Skurjen woofer? Pomoč

eCoyote

Pripravnik
21. apr 2009
500
0
16
Fun4Days.Com
Ta brum lahko pomeni tudi, da imaš DC napetost na izhodu/zvočniku ..v tem primeru je lahko problem tudi močnostni tranzistor na ojač.sklopu. Za take stvari preverjat rabiš pa že osciloskop
uf-1.gif
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Hvala. Kondenzatorji zgledajo OK.

Drugace sem to diagnozo potegnil iz tujih spletnih forumov, da je amp od suba fuč.
smile-1.gif


Drugace zadeva brni tudi brez vira, na vseh vtičnicah v 10 let starem bloku.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Če bi pripel eno večjo sliko bi bilo lažje ugibat. Upor je še, ok - tisti Q15 - lahko je tranzistor, lahko je dvojna dioda. Če brni, je možno da je napajanje polovično itd. Sigurno se da do konca poštimat, vendar če ni sheme ali vsaj spodobne slike vezja je težko ugibat.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Un Q15 tranzistor je OK, sem se zadnjič zmotil. Samo upor je bil skurjen, sodeč po vezju.

Vezja na internetu ni, morda dobim od proizvajalca...morda pa ne.
smile-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ne. Slab lot pomeni, da je bilo "slabo" zalotano, kar se zgodi ko ti element mičkeno premaknaš preden se spajka popolnoma strdi. Kar povzroči neenakomerno strukturo materiala in s časom le-ta poči. Kar se manifestira tako, da imaš element sicer zalotan in vizuelno izgleda tako, da se na vezju okoli nogice "otoček" in če element na vrhu malo pomigaš, se spodaj vidi premikanje nogice, ki naj bi sicer bila zalotana. Nič zažgano ali karkoli podobnega.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Zdaj bo lažje. Preveri elemente okrog Q15 (q16, Q17) itd, ker je lahko da deluje zadeva samo polvalno, zato pa brni in ne deluje ok. Se pa s to shemo, če je prava seveda, enostavno popravi zadeva. Dobro da si jo dobil!
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
R 35 in R36 preko Q15 in Q16 skrbita za + 15 in - 15 napajanje. Če ene veje ni, potem ne deluje kot je treba in brni itd. V bistvu lahko najprej pomeriš če je na kondenzatorjih C13 in C14 po 15V na vsakem. Če ni, beri nazaj. Če je, iščeš naprej po vezju. Ker je šel R35, sumim da je šlo nekaj v stik in ga je žgalo dokler ga ni odžgalo. Lahko bi bila vzrok npr Zener dioda ZD5.

Skratka, s to shemo se da zrihtat oziroma ugotovit napako.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Pa nesi nekomu. Tudi meni, le da sem tako na kratko s časom da bog ve kdaj bi se lotil zadeve. Še moje včasih čakajo pol leta
smile-1.gif


Kakorkoli - ne vreč stran, sploh če je zadeva dobro špilala.
 

andyy

Pripravnik
17. avg 2007
43
4
8
Letos je odpovedal še moj Basso 850, kupljen 2015. Zgleda, da je skurilo enake upore kot pri tebi. Ti ga je potem uspelo spraviti nazaj v pogon? Jaz sem rahel brum poslušal že dalj časa, vendar sem sumil da je posledica zvočnega vodnika, ki je bil tesno stisnjen v kanalu z napajalnimi kabli. Kadar sem LFE iztaknil iz sub-a, je brnenje prenehalo. Moteče je bilo zgolj zvečer, ko je bil zvok zelo potiho, zato se nisem nikoli zares lotil preverjanja in odpravljanja bruma.