Slovenci kolektivno tožijo Apple zaradi sistemske nadgradnje

erikson

Guru
25. avg 2007
21.281
5.209
113

Dne 28.12.2017 je korporacija Apple. Inc. (v nadaljevanju »Apple«) javno priznala, da je preko sistemskih nadgradenj (t.i. »software update-ov«) namenoma upočasnjevala delovanje nekaterih starejših iPhone modelov ter poslabšala zmogljivost njihovih baterij. Iz več različnih virov je mogoče ugotoviti, da so bili v posledici ravnanj korporacije Apple zaradi posodobitev telefonov z iOS 10.2.1. oškodovane uporabnice in uporabniki naprav iPhone 6, iPhone 6 plus, iPhone 6s, iPhone 6s plus in iPhone SE, ter zaradi posodobitev telefonov z iOS 11.2. oškodovane uporabnice ali uporabniki naprav iPhone 7 in 7 plus. Omenjenim uporabnikom je zaradi ravnanj Apple nastala škoda v obliki zmanjšane vrednosti njihovih naprav iPhone.

Po najboljših ocenah Zavoda KOLEKTIV 99, ki temeljijo na internih izračunih in javno dostopnih podatkih, je bila potrošnicam in potrošnikom, ki so enega od zgoraj navedenih modelov iPhone kupili v Sloveniji, z ravnanjem korporacije Apple povzročena škoda v skupnem znesku približno 27.535.617,07 EUR.



Okvirni zneski zahtevanih odškodnin glede na vrsto naprave so na povezavi.
 

hogan

Fizikalc
10. okt 2011
348
95
28
C/P iz foruma Financ:

"Upočasnjevanje je bilo sprva dejansko zaradi baterije. Če su upočasnil procesor za 2x si lahko podaljšal čas delovanja za ca. 1/2. Toda po par letih je tudi baterija imela le še 1/2 kapacitete. Baterija naj bi zdržala 1 dan. Da je bilo to sploh možno je Apple moral upočasniti procesor. Apple se je bal slabe publicitete, če bi baterije morali polnit 2x na dan. No, potem pa so ugotovili, da ima upočasnjevanje še druge "pozitivne" učinke.
Apple se bo jasno izgovarjal na baterijo in tu mu utegnejo izvedenci pritrditi - tožniki pa pušniti."
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Kaj pa se imajo za izgovarjati? Naprave so upocasnili brez, da bi uporabniki bili obvesceni. Slednji so zaradi nezadovoljstva kupili nove napave, ko pa bi zadoscala menjava baterije (v ali izven garancije).
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.281
5.209
113
Zato, ker nekomu odgovarja kaj naredijo? Tudi veliko avtomobilov nima vmesnika v slovenskem jeziku, pa jih Slovenci vseeno kupujejo(mo).
Tudi to se spreminja.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Davidoff in Seba81

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Tudi to se spreminja.

Sem videl. Ampak dejstvo je, da še ni in da do sedaj ni bilo. Tako kot za Apple izdelke :) Tukaj se sicer še ne spreminja ampak saj ni treba kupiti tistim, kateri ne želijo.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
To se pa strinjam. Prav tako za crkovalnik in podobno. Ampak kaj hoces, ocitno ni dovolj ljudem pomembno.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Jp - ker je prevod operacijskega sistema in črkovalnik je “delo” za enega študenta za en teden …
Pa da ne bo nesporazuma - tudi jaz bi si želel japko v slovenščini - a nisem pripravljen za to plačati dodatnih 100+ evričev

Pa preden bo kdo pametoval, si naj pogleda določene prevode na Androidih in ostalih gadetih.
#leshoessollsodiankopitar
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Nekateri se še spomnimo Galaxy 5tk - in se posledično izogibamo Androidov v velikem loku. Sam sem potem bil na robidi, ženo spravil na WinPhone, sam sedaj na japki ... in žena, ter večji del familije sedaj na Kitajcih (žaomi - pa niti ne toliko) in moram priznati, da me je Android sedaj pozitivno presenetil. Tako, da mislim, da je čisto vseeno kaj danes nabaviš - je vse dovolj stabilno za normalno uporabo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
sam kupim apla na 4-5 let
ip4, ip6, ip11pro
nikoli, res nikoli mi nobedn ni zmrzno, baterija drži tudi po 5 letih meni 2dni
in mi na kraj pameti ne pade, da bi zamenjal za kaj drugega, tudi če drugo dela kot raketa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad