Skupno ogrevanje - država nekaj pametnega sprejela

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.500
5.953
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik softi pravi:

če bi bili še človeški in razumni, kar pa danes večina ni, bi isto prihranili, pa še strošek z merilci si ne bi delali.
No na to si že sam odgovoril da je treba določene ljudi "seznanit" s številkami da nekateri plačujemo ogrevanje zaradi njih ki imajo odprte okna...in ne boš verjel vedno slabše je kar se tega tiče -dvomim da so pred 30 elti imeli odprta okna....
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Citat:
Pretok po radiatorjih je pri vseh enak...kar pa pomeni da je tudi meritev točna.
Če imaš termostatske ventile pretok ni enak po vseh radiatorjih. Recimo, ko se temp. v prostoru stabilizira imaš zgornji del radiatorja vroč (tam kjer je nameščen merilnik) spodnji pa hladen, merilnik ti pa računa kot, da imaš radiator odprt na fool.
Naj me kdo popravi, če narobe razmišljam.

Pretok po blokih jekar konkreten, takod aje radiator po celi višini (praktično) enako vroč. In ko termostat zapre pretok, se radiator ohlaja (v teoriji) enakomerno. Tako da tudi tu ni nekega velikega problema.

Ker termostatski ventil pozna samo pozicijo odrto ali zaprto...tu ni pripiranja (saj zato pa jih 'moraš imeti) ker s pripiranjem pa bi lahko prišlo do napačnega računanja.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Citat:
Ker termostatski ventil pozna samo pozicijo odrto ali zaprto...tu ni pripiranja
ne-ne-1.gif

Moj oče ima termostatske ventile od Armala in oni delajo po sistemu on-off, jaz imam pa od Danfosa oni pa pripirajo. Recimo zjutraj ko se zalaufa centralna mi delajo vsi radiatorji na polno ko se pa prostor cca o,5-1h ogreje mi pa začnejo pripirati glede nastavitev na ventilu ter temperaturo v prostoru in imam recimo v hodniku potem cel dan topel samo zgornji del (20cm) radiatorja in ni v prostoru niti najmanjšege nihanja temp., medtem, ko očetu zaniha od 1-2 st., ker mu pogreje cel radiator naenkrat in kasneje tudi celega zapre.
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik softi pravi:
no vidiš kako so lahko zadeve napačno predstalvjene.

in ta zakon je točno to. še ena luknjasta zadeva. s prizvokom socializma.

Bolje prizvok socializma, kot pa dosedanji kompletni socializem.
Pa kaj se sekirava softi, saj sva oba v bajtah ? :>
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.348
968
113
No, danes sem na Planini v Kranju videl števce na radiatorju. Mi kdo lahko razloži, kako ta zadeva deluje? Je pa zadeva prilepljena ali privijačena na sredino radiatorja. Odčitavalo naj bi se daljinsko? Iz kako daleč? Je kaj razlike pri števcu, če imaš pred njim postavljen stol ali kaj podobnega?
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.752
210
63
toplo pozdravljam idejo o montazi stevcov za porabo energije za ogrevanje stanovanj.

ko so na starem bloku montirali stevce za porabo vode, je poraba cudezno upadla za 45%. v enem stanovanju recimo, sta se redno hodili umivat, kopat, tusirat se dve druzini iz bliznjega naselja, vodo pa se je placevalo pavsalno in sicer za 2 osebi.

zdaj obiskovalcev ze dolgo ni vec blizu .... zakaj neki ne? kje se pa zdaj kopajo?
evil.gif


to da sem v stanovanjih, kjer so imeli elektricne bojlerje za toplo vodo v vsakem stanovanju posebej videl tudi kombinirane bojlerje in centralno ogrevanje gor vezano .....
bonk.gif
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.752
210
63
pred leti hotel odklopiti centralno ogrevanje in placevati nek pavsal (cca 30%) + si zmontirat klimo za ogrevanje in hlajenje.
pa so me grdo gledali, kaj se grem, pa da se kar tako ne bomo zmisljevali .....

