge priveske, na koncu tega neto ni bilo več kot 6 - 8 tednov. Potem pa sem še dobrih 8 mesecev čakal, da grem domov. Oziroma smo bili v državni statistiki kanon fujter za prve vrste, če bi do česa prišlo.
Možnost civilnega služenja prav tako mora biti. Dolžina enaka, vsebina pa drugačna kot je vojaško urjenje in kot je v preteklosti to bilo izvedeno. Včasih so to bila neke oblike "javnih del". Narobe. Naj se usposabljajo za naloge civilne zaščite. Denimo gasilska služba in ostale oblike pomoči ob naravnih nesrečah. Zelo potrebno v miru in v vojni. Urjenje 24 * 7 kot pri urjenju za rokovanje z orožjem. Odlična fizična in mentalna priprava sta pri tem nujni, zato bi bila ta oblika gotovo težja od običajnega vojaškega urjenja. Ampak kdor hoče, naj ima možnost. Dobimo usposobljen kader, ki lahko pride v kaki uri gasit gozdni požar ali reševat težave ob poplavah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Onslow

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Glede domoljubja
Boljše kot nam gre, manj je domoljubja.
Če bi nas kdo odkrito napadel, upam da bi skupili skupaj. In ne bi vsak samo svoj vrtiček branil, ker nima smisla ko dobiš 100 nasprotnikov naenkrat v svoj vrtiček.
Ker takrat je poguma konec.
Tudi partizani na avstrijskem Koroškem so bežal pred "poraženimi izdajalci" pa čeprav so prišli po vojni praktično brez orožja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
KSZ:
Dejavnosti, ki mi na hitro padejo na pamet in bi bilo dobro, da je VSAK z njimi bolje seznanjen kot z gugla in igric:
- vse oblike gasilstva;
- prva pomoč vključno z defibrilatorji, umetnim dihanjem,...;
- reševanje ponesrečencev pri naravnih katastrofah (povodnji, potresi, plazovi,...);
- "nadaljevalni tečaj" taborenja vključno s postavljanjem šotora, pospravljanjem, kuhanjem, osebno higieno v "izrednih" razmerah;
- osnovno preživetje v naravi;
- osnove lova za mesojedce in nabiralništva za vegije;
- pomoč otrokom in ostarelim;
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
KSZ:
Dejavnosti, ki mi na hitro padejo na pamet in bi bilo dobro, da je VSAK z njimi bolje seznanjen kot z gugla in igric:
- vse oblike gasilstva;
- prva pomoč vključno z defibrilatorji, umetnim dihanjem,...;
- reševanje ponesrečencev pri naravnih katastrofah (povodnji, potresi, plazovi,...);
- "nadaljevalni tečaj" taborenja vključno s postavljanjem šotora, pospravljanjem, kuhanjem, osebno higieno v "izrednih" razmerah;
- osnovno preživetje v naravi;
- osnove lova za mesojedce in nabiralništva za vegije;
- pomoč otrokom in ostarelim;
Ko daš skupaj gasilce (PGD) in tabornike ali skavte, pokriješ praktično vse našteto. :zmaga:
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
53
28
Bom še malo dodal...
Ja, starši te lahko vzgojijo. Ko si v vojski, si pa SAM...ni jokcanja, pa da bodo starši kaj reševali zate...ni VIP...smo bili vsi enaki in vsi isti... So nekateri mislili, da imajo veze, ko so šli v prekomande...smo si pisali in so kleli vso žlahto. V vojski sam ne preživiš, staršev ni, da ti krijejo hrbet, imaš samo sovojaka, za katerega si se boril, sa je nastalo zaupanje. Vožnja bicikla, igranje kitare, miniranje postelje...vse to je bilo, ampak nikoli za take, ki niso iskali, kar so dobili...
Služba ne naredi človeka, v službi si 8 ur na dan, v vojski pa 24 ur na dan, iz dneva v dan...celo leto... Tisti, ki ni probal, si NE MORE predstavljat, kako je to...biti 800, 1000, ali več km od sorodnikov celo leto, v dobi, ko smo tudi po 2 ure čakali pred telefonsko govorilnico, da smo lahko govorili s svojci, če so le ti imeli telefon doma... Zdaj so mobiteli in vse tehnološko napredne zadeve... Če tem mladcem samo telefon vzameš za en teden, ne preživijo...
Fantje, lepo prosim, na vsak argument, da je jugo vojska bila brez veze, vam odgovorim, da za človeka, ki je služil, ni bila brez veze. Nisem pa nikoli rekel, da je brez veze, kar se oborožitve in mehanizacije tiče...to pa JE stran vržen denar.
Usposabljanje, red, disciplina in take zadeve so pa za NORMALNEGA fanta dobra...ne dobra, ampak odlična šola za življenje.
 
