Skeniranje negativov v digitalno obliko

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
Nabavil sem skener za negative Reflecta RubyScan, vendar me rezultat skeniranja parih posnetkov ni ravno navdusil. Na desni in levi strani rahlo ukrivljeni posnetki (verjetno leca v skenerju), barve so relativno medle, celotna slika pa tudi na 3600 dpi izgleda nekako tako kot slika na kaksnem poceni LCD televizorju. Pri crnobelih posnetkih je vtis, da so ti priblizno 100 let starejsi kot pa so dejansko stari.
smile-1.gif
Pri drzalu pa je seveda problem tudi ta, da se presledki na filmu med posnetki ne ujemajo vedno 100 % s plastiko, ki razmejuje posamezna okna na drzalu, tako da lahko del posnetka ni "skenljiv".
Verjetno drzi, da je malo muzke za relativno malo denarja (70 EUR pri Conradu).
Kaj ostali priporocate za namen skeniranja negativov v digitalno obliko? Je boljsa izbira, da se to da v obdelavo kaksnemu fotografu, ki bi imel recimo bolj kvalitetne rezultate (kdo bi recimo v LJ bil prava izbira med kvaliteto in ceno)? Ali pa obstaja kaksen ugoden skener, ki ima boljso kvaliteto posnetkov?
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
za kak € več bi dobil že A4 skener, ki bi ga lahko še za kaj drugega uporabljal in sigurno ne bi imel težav z ukrivljenimi fotografijami.
poglej za navadnimi skenerji ki imajo še možnost skeniranja negativov.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
test tega skenerja je v zadnjem monitorju. in je to vbistvu kamera v ohišju. slik ne skenira ampak slika :D . no nakupa niso svetovali
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
test tega skenerja je v zadnjem monitorju. in je to vbistvu kamera v ohišju. slik ne skenira ampak slika :D . no nakupa niso svetovali
Za 70€ kamera že ne more bit vrhunska.
Pomoje je boljš, (nisem sprobal), če za ta denar al pa malo več kupiš duplikator in izkoristiš svoj, verjetno boljši fotoaparat. Naviješ na objektiv namesto filtra in slikaš.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik synthman pravi:
Kaj pa dia - negativ duplikator?

Imam dva primerka tega pripomočka, eden za montažo preko adapterja na DSLR, drugi za kompakte, v originalu za Nikon 4500, gre pa tudi z drugimi.
Vendar mi do sedaj s temi pripomočki ni nikoli uspelo narediti zadovoljiv posnetek, večinoma so celo slabši od skeniranih na navadnem ploščatem skenerju.
Edina meni znana kvalitetna rešitev je 'boben-skener', kje bi se dobilo koga ki ga ima, pa žal ne vem. Pred leti ga je ponujal v uporabo urednik revije e-fotografija...
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
Kako ti je uspelo na navadnem skenerju to poskenirat ? meni ne uspe nič uporabnega....resolucija je je več ot dovolj velika ( dobr tole v priponki je cropan ampak drugače ime vsak posnete nekaj 10mb

kakšen nasvet ?

 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
OK, sem se slabo izrazil - na skenerju ki ima možnost skeniranja diasov, to pomeni, da ima luč tudi na pokrovu, pri meni se v omari valja eden, ki sliši na ime 'Umax Astra 1220P', z dodatnim pokrovom, vendar je to računalniška zgodovina...
 
Nazadnje urejeno:

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@luka51: luč v pokrovu se premika skupaj s tisto spodaj in ima prav tako svoj senzor...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
ja seveda je bolje original.

ampak enkrat ko sem nekaj rabil skenirat sem se poglobil v gugl in najdo kar nekaj domačih rešitev. no nakoncu sicer nisem nič sprobal
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Da oživimo temo:
kateri skener za negative priporočate.
Ima kdo izkušnje z: Reflecta X7 ali Reflecta x9
 

proteus

Pripravnik
25. nov 2011
709
2
18
Jaz sem uporabljal skener za diapozitive. Sem kar zadovoljen, lahko ti pripopam kaksno sliko za vikend.