to, da pa vsak mesec kotlovnico na kurilno olje iz leta 1967 z obupnim izkoristkom popravljajo
na vsaka 2 meseca, to je pa cisto u redu
cheer.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik splash pravi:
Ponudbo smo pa imeli ali na vsak radiator v stanovanju kalorimeter, ali samo na glavni vhodni in izhodni cevi v stanovanje-izbrali smo slednjega, ker je cenejši.
Hmm, zakaj pa bi sploh dal merilnik na vsak radiator, saj se vrednosti potem itak seštejejo ???
Zdi se kot zapravljav.... profit izdelovalca merilnikov.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.391
241
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Citat:
Uporabnik splash pravi:
Ponudbo smo pa imeli ali na vsak radiator v stanovanju kalorimeter, ali samo na glavni vhodni in izhodni cevi v stanovanje-izbrali smo slednjega, ker je cenejši.
Hmm, zakaj pa bi sploh dal merilnik na vsak radiator, saj se vrednosti potem itak seštejejo ???
Zdi se kot zapravljav.... profit izdelovalca merilnikov.
Če imaš ogrevanje na nivoju individualne stanovanjske enote potem je to edina racionalna izbira (na vhodni cevi). Večina starejših blokov ima pa počez napeljavo in nima za vsako stanovanje ločeno. Tukaj je edina varijanta merilnik na vsakem radiatorju.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.391
241
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik softi pravi:
ampak je spet samo 30%.
Lej, čisto enostavno, s tem ne boš profitiral. Ti povem zakaj?
Bloki, kateri imajo takšno napeljavo so običajno precej stari, kar pomeni maksimalno 5cm izolacije, še raje pa brez. No, pa probaj v takem bloku se gret samo na cevi.
grims-1.gif

In tudi, če ima zelo dobro izolacijo, potem bi znalo biti to približno dovolj, kar pomeni, da bi vsi tako delali, kar pomeni, da bi vsi imeli zaprte radiatorje, kar pomeni, da bi spet ostal samo fiksni prispevek. Torej, spet plačaš toliko kot porabiš.
tongue-1.gif

Torej ni profita v nobenem primeru. Razen v enem bi bil: da si ti v sredini z minimalnimi zunanjimi stenami in imaš povsod okoli sosede, kateri rabijo 26+ stopinj noter (kar ti sicer povem, da ko se plačuje po porabi, morda pride kakšen 0,01% stanovanj takšnih) in te potem dovolj segrejejo na tistih 18 stopinj. Ampak takšna situacija je zaradi prej oklepaja, nerealna.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
nisem srečal še nakladača kot si ti.

živel sem 3 leta v prvem nadstropju takega bloka. vsi radiatorji z izjemo kopalnice so bili zaprti a nam je bilo vroæe. v 7 štuku jih je zeblo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.391
241
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik softi pravi:
nisem srečal še nakladača kot si ti.

živel sem 3 leta v prvem nadstropju takega bloka. vsi radiatorji z izjemo kopalnice so bili zaprti a nam je bilo vroæe. v 7 štuku jih je zeblo.
Če imaš ti probleme z branjem ali pa misliš, da na novo postavljaš fizikalne zakone, potem je to tvoj problem. To, kar si napisal je bilo pri npr. -20 stopinjah zunaj ali pri +5?
In vsi tvoji sosedje so bili na ''varčevalnem'' programu ogrevanja, a ne?

V glavnem, jaz bom tukaj zaključil debato s tabo, ker si itak iber-pameten.
zmaga.gif
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
tko je bilo tri leta.

od -min do +max. kje so bili sosedi en vem, vem pa, da bo voda v ceveh vrela, da bi imeli v 7 nadstopju normalno sobno temperaturo. strošek ogrevanja ni bil velik, zato sklepam, da so bili precej racionalni. tudi odprtih oken ni bilo videti.