Nazadnje urejeno:

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Že do prvih treh pikic v enem stavku negiraš samega sebe. Med vzgojo šteje tudi to, da otrok odraste v samostojno osebo. Upam, da se strinjamo da 18 letnik to že je. Kdor je bil kdaj v resnem športu se je to naučil že pred desetim letom, marsikateri pa že pred vstopom v šolo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.212
5.236
113
mama pa ata te ne moreta vseh življenjskih lekcij naučiti, pa če se na glavo postaviš.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
53
28
Negiram? Sebe?
Noben športnik ni eno leto brez staršev in mobitela!
Noben športnik ne uspe brez staršev.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
53
28
Odrasla oseba je takrat, ko je neodvisna od staršev. Kateri 18 letnik je neodvisen od staršev?
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Tisti kateri ste bili v vojski, vas je le ta spremenila, ker mene ni? Zraven zaposlitve sem še izgubil 7 mesecev svojega časa, ko bi le lahko rekel da sem nekaj pozitivnega odnesel, pa ne morem. Čiščenje prostor, pušk in nenehni alarmi pač niso nekaj kaj ti ostane.
Spomnim se edino, da sem bil na straži 2 uri pri -10 in potem šel spat v hišo kjer je bilo cca -2.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.382
113
Ja, ker balkanske vojne so bile tipicno frontalne in so se med seboj obstreljevali iz rovov sredi sirnih poljan.

Kaj to vse ne preberes.
Bil je v žepu okol Bihaća.....take žepe si imel še najman okol Srebrenice...Sarajeva....pa še kje okol večjih mest so bli...

In ja imel si rove ko v srednjem veku....sem bil na Jahorini tako v srbskem kot od branilcev....
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Tisti kateri ste bili v vojski, vas je le ta spremenila, ker mene ni? Zraven zaposlitve sem še izgubil 7 mesecev svojega časa, ko bi le lahko rekel da sem nekaj pozitivnega odnesel, pa ne morem. Čiščenje prostor, pušk in nenehni alarmi pač niso nekaj kaj ti ostane.
Spomnim se edino, da sem bil na straži 2 uri pri -10 in potem šel spat v hišo kjer je bilo cca -2.
Za tistih 7 mesecev, ki jih omenjaš: Ko bi ti jih upoštevali v pokojninsko dobo in ti zanje tudi plačali bi drugače razmišljal in tudi zapisal.
V še tako hudi preizkušnji, ki jo človek doživi odnese iz nje tudi nekaj dobrega (pustimo na strani travmatske strese). Ja narava je pač taka, da nismo ustvarjeni za mehurček, kar nam je maternica nedvomno bila saj bi sicer lepo ostali v njej.
 

Onslow

Fizikalc
15. jul 2009
825
55
28
Tako je to pri nas. Sem vstal in naredil sprehod dva kroga po razredu in razložil zadeve. Potem je bila pa tišina. Tudi ona, kot šefica starševskega sveta je umolknila. :gorjaca:

Vau, kak car.

In ja, drugi so bili tiho, ker jim je bilo nerodno, ne pa zarad tvoje briljantne razlage. Ker kregat se z bedakom, ki vse ve, je normalnim le malo izpod časti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8 in trance0

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
53
28
Kaj pa lahko? Kje si še lahko eno leto BREZ STARŠEV odvisen od drugih, kjer sam ne "preživiš"?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
KSZ:
Dejavnosti, ki mi na hitro padejo na pamet in bi bilo dobro, da je VSAK z njimi bolje seznanjen kot z gugla in igric:
- vse oblike gasilstva;
- prva pomoč vključno z defibrilatorji, umetnim dihanjem,...;
- reševanje ponesrečencev pri naravnih katastrofah (povodnji, potresi, plazovi,...);
- "nadaljevalni tečaj" taborenja vključno s postavljanjem šotora, pospravljanjem, kuhanjem, osebno higieno v "izrednih" razmerah;
- osnovno preživetje v naravi;
- osnove lova za mesojedce in nabiralništva za vegije;
- pomoč otrokom in ostarelim;

in to, da v kriznih razmerar ni demokracije in da ima vodja zadnjo besedo. brezpogojno.