Slab polnilec ali baterija?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.718
99
48
Kupil sem rabljeno B&D mašinco in pri prvem polnjenju ugotavljam, da nekaj ni ok s polnjenjem.
Skoraj prazno baterijo dam na polnilec (motor se sicer še vrti, ampak ga lahko z roko takoj ustavim) in na bateriji sveti zelena lučka, da je baterija polna, namesto rdeče - charging.
Je to kakšna tipična napaka, ki se jo da enostavno popraviti?

Prilagam še sliko:
img0126.jpg
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
preveri če nima kje kake tipke za vklop polnjenja....smo meli na iskrinih isto....sodelavec ni vedel ali videl in po eni uri bentil zakaj ni baterija nič polna....ja sorry morš knof stisnt :D ......
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.718
99
48
nima tipke
frown-1.gif

pa tudi baterija se mi zdi ok, saj se zadeva na polno vrti...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.885
3.917
113
Citat:
Uporabnik MUC pravi:
nima tipke
frown-1.gif

pa tudi baterija se mi zdi ok, saj se zadeva na polno vrti...

Baterija ima notri celice NiCD, te celice niso ravno dolgožive poleg tega imajo močno dovzetnost za spominski efekt. V napravah kot so vrtalniki je problem toliko hujši ker se jih polni na "random".

Življenska doba takih packov je 1-2 leti pri neki normalni gospodinjski uporabi, pr hobi uporabi (1x na pol leta) mogoče zdrži kaj več.

Tebi baterijo napolni do ustrezne napetosti (12V) ko pa vrtalnik zahteva tok ena ali verjetno več celic počepne zato vrtalnik nima nobene moči pa tudi vrtljajev.

Lahko pogledaš koliko stanejo nove baterije (pack), ponavadi je vrednost precej visoka v primerjavi z vrednostjo vrtalnika (ki je itak blizu 0). Če si kaj elektronika in nimaš dveh levih rok odpri pack, razstavi celice, poglej kakšne so (kapaciteta) in kupi nove podobne ter jih zalotaj (večinoma sicer crkne samo par celic tako da tehnično lahko tudi samo tiste lociraš in zamenjaš, ampak glede na ceno in trud ti priporočam da menjaš vse in bo delalo naslednjih X let). Če imaš dve baterije lahko sicer celice prekolobariš tako da vse dobre daš v eno.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.718
99
48
Saj se mi je zdelo da je kaj takega, zadeva je stara 6 let.. menda.
Z baterijami se po mojem ne splača ukvarjat, tak nov vrtalnik pride 50 EUR, nova baterija pa 40 EUR.. Jezi me edino, ker so me našponali
smirk-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.885
3.917
113
Imaš dve bateriji zraven? (ponavadi sta)

Kot sem rekel ponavadi mrkne najprej ena ali dve celici. Napolniš obe bateriji, pustiš vrtalnik da malo teče, razstaviš, pomeriš napetosti vsake celice in sem ziher da bo v vsakem packu samo 1 ali 2 zanič. Potem to zamenjaš.

Glede na voltažo imaš ti notri 10 celic, ponavadi so to C ali Sub-C (SC) celice. Na ebayu dobiš celice po ceni med 1-2EUR za celico če kupuješ na količino.

Sam sem en obijev vrtalnik obnovil, 1 baterijo sem sestavil iz obeh originalnih celic (pobral najboljše), za drugo sem kupil nove celice.